Szef UBS przedstawił ponurą prognozę wyników finansowych za pierwszy kwartał

609

Sergio Ermotti, dyrektor generalny szwajcarskiego banku UBS, przemawiając na konferencji dla inwestorów w Londynie, nazwał pierwszy kwartał 2019 roku jednym z najtrudniejszych dla banku w ostatnich latach. Oczekuje słabych wyników finansowych za kwartał na tle minimalnej aktywności na rynkach fuzji i przejęć oraz IPO poza USA. Pod koniec marca przychody banku inwestycyjnego zmniejszą się o około jedną trzecią w porównaniu z pierwszym kwartałem 2018 roku. Spadek wskaźnika w obszarze zarządzania mienia ma wynosić 9%. Niska rentowność UBS zmusza kierownictwo do opóźnienia wdrożenia niektórych projektów IT w późniejszym terminie, a także do odroczenia zatrudnienia nowych pracowników.

Rząd Japonii pogorszył ocenę stanu gospodarki po raz pierwszy od 3 lat

Gabinet Ministrów Japonii w marcowym przeglądzie wskazał na stopniowe ożywienie gospodarki kraju, zauważając jednak oznaki słabości produkcji i eksportu. Obawy spowodowane nadchodzącym podatkiem konsumpcyjnym w październiku i konsekwencjami amerykańskich i chińskich sporów handlowych zmusiły japoński rząd do pogorszenia oceny stanu gospodarki kraju po raz pierwszy od 3 lat. Podatek konsumpcyjny w Japonii może wzrosnąć w październiku z 8% do 10%. Obawa jest również spowodowana spowolnieniem gospodarki Chin i wahaniami na rynkach finansowych i kapitałowych.

BMW poinformowała o możliwym obniżeniu zysków przed opodatkowaniem o ponad 10% w 2019 roku

Niemiecki producent samochodów BMW powiedział, że w bieżącym roku zyski przed opodatkowaniem mogą spaść o ponad 10% w wyniku transformacji przemysłu motoryzacyjnego. W porównaniu ze spadkiem o 7,8% w 2018 roku tempo tego wskaźnika może przyspieszyć w tym roku. Zdaniem spółki rentowność branży motoryzacyjnej pod względem zysku operacyjnego będzie niższa długoterminowego celu w 8-10% i wyniesie 6-8%. Wyniki firmy znalazły się pod presją znacznego wzrostu wydatków na rozwój pojazdów elektrycznych i pojazdów bezzałogowych, a także z powodu sporów handlowych. Światowa sprzedaż samochodów BMW, MINI i Rolls-Royce w 2018 roku wzrosła o 1,1% do 2 mln 490 tys. samochodów. W tym roku firma spodziewa się takiego samego wzrostu podaży – o 1,1%. Pierwszy samochód (akcje BMW) o wysokim stopniu automatyzacji ma wejść na rynek w 2021 roku. Firma zamierza również skrócić czas opracowywania nowych modeli o jedną trzecią, zmniejszając liczbę modeli samochodów. 

Fitch obniżył prognozę globalnego wzrostu na lata 2019-2020

Według nowej prognozy międzynarodowej agencji ratingowej Fitch, w 2019 roku globalny PKB wzrośnie o 2,8%, a w 2020 roku jego wzrost będzie na poziomie 3,1%. W grudniu eksperci agencji oczekiwali wzrostu światowej gospodarki o 3,1% w 2019 roku i o 2,9% w 2020. Pogorszenie prognozy nie oznacza jednak zbliżającej się globalnej recesji. Szczególnie eksperci podkreślili pogorszenie perspektyw dla gospodarki strefy euro i wskazali na wyraźniejsze oznaki spowolnienia w chińskiej gospodarce. Według ich szacunków kluczowym czynnikiem spowolnienia handlu i produkcji przemysłowej na świecie było osłabienie popytu krajowego w gospodarkach się rozwijających. Dostrzegają także negatywny wpływ sporów handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, choć w mniejszym stopniu. Prognozy ekonomiczne na bieżący rok pogorszyły się dla 15 z 20 krajów. Najwyższy szacunek wzrostu gospodarczego został obniżony dla Turcji – o 1,7 pkt procentowego.

Zysk netto CNOOC w 2018 roku wzrósł 2,3 razy

Trzecia co do wielkości chińska spółka naftowo-gazowa w Chinach, CNOOC, poinformowała, że ​​w 2018 roku jej zysk netto wyniósł 52 mld 690 mln juanów, co jest 2,1 razy więcej niż w 2017 roku. Powodem tempa wzrostu został naczny wzrostu produkcji gazu, podczas gdy wielkość wydobycia ropy spadła. Dochód w wysokości 227 mld juanów był najwyższy za ostatnie 3 lata, wzrastając o 22%. Firma zwiększyła sprzedaż węglowodorów o 22,4% do 185 mld 870 mln juanów. Całkowita produkcja ropy i gazu osiągnęła 475 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Jednocześnie spółka odnotowała spadek produkcji ropy naftowej o 1,3% i wzrost produkcji gazu o 12%. Cena sprzedaży ropy naftowej wzrosła średnio o 27,7% do 67 dolarów 22 centów za baryłkę. Średnia cena gazu ziemnego wzrosła o 9,8% do 6 dolarów 41 centa za tysiąc stóp sześciennych.

Citigroup sprzeda złoto Wenezueli z powodu niespłaconej pożyczki

Citigank, międzynarodowego konglomeratu finansowego Citigroup, ogłosił zamiar sprzedać część złota Wenezuelskiego, które Wenezuelski Bank Centralny zapewnił jako zabezpieczenie pożyczki w wysokości 1 mld 600 mln dolarów. O tym pisze Reuters, powołując się na poinformowane źródła. 11 marca Wenezuela miała spłacić pożyczkę w wysokości 1 mld 100 mln dolarów. Wartość rynkowa wenezuelskiego złota przechowywanego jako gwarancje spłaty pożyczki wynosi około 1 mld 358 mln dolarów. Sprzedając złoto, Citibank będzie mógł zwrócić pierwszą transzę pożyczki i umieścić pozostałe 258 mln dolarów na rachunku bankowym w Nowym Jorku, aby spłacić resztę pożyczki w przyszłym roku. 

Chiński producent samochodów Geely w 2018 roku zwiększył zysk netto o 18%

Chiński producent samochodów Geely Automobile Holdings pod koniec 2018 roku odnotował wzrost zysku netto do rekordowego poziomu w 12 mld 550 mln juanów. Rok wcześniej zysk wynosił 10 mld 630 mln juanów. Firma odnotowuje wzrost osiemnasty roku z rzędu. Zdaniem ekspertów, zysk w 2018 roku oczekiwał się na poziomie 12 mld 800 mln juanów. Przychody również osiągnęły rekordowy poziom w 106 mld 600 mln juanów. Jednak okazały się one niższe od prognoz ekonomistów w 108 mld 590 mln juanów. Sprzedaż samochodów wzrosła w ciągu roku o 20%, osiągając 1,5 mln pojazdów. Roczna stopa okazała się o 5% niższa od docelowego poziomu sprzedaży spółki, co zostało spowodowane spowolnieniem sprzedaży w czwartym kwartale. W grudniu ten wskaźnik spadł o 44%. Firma spodziewa się zerowego wzrostu sprzedaży w 2019 roku ze względu na niższy popyt krajowy w obliczu spowolnienia wzrostu gospodarczego Chin.