Zjednoczone Emiraty Arabskie zaczęły wydawać długoterminowe wizy założycielom startupów technologicznych

570

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich podjęto decyzję o wydawaniu 5-letnich wiz uczynić ZEA jednym z najbardziej innowacyjnych krajów na świecie. Zostało to zgłoszone na portalu finversia.ru w odniesieniu do publikacji wydania emiratów The National. Władze ZEA zamierzają wydawać pięcioletnie wizy nie tylko właścicielom i założycielom obiecujących nowych firm, ale także trzem kluczowym pracownikom. Uczestnicy Międzynarodowego Forum Gospodarczego na Bliskim Wschodzie w Jordanii zostali poinformowani o wizach pierwszych stu arabskich startupów technologicznych, których talent odnotowano w regionie. Jednak takie wizy mogą uzyskać startupy technologiczne z innego dowolnego kraju.

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu gospodarczego w Gruzji na 2019 rok

PKB Gruzji wzrośnie o 4,6% w 2019 roku, oczekuje Bank Światowy. W przeglądzie sytuacji gospodarczej w Europie i Azji Środkowej bank obniżył prognozę wzrostu gospodarczego Gruzji w stosunku do wcześniej oczekiwanego wzrostu o 5%, co tłumaczy się osłabieniem popytu zewnętrznego, a także środkami podjęte przez Narodowy Bank w celu zachęcenia do odpowiedzialnego udzielania pożyczek. W przyszłości Bank Światowy spodziewa się przyspieszenia tempa wzrostu: w 2020 roku – do 4,8%, w 2021 – do 5%. Średnioterminowy wzrost gospodarki Gruzji zapewni zwiększenie inwestycji i zwiększenie popytu zewnętrznego, czego oczekuje się ze względu na poprawienie sytuacji gospodarczej w Azerbejdżanie, Rosji i Turcji. Według szacunków Banku Światowego inflacja w kraju przez następne 2 lata utrzyma się na poziomie zbliżonym do docelowego poziomu Narodowego Banku Gruzji – w 3%. Według prognozy rządu Gruzji gospodarka kraju wzrośnie o 4,5% w 2019 roku.

Zamówienia przemysłowe w USA spadły mniej niż oczekiwano w lutym

Zamówienia na towary przemysłowe w USA spadły o 0,5% w lutym w porównaniu do stycznia, podaje Departament Handlu. W poprzednim miesiącu wskaźnik prawie utrzymał się na poziomie z grudnia. Zdaniem ekspertów oczekiwano, że w lutym zostanie odnotowany spadek o 0,6%. Zamówienia na dobra trwałe wykazały największy spadek. Ten wskaźnik zmniejszył się o 1,6%. Jednocześnie zamówienia na dobra krótkotrwałego użytku wzrosły o 0,6%. Spadek zamówień o 0,4% odnotowano w dziedzinie produkcji sprzętu transportowego. Urząd zgłosił również wzrost podaży towarów przemysłowych o 0,4% w porównaniu ze styczniem, kiedy nastąpił spadek o 0,3%. W lutym nastąpił również wzrost zapasów towarów przemysłowych o 0,3%. Jednak jego tempo zwolniło w porównaniu ze wzrostem o 0,5% w styczniu.

Sinopec i Shell zawarły porozumienie w sprawie wspólnych badań i rozwoju ropy łupkowej w Chinach

Sinopec, chińska państwowa firma petrochemiczna, oraz Royal Dutch Shell, brytyjsko-holenderska firma naftowo-gazowa, zawarły porozumienie o wspólnym rozwoju i produkcji ropy łupkowej w Chinach, która będzie produkowany na polu Shanley w prowincji Shandong. Sinopec zakończyła 2018 rok wzrostem zysku netto o 22,04% do 62 mld 386 mln juanów. Zysk operacyjny wyniósł 2 bln 881 mld juanów, wzrastając o 22,09% w ciągu roku. W ubiegłym roku firma zwiększyła produkcję ropy i gazu o 0,6% do 451 mln 440 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

General Electric zapłaci karę w wysokości 52 milionów euro, wynika z decyzji Komisji Europejskiej

Komisja Europejska oskarżyła American General Electric o podanie nieprawdziwych informacji przy składaniu zawiadomienia o zakupie Duńskiej firmy LM Wind w styczniu 2017 roku, która produkuje turbiny do elektrowni wiatrowych. General Electric poinformowała, że nie produkuje turbin wiatrowych dla morskich elektrowni wiatrowych o mocy ponad 6 megawatów, podczas gdy w rzeczywistości produkowała turbiny o mocy 12 megawatów. W związku z wykrytymi naruszeniami amerykańska firma ponownie wprowadziła zawiadomienie o przejęciu duńskiej firmy w lutym 2017 roku, w którym dokonano niezbędnych zmian. Za podanie nieprawdziwych informacji władze Unii Europejskiej ukarały General Electric na 52 mln euro.

MFW ostrzegł, że gospodarka Wielkiej Brytanii straci 3,5% PKB w przypadku Brexitu bez porozumienia

Międzynarodowy Fundusz Walutowy powiedział, że gospodarka Wielkiej Brytanii będzie odczuwać straty wskutek Brexitu bez umowy od dwóch do trzech lat, od teraz i do końca 2021 roku. Jeśli premier UK Theresa May nie zmoże umówić się z liderami UE w sprawie przesunięcia terminowania Brexitu w środę, to 12 kwietnia odbędzie się wyjście kraju z UE i umowa nie zostanie zawarta. Według szacunków MFW taki scenariusz do końca 2021 roku doprowadzi do spadku brytyjskiego PKB o 3,5% w stosunku do wielkości PKB w przypadku „miękkiego” Brexitu. Największy negatywny wpływ na popyt zewnętrzny i wewnętrzny Wielkiej Brytanii będą mieć zwiększone bariery handlowe. Jednocześnie gospodarka UE straci tylko 0,5%. Prognoza MFW dotycząca wzrostu PKB w Wielkiej Brytanii w 2019 roku została obniżona do 1,2% z 1,5%. Jeśli prognoza się spełni, będzie to najsłabszy wzrost gospodarczy od 2009 roku.

Obroty kontraktami na bitcoin wzrosły we wtorek do nowych rekordów

W kwietniu bitcoin nalge wzrósł prawie o 30% po kilku miesiącach zerowej dynamiki. Dało to impuls na rynku kontraktów terminowych. Obroty na kontrakty Bitcoin 4 kwietnia osiągnęły rekordowe 22 tys. 542 kontrakty. Ta liczba umów odpowiada 112 tys. 710 bitcoinam o wartości nominalnej 546 mln dolarów. Większość transakcji została zawarta podczas sesji azjatyckiej. Zainteresowanie inwestorów kontraktami terminowymi na bitcoiny rozpoczęło się miesiąc po tym, jak amerykańska firma Cboe Global Markets, która jest właścicielem giełdy opcji w Chicago, zezwoliła na kupno i sprzedaż kontraktów futures na bitcoiny na swoich stronach.