Trump ogłosił wprowadzenie ceł na towary z UE w wysokości 11 miliardów dolarów

644

Prezydent USA Donald Trump powiedział, że na towary z Unii Europejskiej zostanie nałożona cła w wysokości 11 mld dolarów. Na Twitterze prezydent zauważył, że Światowa Organizacja Handlu podjęła decyzję o dotacjach unijnych dla koncernu Airbus produkującego samoloty, co miało negatywny wpływ na Stany Zjednoczone. Według niego szkoda zostanie zrekompensowana przez opłaty, które Waszyngton wprowadza na okres, dopóki Bruksela nie odmówi wsparcia Airbusowi. Lista towarów z UE, do których wprowadzono taryfy, obejmuje śmigłowce cywilne i samoloty z UE, w tym liniowce Airbus, ich komponenty, a także szereg produktów, takich jak oliwa z oliwek, ser, dywany i inne. Jak powiedział we wtorek przedstawiciel UE, Bruksela rozpoczęła przygotowania do odpowiedzi na amerykańskie dotacje dla korporacji Boeing.

Obligacje Saudi Aramco przyciągnęły rekordowy popyt inwestorów

Saudi Aramco, państwowa spółka naftowa Arabii Saudyjskiej, złożyła obligacje, mając na celu przyciągnięcie około 10 mld dolarów na wypłatę swojego udziału w Saudi Basic Industries Petrochemical Corporation. Ta transakcja doprowadziła do ogromnego zainteresowania inwestorów, których popyt na obligacje Saudi Aramco osiągnął rekordowy poziom w 85 mld dolarów. Obligacje korporacyjne są podzielone na transze papierów wartościowych o terminie wygaśnięcia 3, 5, 10, 20 i 30 lat. Po zarejestrowaniu na samym początku nadwyżki popytu inwestorów w wysokości 30 miliardów dolarów, Saudi Aramco postanowiła umieścić obligacje praktycznie bez premii do obligacji rządowych Arabii Saudyjskiej. Rekordowy popyt na obligacje spółki wykazał wysoki poziom zaufania rynku do saudyjskiego giganta naftowego.

Rząd Japonii zamierza sprzedać kolejny udział w Japan Post

Rząd Japonii umieści 1 mld 60 mln akcji Japan Post Holdings. Jak powiedział Bloombergowi przedstawiciel Ministerstwa Finansów Japonii, do tego celu wybrano 4 subemitentów w Japonii i 2 za granicą. Japan Post Holdings, świadcząca usługi pocztowe, kurierskie i inne usługi logistyczne, całościowo należała do państwa przed IPO w 2015 roku. Japoński rząd wcześniej umieścił 43% akcji spółki, co pozwoliło na przyciągnięcie około 2 bln 800 mld jenów. Teraz przygotowuje się do sprzedaży ostatniej transzy akcji spółki w celu zmniejszenia udziału państwa w Japan Post do poziomu wymaganego przez prawo. Biorąc pod uwagę obecną cenę akcji, która na koniec handlu we wtorek wyniosła 1 tys. 286 jenów, nowe umieszczenie papierów wartościowych Japan Post może przynieść rządowi 1 bln 360 mld jenów (1 jen japoński. Według czasopisma Nikkei środki te mają zostać wykorzystane na odbudowę obszarów dotkniętych tsunami i trzęsieniami ziemi w 2011 roku.

Liczba wakatów w USA gwałtownie spadła w lutym

Liczba wakatów w gospodarce USA spadła w lutym do 7 mln 787 tys. z 7 mln 625 tys. w styczniu, podaje Bureau of Labor Statistics. Lutowa wartość wskaźnika była najniższa od marca 2018 roku i okazała się znacznie niższa od prognozowanych przez ekspertów 7,55 mln wakatów. Zmniejszenie liczby wakatów o 523 tys. odnotowano w sektorze prywatnym, podczas gdy w obszarze rządowym nastąpił niewielki wzrost – o 59 tys. Obszar zakwaterowania i wyżywienia wykazał największy spadek wolnych miejsc – o 103 tys. Liczba wolnych miejsc pracy w brznży nieruchomości, wynajmie i leasingu zmniejszyła się o 72 tys. Liczba zatrudnionych pracowników w lutym również zmniejszyła się z 5 mln 829 tys. do 5 mln 696 tys. osób. W sektorze rządowym spadek wyniósł 73 tys. osób. Liczba zwolnionych pracowników w całym kraju nie zmieniła się, wynosząc 3 mln 480 tys. osób.

