Szczęśliwego Nowego Roku

1622

Szczęśliwego Nowego Roku

Rok 2017 był rokiem bardzo interesującym i pełnym istotnych wydarzeń. Dla inwestorów miniony rok rozpoczął się od obaw związanych z wyborami we Francji i Niemczech. Świat zaszokowały wieści o wyborze Trumpa na prezydenta USA oraz Brexicie. Obawiano się wówczas zwrotu w stronę prawicy.

Ten rok zaczynamy z większym spokojem. Rynki finansowe są stabilne, banki centralne zasygnalizowały nową erę polityki pieniężnej, a ponadto w żadnym z krajów rozwiniętych z wyjątkiem Włoch nie odbędą się kolejne wybory. Problemy w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii najprawdopodobniej uda się rozwiązać poprzez negocjacje, a nie rozpisanie nowych wyborów.

Pierwszy dzień tygodnia zazwyczaj ma dla traderów i inwestorów istotne znaczenie. Dzisiejszy dzień jest pierwszym dniem po okresie świątecznym, w którym traderzy wrócą na rynek.

W związku z tym możemy spodziewać się zwiększonych obrotów, gdyż inwestorzy, którzy w ubiegłym roku zamknęli pozycje ze względów podatkowych znów przystąpią do inwestycji. O takim postępowaniu świadczy choćby ubiegłotygodniowa wyprzedaż, która doprowadziła do zniżki na Dow Jones oraz Nasdaq o, odpowiednio, 118 oraz 67 punktów.

W bieżącym tygodniu inwestorzy ze szczególną uwagą będą przyglądać się kluczowym danym dotyczącym produkcji w Chinach. Dane te zostaną opublikowane w dniu jutrzejszym i stanowią istotny miernik przemysłu wytwórczego w kraju, który z punktu widzenia rynków finansowych jest bardzo istotny. Spowolnienie w Chinach może przełożyć się na spowolnienie w krajach, które eksportują swoje produkty do Chin. Inwestorzy przewidują, iż wartość wskaźnika spadnie z 50.9 punktu w ubiegłym miesiącu do 50,6 punktu w bieżącym miesiącu. Z pewnością większość traderów pamięta wyprzedaż, jaka miała miejsce w momencie publikacji tych danych dwa lata temu.

Zobacz: Globalizacja

Inwestorzy na pewno zwrócą także uwagę na dane produkcyjne w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii, które poznamy już we wtorek. Dane dotyczące Niemiec, największej gospodarki w Europie, mają ogromne znaczenie. Inwestorzy przewidują, iż wartość wskaźnika PMI Niemiec utrzyma się na poziomie 63,3 punktu. Wartość PMI uznaje się za pozytywną jeżeli przekroczy ona poziom 50 punktów. Inwestorzy przewidują, że wartość PMI w Wielkiej Brytanii spadnie z 50,8 punktu w ubiegłym miesiącu do poziomu 50,0 punktów.

W środę inwestorzy ze szczególną uwagą przyjrzą się danym dotyczącym zatrudnienia w Niemczech. Według traderów w Niemczech pracę najprawomocniej utraciło 14 tys. osób. Tego samego dnia Stany Zjednoczone ogłoszą wartość wskaźnika PMI, który według inwestorów utrzyma się na poziomie 58,2 punktu. Na informacje te będziemy czekać ze zniecierpliwieniem, szczególnie w związku z przeprowadzanymi przez USA znaczącymi reformami podatkowymi.

W tym samym dniu Rezerwa Federalna opublikuje protokół ze swojego grudniowego posiedzenia. Inwestorzy zawsze z zainteresowaniem oddają się lekturze protokołów Fedu, szukając cennych sygnałów w zakresie dalszej polityki Fedu. Warto przypomnieć, iż podczas poprzedniego posiedzenia Fed zasygnalizował wprowadzenie w tym roku aż trzech podwyżek stóp procentowych. Lektura protokołu pozwala wychwycić konkretniejsze szczegóły.

Najważniejszą informacją tygodnia będą dane dotyczące amerykańskiego rynku pracy. W czwartek ADP opublikuje informacje dotyczą liczby osób, które znalazły bądź utraciły pracę, w piątek natomiast poznamy dane NFP, stopę bezrobocia oraz dane płacowe. Jako, iż w Stanach nadal obserwujemy pełne zatrudnienie, traderzy skupią uwagę na danych dotyczących wzrostu płac.

Kolejną istotną kwestią w bieżącym tygodniu będzie sytuacja na Bliskim Wschodzie, gdyż w ostatnim czasie w Iranie miejsce mają antyrządowe strajki. Wielu inwestorów zastanawia się, czy mamy do czynienia z nową Arabską Wiosną na Bliskim Wschodzie.

Zobacz: Forex czy giełda?