Shanghai Stock Exchange (SSE) – giełda w Chinach

1992

Shanghai Stock Exchange (SSE) to giełda papierów wartościowych z siedzibą w Szanghaju w Chinach. Jest to jedna z dwóch giełd działających niezależnie w Chińskiej Republice Ludowej, druga to giełda w Shenzhen. Giełda w Szanghaju jest czwartym co do wielkości rynkiem giełdowym na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej na poziomie 5,5 bln USD na kwiecień 2018 r (giełdy na świecie). W przeciwieństwie do giełdy w Hongkongu giełda w Szanghaju nadal nie jest całkowicie otwarta dla inwestorów zagranicznych i często ma wpływ na decyzje rządu centralnego z powodu kontroli rachunku kapitałowego sprawowanej przez chińskie władze kontynentalne.

上海 证券交易所 – Giełda w Szanghaju
RodzajGiełda Papierów Wartościowych
LokalizacjaSzanghai Chiny
Założony26 listopada 1990 r
WalutaCNY
Liczba  ofert1041 (maj 2015)
Kapitalizacja rynkowaUS $ 5.01 z dodatkiem biliona (maj 2020)
Tom500 miliardów USD (grudzień 2009)
Główne indeksySSE Composite
SSE 50
Stronie internetowejhttps://shanghai-stock.exchange/

Obecna wymiana została przywrócona 26 listopada 1990 r. I funkcjonowała 19 grudnia tego samego roku. Jest to organizacja non-profit zarządzana bezpośrednio przez China Securities Regulatory Commission (CSRC).

Szanghajska izba rozliczeniowa zapewnia bezpieczeństwo uczestnikom rynku finansowego oraz efektywne cele rozwoju usług rozliczeniowych, ale także sprzyja międzynarodowej komunikacji między agencjami i współpracy między nimi. Zapewnia centralne rozliczanie kontrahentów w walucie obcej na rynku międzybankowym, w tym rozliczanie, rozrachunek, zarządzanie depozytami zabezpieczającymi, zarządzanie zabezpieczeniami, usługi informacyjne, usługi konsultingowe oraz powiązany dział zarządzania w ramach innej działalności.

Struktura giełdy w Chinach

Papiery wartościowe notowane na Shanghai Stock Exchange obejmują trzy główne kategorie akcji, obligacji i funduszy. Obligacje będące przedmiotem obrotu na SSE obejmują obligacje skarbowe (obligacje skarbowe), obligacje korporacyjne i zamienne obligacje korporacyjne. Rynek obligacji skarbowych SSE jest najbardziej aktywny w swoim rodzaju w Chinach. Istnieją dwa rodzaje akcji emitowanych na giełdzie w Szanghaju: akcje „A” i akcje „B”. Akcje serii A są wyceniane w lokalnej walucie juan renminbi, natomiast akcje serii B są notowane w dolarach amerykańskich. Początkowo obrót akcjami A jest ograniczony tylko do inwestorów krajowych, natomiast akcje B są dostępne zarówno dla inwestorów krajowych (od 2001 r.), Jak i inwestorów zagranicznych. Jednak po wprowadzeniu reform w grudniu 2002 r. Inwestorzy zagraniczni mają teraz (z ograniczeniami) obrót akcjami A w ramach programu Kwalifikowanego zagranicznego inwestora instytucjonalnego (QFII), który został oficjalnie uruchomiony w 2003 r. Obecnie w sumie 98 zagranicznych inwestorów instytucjonalnych zostały zatwierdzone do kupna i sprzedaży akcji serii A w ramach programu QFII. Kwoty w ramach programu QFII wyniosły 30 mld USD i wzrosły do ​​80 mld USD od kwietnia 2012 r. Planowano w przyszłości połączyć te dwa rodzaje akcji.

SSE jest otwarty do handlu w każdy poniedziałek do piątku. Poranna sesja rozpoczyna się od scentralizowanej konkurencyjnej ceny od 09:15 do 09:25 i trwa do kolejnych licytacji od 09:30 do 11:30. Następnie odbywa się popołudniowa sesja giełdowa, która rozpoczyna się od 13:00 do 15:00. Rynek jest zamknięty w soboty i niedziele oraz w inne święta ogłoszone przez SSE.

Indeksy giełdowe

Indeks SSE Composite (znany również jako Shanghai Composite) jest najczęściej stosowanym wskaźnikiem odzwierciedlającym wyniki rynkowe SSE. Składnikami SSE Composite Index są wszystkie akcje notowane (akcje A i B) na giełdzie w Szanghaju. Dniem bazowym dla SSE Composite Index jest 19 grudnia 1990 r. Okresem bazowym jest całkowita kapitalizacja rynkowa wszystkich akcji tego dnia. Wartość bazowa wynosi 100. Indeks został uruchomiony 15 lipca 1991 r. Pod koniec 2006 r. Wskaźnik osiągnął 2 675,47. Inne ważne indeksy stosowane w giełdach w Szanghaju obejmują indeks SSE 50 i indeks SSE 180.