Sprzedaż samochodów w USA spadła w maju o 2,1%, mówią eksperci firm konsultingowych tej branży

925

Eksperci z firm konsultingowych JD Power i LMC Automotive oczekują, że sprzedaż samochodów w Stanach Zjednoczonych w maju wyniesie około 1,56 mln sztuk, o 2,1% mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie sprzedaż detaliczna nowych samochodów według ich szacunków zmniejszy się o 3,1% do 1 mln 226,8 tys. samochodów. Pomimo rekordowo wysokiego poziomu nastrojów konsumentów, wzrost cen samochodów osłabił popyt na nie. Oczekuje się, że w maju ceny nowych samochodów osiągną miesięczne maksimum, wzrastając o ponad 4% w ujęciu rocznym. Aby zwiększyć sprzedaż, producenci samochodów oferują duże rabaty, których wielkość wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jednocześnie dealerzy odnotowali silny wzrost sprzedaży używanych samochodów. Eksperci uważają, że producenci samochodów będą w stanie rozwiązać problem wysokiego poziomu zapasów tylko poprzez zmniejszenie produkcji lub wyższe zachęty.

Gospodarka Szwecji wzrosła w pierwszym kwartale o 0,6%

Według oficjalnych statystyk gospodarka Szwecji w pierwszym kwartale wzrosła o 0,6% w porównaniu do czwartego kwartału, kiedy wzrost gospodarczy był dwukrotnie wyższy – na poziomie 1,2%. Jednocześnie tempo wzrostu okazało się lepsze niż prognozowali ekonomiści –0,2%. Wzrost PKB w ujęciu rocznym na poziomie 2,1% również przekroczył prognozy ekonomistów, którzy oczekiwali wzrostu jedynie o 1,7%. W porównaniu z poprzednim kwartałem wydatki konsumpcyjne w ostatnim kwartale spadły o 0,2%, podczas gdy wydatki rządowe wzrosły o 0,1%. Szwecja za kwartał zanotowała wzrost eksportu o 0,8% i spadek importu o 0,7%. Biorąc pod uwagę dodatnią dynamikę szwedzkiego PKB w ostatnich dwóch kwartałach, eksperci Swedbanku nie spodziewają się poważnego spadku w najbliższej przyszłości, co sugeruje, że szwedzki bank centralny może podnieść stopę jeszcze w tym roku.

Bezrobocie w Niemczech wzrosło w maju do 5%

W Niemczech w maju odnotowano bezrobocie na poziomie 5%, pokazały dane Federalnej Agencji Zatrudnienia kraju. W porównaniu z kwietniowym poziomem 4,9% stopa bezrobocia wzrosła w maju, podczas gdy analitycy założyli, że pozostanie ona na poziomie 4,9%. Wzrost liczby bezrobotnych w Niemczech o 60 tys. osób również zaskoczył ekonomistów, którzy oczekiwali spadku o 8 tys. Głównym powodem wzrostu jest zmiana metodologii, zgodnie z którą obecnie w Niemczech kwalifikują się osoby, które mogą składać wniosek o zasiłek dla bezrobotnych. Na stopę bezrobocia negatywnie wpływa również osłabienie wzrostu niemieckiego PKB. W maju nastąpił spadek liczby wolnych miejsc pracy w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku o 1 tys.

Brazylijska Petrobras może sprzedać udziały w 27 polach naftowych i gazowych

Petrobras, największa firma naftowo-gazowa w Brazylii, ogłosiła zamiar sprzedaży 100% swoich udziałów w polach naftowych i gazowych w stanie Espirito Santo w południowo-wschodniej części kraju. Oferta sprzedaży obejmuje również infrastrukturę na złożach. Poinformowano, że w ubiegłym roku na tych złożach produkowano 2800 baryłek ropy i 11 tys. metrów sześciennych gazu dziennie. Wcześniej Petrobras ogłosiła zamiar sprzedaży 8 rafinerii w Brazylii. Ich łączna pojemność wynosi 1,1 mln baryłek dziennie. Komunikat mówił również o chęci brazylijskiego producenta ropy i gazu do sprzedaży sieci stacji paliw PUDSA w Urugwaju. Ponadto firma zmniejszy udział w działalności dystrybucji paliw w Brazylii. Sprzedaż aktywów odbywa się w ramach szeroko zakrojonej restrukturyzacji Petrobras, mającej na celu spłatę długów.

Chińskie stowarzyszenie producentów samochodów oczekuje, że sprzedaż samochodów w Chinach pozostanie na zeszłorocznym poziomie

Chińskie stowarzyszenie producentów samochodów SAAM spodziewa się, że w tym roku sprzedaż samochodów w Chinach będzie na poziomie z ubiegłego roku wynoszącym 28 mln 100 tys. samochodów. Z tej liczby sprzedaż samochodów osobowych wyniesie 23 mln 700 tys sztuk, co również powtórzy wskaźnik z 2018 roku. Zdaniem ekspertów stowarzyszenia, w 2019 r. liczba sprzedawanych samochodów na nowych źródłach energii wyniesie 1,6 mln samochodów, czyli o 27% więcej niż w ubiegłym roku. Pomimo faktu, że w 2018 r. w Chinach odnotowano spadek sprzedaży samochodów o 2,8%, przez dziesiąty rok z rzędu kraj zachowuje status największego rynku samochodowego na świecie. Jego udział wynosił około 30,6%. W pierwszych czterech miesiącach 2019 r. sprzedaż samochodów w kraju zmniejszyła się o 12,1%, podczas gdy wielkość produkcji spadła o 11%.

Szwajcarska gospodarka wzrosła w pierwszym kwartale o 0,6%

Gospodarka Szwajcarii w pierwszym kwartale wzrosła o 0,6% w porównaniu z czwartym kwartałem, kiedy wzrost wynosił 0,3%. Zostało to zgłoszone przez Państwowy Sekretariat ds. Gospodarczych Szwajcarii. Według ekonomistów oczekiwano wzrostu o 0,3%. W porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, PKB wzrósł o 1,7%, przyspieszając w porównaniu ze wzrostem o 1,5% w czwartym kwartale. Ten wskaźnik przekroczył również przewidywany przez ekspertów wzrost o 1%. Wzrost wydatków konsumpcyjnych w tym okresie był nieco wyższy od średniej, przyspieszając do 0,4%. Wzrost wydatków konsumpcyjnych odnotowano we wszystkich sektorach. Największy wzrost odnotowano w sektorze opieki zdrowotnej. Inwestycje w budownictwo wzrosły o 0,5%, w sprzęt – o 1,5%. Wzrost eksportu towarów spowolnił do 2,2% z 5,8% kwartał wcześniej. Nastąpiło również przyspieszenie wzrostu eksportu usług – z 0,6% do 1,7%. Wielkość importu towarów wzrosła o 2,4%, usług – o 1,3%. Przemysł przetwórczy wykazał wzrost produkcji o 1,5%.