Sektor budowlany Wielkiej Brytanii obniżył aktywność w styczniu

633

Wzrost aktywności w sektorze budowlanym Wielkiej Brytanii w styczniu spadł do najniższego poziomu od marca 2018 roku.

Brak porozumienia w sprawie Brexitu doprowadził do spadku indeksu działalności gospodarczej. Wskaźnik spadł z 52,8 w grudniu do 50,6 w styczniu. Analitycy przewidywali wartość 52,4 pkt. Aktywność w sektorze nieruchomości komercyjnych spadła po raz pierwszy od marca, kiedy projekty cierpiały z powodu niskiej temperatury.

Poziom zatrudnienia w budownictwie wzrastał w najwolniejszym tempie od lipca 2016 r., kiedy odbyło się referendum w sprawie Brexitu.

Badanie sektora produkcyjnego wykazało podobny wynik. Rozwój w produkcji zwolnił na tle niepewności na temat Brexitu. Brytyjska premier Theresa May planuje wznowić dyskusje na temat warunków wyjścia kraju z UE.

Największy bank Jponii MUFG zwiększył przychody o 9,7%

Zgodnie z wynikami 3 kwartałów obecnego roku finansowego, Mitsubishi UFJ Financial Group Inc. , największy bank w Japonii, zwiększył swój zysk netto o 1% do 872,23 mld JPY lub 7,9 mld USD.

Na jedną akcję zysk wzrósł do ​​66,68 JPY, wobec 66,43 JPY za okres sprawozdawczy ostatniego roku finansowego. Dochody wzrosły o 9,7% w ciągu 9 miesięcy i przekroczyły 5 bln JPY. Spadek na rynku akcji w trzecim kwartale doprowadził do spadku zysków o 6,4% do 221,4 mld JPY. Portfel akcji MUFG stracił w cenie 485 mln JPY.

Bankowi udało się zwiększyć zysk z operacji kredytowych o 4,3% w III kwartale. Zysk z obrotu aktywami o stałym dochodzie wzrósł 2-krotnie – z 24,19 mld JPY do 49,48 mld JPY.

Łagodna polityka kredytowa Banku Japonii miała negatywny wpływ na działalność bankową – MUFG wspierał zyski poprzez sprzedaż akcji. Ta praktyka sprawia, że ​​banki są podatne na wahania giełdowe.

Nieruchomości w elitarnych osiedlach Londynu spadły w cenie o 4,6% w 2018 roku

Ceny mieszkań w prestiżowych osiedlach h Londynu spadły o 4,6% do najniższego poziomu od 2013 roku, informuje firma doradcza Knight Frank.

Na tle politycznego chaosu w kraju ceny i sprzedaż nieruchomości spadały w drugiej połowie 2018 roku. W IV kwartale roku, kiedy doszło do dyskusji o Brexicie między Teresą May a władzami UE, ceny luksusowych mieszkań spadły o 1,5%.

W Wielkiej Brytanii uległy zmianie zasady podatkowe. Podatek najdroższej nieruchomości wzrósł do 15% jej wartości. Podwyżki podatków wraz z niepewnymi perspektywami politycznymi kraju osłabiły popyt na prestiżowe mieszkania.

Rzecznik Knight Frank, Tom Bill, uważa, że ​​kryzys na rynku mieszkaniowym w Wielkiej Brytanii jest konsekwencją sytuacji politycznej w kraju w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Koszt nieruchomości w centrum Londynu spadł w takim samym tempie, jak koszt domów i mieszkań w modnych osiedlach. Nadwyżka podaży powstrzymuje wzost ceny – ich poziom spadł do najniższego poziomu od pięciu lat.

Napływ inwestycji zagranicznych w Arabii Saudyjskiej osiągnął rekordowe poziomy w styczniu

Inwestorzy zagraniczni zainwestowali rekordową kwotę w akcje Arabii Saudyjskiej w styczniu 2019 roku. Obawy z powodu morderstwa opozycyjnego dziennikarza Jamala Hashkadiego przeważyły ​​nad optymizmem z powodu włączenia krajowej giełdy do światowych indeksów.

