Kim jest Dealer na giełdzie ?

1969

Dealer jest to osoba handlująca papierami wartościowymi we własnym imieniu jako zleceniodawca. Osoba taka ponosi wszelkie ryzyka, ale i czerpie korzyści związane z obrotem. Działalność ta znana jest również pod nazwami inwestowanie na własny rachunek, makler specjalista lub jobber. Jest to przeciwieństwo roli pośrednika (lub „maklera”) w  imieniu innych osób, gdy usługa transakcyjna świadczona jest stronie, która ponosi ostateczną odpowiedzialność z tytułu posiadania papieru wartościowego.

Dealerzy są ważnymi postaciami na rynku. Tworzą oni rynki papierów wartościowych, ubezpieczają papiery wartościowe i świadczą usługi inwestycyjne na rzecz inwestorów. Oznacza to, że dealerzy są animatorami rynku, którzy składają oferty i proszą o kwotowania, które widzisz, gdy patrzysz na cenę papieru wartościowego na rynku pozagiełdowym. Pomagają oni również w tworzeniu płynności na rynkach i stymulują długoterminowy wzrost.

Większość firm świadczących usługi finansowe prowadzi oba te rodzaje działalności. Działają jako pośrednicy, świadcząc usługi zarządzania aktywami dla strony trzeciej oraz jako dealerzy w obrocie papierami wartościowymi na własny rachunek. Ze względu na możliwość konfliktu interesów (np. dobre transakcje idą na konto firmy, a złe na konto klienta), większość ustaw o papierach wartościowych wymaga ujawniania roli strony obracającej papierami wartościowymi przy każdej transakcji.

Zrozumienie pracy Dealerów

Dealerem na rynku papierów wartościowych jest osoba fizyczna lub firma, która jest gotowa i chce kupić papiery wartościowe na własny rachunek (po cenie kupna) lub sprzedać z własnego rachunku (po cenie sprzedaży). Dealer stara się czerpać zyski z różnicy między ceną kupna i sprzedaży, jednocześnie zwiększając płynność rynku. Nie prowadzi działalności w imieniu klienta ani nie ułatwia transakcji między stronami.

Dealer różni się od tradera. Podczas gdy dealer kupuje i sprzedaje papiery wartościowe w ramach swojej zwykłej działalności, trader kupuje i sprzedaje papiery wartościowe na własny rachunek – nie na zasadach biznesowych.

W ostatnich latach rentowność dealerów była podważana przez szereg czynników, w tym zwiększone wymogi technologiczne, aby nadążyć za szybko zmieniającymi się rynkami, konsolidację branży oraz zaostrzone otoczenie regulacyjne, które zwiększyło koszty przestrzegania przepisów.

KLUCZOWE INFORMACJE

  • Dealerzy kupują i sprzedają papiery wartościowe na własny rachunek.
  • Dealerzy są ważnymi postaciami na rynku, ponieważ są animatorami rynku, tworzą płynność i pomagają promować długoterminowy wzrost na rynku.
  • Dealerzy muszą być zarejestrowani w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd i muszą spełniać wszystkie wymagania stanowe, zanim będą mogli rozpocząć pracę.
  • Dealerzy różnią się od traderów i brokerów – ten pierwszy kupuje i sprzedaje na własny rachunek, a trader i broker nie handluje swoim portfelem.

Dealerzy kontra brokerzy

Są to dwa warunki, które są generalnie związane z papierami wartościowymi. Chociaż mogą funkcjonować w podobnym charakterze, mają między nimi rozróżnienie.

W przeciwieństwie do dealera, broker nie handluje swoim portfelem, lecz ułatwia transakcje, łącząc kupujących i sprzedających. W praktyce większość dealerów działa również jako brokerzy i są znani jako brokerzy. Maklerzy-dealerzy różnią się wielkością – od małych niezależnych domów po filie niektórych największych banków. Firmy działające jako pośrednicy wykonują obie usługi w zależności od warunków rynkowych oraz wielkości, rodzaju i bezpieczeństwa danej transakcji.

Kolejną kluczową różnicą między nimi jest sposób naliczania opłat za swoje usługi. Dealer pobiera narzut przy sprzedaży z własnych zapasów, ponieważ dealer jest głównym na rachunku, a broker pobiera od klientów prowizję za wykonywanie transakcji w ich imieniu.

Inni dealerzy na rynku

Podczas gdy termin dealer jest używany głównie na rynku papierów wartościowych, są inni, którzy stosują to rozróżnienie. Dealerzy mogą również odnosić się do firmy lub osoby, która handluje lub realizuje zakup lub sprzedaż określonego produktu lub usługi. Na przykład ktoś, kto sprzedaje samochody, nazywa się handlarzem samochodów, a osoba zajmująca się sprzedażą antyków nazywa się handlarzem antyków.