Shenzhen Stock Exchange (SZSE)

2190

Giełda Papierów Wartościowych w ShenzhenShenzhen Stock Exchange (SZSE) jest jedną z dwóch głównych giełd działających niezależnie w Chinach kontynentalnych. Drugą giełdą jest Szanghajska Giełda Papierów Wartościowych (SSE). Shenzhen Stock Exchange (SZSE) jest samoregulującą się osobą prawną działającą pod nadzorem China Securities Regulatory Commission (CSRC). Główne funkcje Shenzhen Stock Exchange (SZSE) polegają na nadzorowaniu obrotu papierami wartościowymi, zapewnianiu udogodnień w zakresie obrotu papierami wartościowymi oraz opracowywaniu zasad działania.

Giełda Papierów Wartościowych w Shenzhen
Data założenia1990
Lokalizacja Shenzhen, Futian
Główne indeksyShenzhen Composite Index (SZCOMP)

KLUCZOWE INFORMACJE

  • Shenzhen Stock Exchange (SZSE) jest jedną z dwóch głównych giełd działających niezależnie w Chinach kontynentalnych.
  • Shenzhen Stock Exchange (SZSE) jest ósmą co do wielkości giełdą na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, z kapitalizacją rynkową w wysokości 3,36 bln USD w maju 2019 roku.
  • Na Shenzhen Stock Exchange (SZSE) handlują mniejsze i wschodzące firmy, a większość inwestorów na giełdzie stanowią inwestorzy indywidualni.

Giełda Papierów Wartościowych w Shenzhen (SZSE)

Giełda Papierów Wartościowych w Shenzhen (SZSE) została utworzona 1 grudnia 1990 roku. Znajduje się ona w Shenzhen, nowoczesnym mieście w południowo-wschodnich Chinach. Budynek wieżowca, w którym znajduje się Shenzhen Stock Exchange (SZSE), znajduje się w dzielnicy Futian. Jego budowa rozpoczęła się w 2008 roku, a zakończyła w 2013 roku. Budynek ma 806 stóp wysokości i 49 pięter.

Shenzhen Stock Exchange (SZSE) jest ósmą co do wielkości giełdą na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, z kapitalizacją rynkową w wysokości 3,36 bln USD w maju 2019 roku. Sesje giełdowe odbywają się cztery godziny dziennie i pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:30 do 11:30 i od 13:00 do 15:00. Wśród produktów SZSE znajdują się akcje typu A, akcje typu B, indeksy, fundusze inwestycyjne, produkty o stałym dochodzie i zdywersyfikowane pochodne produkty finansowe. Wiele z notowanych na giełdzie spółek to spółki zależne od spółek, w których rząd chiński utrzymuje wysoki poziom kontroli.

Shenzhen Stock Exchange (SZSE) wspiera wielowarstwowy system chińskiego rynku kapitałowego za pomocą trzech zarządów: Zarządu Głównego, Zarządu MŚP i ChiNext Market. Rada MŚP została utworzona w maju 2004 r., aby obsługiwać przedsiębiorstwa o dobrze zdefiniowanej działalności, które są stabilne pod względem rentowności. Wiele z przedsiębiorstw wchodzących w skład tej rady to przedsiębiorstwa produkcyjne. W związku z tym Rada MŚP jest uznawana za barometr sektora produkcyjnego w kraju. Rynek ChiNext, utworzony w październiku 2009 r., jest otwarty dla firm każdej wielkości, które spełniają kryteria umieszczenia na liście, ale skupia się na firmach rozwijających się innowacyjnie i rozpoczynających działalność. Te obszary innowacji obejmują technologię, zarządzanie i modele biznesowe.

Shenzhen Stock Exchange (SZSE) podpisała protokół ustaleń z 30 głównymi giełdami i instytucjami finansowymi na całym świecie. Jest członkiem Światowej Federacji Giełd (WFE) oraz Azjatyckiej i Oceańskiej Federacji Giełd (AOSEF), a także członkiem stowarzyszonym Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych (IOSCO).

Shenzhen Stock Exchange Versus Shanghai Stock Exchange

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Shenzhen (SZSE) handlują mniejsze i wschodzące firmy, a większość inwestorów na giełdzie stanowią inwestorzy indywidualni. Większe przedsiębiorstwa państwowe, takie jak banki i firmy energetyczne, często obracają na Szanghajskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (SSE), a większość inwestorów, którzy obracają na tej giełdzie, to instytucje finansowe, takie jak banki i fundusze emerytalne. Obie giełdy zostały uruchomione w 1990 r. w ramach starań rządu chińskiego o modernizację chińskiej gospodarki poprzez otwarcie jej na inwestorów zagranicznych.