Chiny zamierzają całkowicie zakazać kopanie kryptowaluty do 2021 roku

Do 2021 roku planuje się całkowite zablokowanie wydobywania kryptowalut w Chinach. Zgodnie z projektem finversia.ru, komunikat ten brzmiał we wtorek w Centralnej Telewizji Chin, która odnosiła się do zaktualizowanej wersji „Listy regulacyjnej struktury produkcji”, opublikowanej przez Państwowy Komitet ds. Rozwoju i Reform, w której „górnictwo waluty ” przypada na rodzaj działalności, które powinny zostać zaprzestane. Od września 2017 roku, kiedy Narodowy Bank Chin zakazał ICO i operacje z kryptowalutami, w kraju zamknięto 88 giełd kryptowalut. W tym okresie zatrzymano również 85 ICO. Jak podają niektóre chińskie i zagraniczne publikacje, pod koniec 2017 roku w Chinach mieściło się około 80% wszystkich zdolności wydobywczych świata.

MFW pogorszył prognozę wzrostu gospodarki światowej na 2019 rok do 3,3%

Szacunki Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotyczące wzrostu gospodarki światowej w 2019 roku zostały obniżone z 3,5% do 3,3%. Jak informuje się w przeglądzie funduszu w kwietniu, gospodarka światowa w 2020 roku przyspieszy wzrost do 3,6%. Według szacunków MFW PKB krajów wschodzących w 2019 roku wzrośnie o 4,4%, a wzrost krajów rozwijających się na poziomie 4,8%. W obu przypadkach prognoza została obniżona o 0,1 pkt procentowy. Eksperci funduszu pogorszyli również prognozę wzrostu indyjskiej gospodarki z 7,5% do 7,3% w 2019 roku, oraz z 7,7% do 7,5% w 2020 roku. Oczekuje się, że PKB Chin w tym roku pokaże większy wzrost niż oczekiwano wcześniej. Wzrost wyniesie 6,3%. MFW pogorszył również ocenę wzrostu krajów rozwiniętych w bieżącym roku o 0,2 pkt procentowe do 1,8%. W przyszłym roku oczekuje się spowolnienia wzrostu do 1,7%. Szacunki wzrostu dla Stanów Zjednoczonych zostały zredukowane w 2019 roku z 2,5% do 2,3%. W przyszłym roku prognozowany jest wzrost o 1,9%, który jest lepszy niż poprzedni szacunek wzrostu na poziomie 1,8%. W strefie euro prognoza wzrostu gospodarczego pogorszyła się w tym roku z 1,6% do 1,3%, w 2020 roku – z 1,7% do 1,5%.

Network International podczas IPO zebrała 1 miliard 100 milionów funtów

System płatności Network International poinformował, że przeprowadził pierwszą ofertę publiczną swoich akcji na giełdzie LSE w Londynie, podczas której udało mu się przyciągnąć 1 mld 100 mln funtów. Firma ustaliła wartość jednej akcji na poziomie 435 pensów, umieszczając jedynie 200 mln akcji. Główny inwestor IPO występował międzynarodowym systemem płatności MasterCard, który dodatkowo kupił 49 mln 950 tys. akcji Network International, która zgodnie z wynikami IPO została oceniona na 2 mld 175 mln funtów. Od początku 2019 roku ta oferta publiczna została największą w Europie. Akcje Network International wzrosły w cenie o 17% w środę podczas handlu debiutowego. Ich wartość wynosiła 510 pensów.