SPDR Gold Shares

1437

SPDR Gold Shares (znany również jako SPDR Gold Trust) jest częścią rodziny funduszy typu ETF (Exchange-Traded Funds) zarządzanych i sprzedawanych przez State Street Global Advisors. Przez kilka lat fundusz ten był drugim co do wielkości funduszem giełdowym na świecie, a krótko mówiąc największym. Z końcem 2014 roku wypadł z pierwszej dziesiątki.

Ten ETF oznacza udział w kruszcu złota, w przeciwieństwie do wielu ETF, które reprezentują własność w koszyku akcji. Akcje SPDR Gold Shares są przeznaczone do wstępnego śledzenia ceny dziesiątej części uncji złota.Jeśli cena akcji różni się od ceny rynkowej złota, zarządzający funduszem wymienia bloki 100.000 akcji na 10.000 uncji złota. Możliwość takich giełd utrzymuje cenę ETF mniej więcej na poziomie ceny złota, chociaż ceny mogą się różnić w ciągu każdego dnia.

SPDR Gold Shares (Trsut) to największy fundusz typu ETF inwestujący w fizyczne złoto. Wartość zarządzanych przez fundusz aktywów zależna jest od aktualnej wyceny metalu szlachetnego. Wycena jednostek uczestnictwa jest bliska aktualnej ceny spot królewskiego metalu.
Wykres

Historia SPDR Gold Shares

W listopadzie 2004 roku fundusz został notowany (pod nazwą streetTRACKS Gold Shares) na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych przez State Street Global Advisors, sponsorowany przez World Gold Council. Od 13 grudnia 2007 roku i po zmianie nazwy 20 maja 2008 roku, SPDR Gold Shares jest notowany na NYSE Arca (NYSE Arca: GLD). Handluje się nim również na Hong Kong Stock Exchange (SEHK: 2840), Singapore Stock Exchange (SGX: GLD 10US$), i Tokyo Stock Exchange (TYO: 1326).