Do końca stycznia 2019 r. inwestorzy spoza kraju zainwestowali 4,4 mld SAR lub 1,17 mld USD w akcje Arabii Saudyjskiej. Jest to maksymalny wskaźnik od 2015 r. – czasu rozpoczęcia obserwacji.

Akcje spółek saudyjskich zostaną uwzględnione w międzynarodowych indeksach emerging markets w najbliższych miesiącach. Dlatego też międzynarodowi inwestorzy instytucjonalni opanowują giełdę Arabii Saudyjskiej, podczas gdy krajowe fundusze inwestycyjne zmniejszyli aktywność.

Umocnienie dolara spowodowało spadek cen ropy

Umocnienie dolara amerykańskiego spowodowało w poniedziałek załamanie na rynku ropy. Cena kwietniowych futuresów Brent spadła o 1,48% do 61,82 USD za 1 baryłkę. Marcowe futuresy WTI spadły o 2,64% do 53,80 USD za baryłkę.

Złagodzenie wojny handlowej Stanów Zjednoczonych i Chin wpłynęło na indeks WSJ Dollar. Indeks ten śledzi notowania dolara do 16 głównych walut światowych i wzrósł o 0,26%. Zmniejszenie produkcji ropy spowodowało ostatnio wzrost cen surowców, jednak silny dolar negatywnie wpłynął na rynek ropy. Liczba urządzeń wiertniczych zmniejszyła się do 847 sztuk o 15 instalacji. Jest to minimalny wskaźnik za dziewięć miesięcy.

W ankiecie Thomson Reuters analitycy sugerowali, że OPEC zmniejszyła wydobycie ropy o 890 baryłek dziennie, do 30,98 b/d. Połowa zmniejszenia padła na Arabię Saudyjską.

Kryptowaluty spadły w cenie w poniedziałek

Ceny kryptowalut spadły zgodnie z notowaniami poniedziałkowymi. Zainteresowanie pieniędzmi cyfrowymi wzrosło po tym, jak prezes Twittera, Jack Dorsey, ogłosił, że Bitcoin stanie się jednolitą walutą internetową.

Dorsey wyraził opinię na temat kryptowaluty w wywiadzie udzielonym 2 lutego. Jego zdaniem Bitcoin urodził się w Internecie i jest lubiany przez biznes ze względu na jego zalety. Jednak technologia Blockchain straszy firmy sektora niefinansowego i rząd.

W poniedziałek Bitcoin spadł o 0,7% do 3456.9 USD. Ethereum spadł o 2,5% do 107,38 USD. Litecoin spadł o 2,3% do 33,642 USD, podczas gdy XRP spadł o 2,8% do 0,30106 USD.

Giełda kryptowalut QuadrigaCX straciła dostęp do cyfrowych walut na kwotę 145 mln USD po śmierci założyciela Jerry’ego Cottena. Giełda nie może znaleźć dostępu do zasobów, ponieważ jej właściciel był jedynym, kto znał hasła dostępu i klucze odzyskiwania.

Australia reformuje regulacje korporacyjne

 Australii zacznie działać nowy organ monitorujący organy regulacyjne, który oczyści sektor bankowy od nieetycznych praktyk.

Australijskie banki oszukują organy regulacyjne, pobierając opłaty za usługi, których nie nadały. Ponadto organy nadzoru ściśle współpracują z bankami, dzięki czemu ostatnie unikają kary za naruszenia.

Władze wydały zalecenie dotyczące regulacji korporacyjnych, składające się z 76 punktów. Ministerstwo Finansów Australii już obiecało komisji wdrożenie wszystkich zaleceń.

W ubiegłym roku inwestorzy wyciągału kwoty od firm ubezpieczeniowych, które okazywały się w centrum dochodzenia Komisji Królewskiej. Początkowo rząd był przeciwny dochodzeniu Komisji, ale zmienił pozycje wskutek presji publicznej.

Królewska komisja nie wydała zaleceń dotyczących zmian w regulacji kredytów hipotecznych, spadek cen których wywołał zainteresowanie inwestorów. Płacenie prowizji brokerowi kredytów hipotecznych wkrótce stanie się obowiązkiem kredytobiorcy, a nie pożyczkodawcy. To nie pozwoli bankom na zwiększenie portfeli kredytów hipotecznych.