London Stock Exchange – LSE – Giełda w Londynie

5930

London Stock Exchange (giełda w Londynie) to giełda papierów wartościowych z siedzibą w City of London w Anglii . Według stanu na kwiecień 2018 r. Giełda w Londynie posiadała kapitalizację rynkową w wysokości 4,59 biliona USD. Została założona w 1571 roku, co czyni ją jedną z najstarszych giełd na świecie. Obecna siedziba znajduje się na Paternoster Square, w pobliżu katedry św. Pawła w Londynie . Jest częścią London Stock Exchange Group (LSEG)

London Stock Exchange
Data założenia 23 stycznia 1571r.(jako The Royal Exchange ) 
Lokalizacja Londyn, Wielka Brytania
Główne indeksy FTSE 100, FTSE 250
Strona internetowa giełdy w Londynie
Rodzaj Giełda Papierów Wartościowych
Lokalizacja Londyn , EC4 , Anglia
Założony 23 stycznia 1571 r . ; 448 lat temu (jako The Royal Exchange) 1698 321 lat temu (jako londyńska giełda papierów wartościowych)
Właściciel London Stock Exchange Group
Kluczowi ludzie Donald Brydon (Przewodniczący ) 
David Schwimmer ( CEO )
Waluta Funt szterling

Jedna z największych pod względem obrotów giełd papierów wartościowych na świecie. Ustępuje wielkością jedynie giełdom w  Nowym Jorku i Tokio. Założona w 1773 roku giełda londyńska jest znana z obrotów międzynarodowych, jak również handlu akcjami brytyjskimi.

Papiery wartościowe dostępne do obrotu na giełdzie w Londynie:

Rynek główny giełdy w Londynie

Na głównym rynku znajduje się ponad 1300 dużych firm z 60 różnych krajów. Indeks FTSE 100 („footsie”) to główny indeks akcji 100 najlepiej skapitalizowanych brytyjskich spółek notowanych na głównym parkiecie.

Rynki pierwotne

Usługi emitentów pomagają firmom z całego świata dołączyć do londyńskiego rynku akcji w celu uzyskania dostępu do kapitału. Londyńska Giełda Papierów Wartościowych pozwala firmom zbierać pieniądze, zwiększać ich profil i uzyskiwać wyceny rynkowe różnymi drogami, a tym samym śledzić firmy przez cały proces IPO.

Londyńska Giełda Papierów Wartościowych prowadzi kilka rynków notowań, co daje spółkom różnej wielkości możliwość notowania. Międzynarodowe firmy mogą wystawiać w Londynie szereg produktów, w tym akcje, kwity depozytowe i długi, oferując różne i opłacalne sposoby pozyskiwania kapitału. W 2004 r. Giełda otworzyła biuro w Hongkongu i przyciągnęła ponad 200 firm z regionu Azji i Pacyfiku.

Dla największych firm istnieje rynek główny premium. Działa to metoda nadrzędnej równoważności, w której muszą być spełnione warunki zarówno brytyjskiego organu giełdowego, jak i własnych kryteriów giełdy londyńskiej. Największa oferta publiczna na giełdzie została zakończona w maju 2011 r. Przez Glencore International plc. Firma zebrała 10 miliardów dolarów przy przyjęciu, co czyni ją jedną z największych ofert publicznych od czasu założenia.

Jeśli chodzi o mniejszą MŚP, londyńska giełda papierów wartościowych prowadzi rynek alternatywnych inwestycji (AIM). W przypadku międzynarodowych firm spoza UE stosuje system kwitów depozytowych (DR) jako sposób notowania i pozyskiwania kapitału.

Istnieją również dwa specjalistyczne rynki:

Rynek profesjonalnych papierów wartościowych: Rynek ten ułatwia pozyskiwanie kapitału poprzez emisję specjalistycznych dłużnych papierów wartościowych lub kwitów depozytowych (DR) dla profesjonalnych inwestorów. Rynek działa jako uznana giełda inwestycyjna i do lipca 2011 r. Posiadał 32 obligacje zabezpieczone, 108 euroobligacji i ponad 350 obligacji średnioterminowych.

Specjalistyczny rynek funduszy: to dedykowany rynek londyńskiej giełdy, zaprojektowany w celu przyjmowania bardziej wyrafinowanych instrumentów funduszy, modeli zarządzania i bezpieczeństwa. Jest odpowiedni tylko dla inwestorów instytucjonalnych, profesjonalnych i posiadających dużą wiedzę. Rynek funduszy specjalistycznych jest rynkiem regulowanym w UE, w związku z czym papiery wartościowe dopuszczone do obrotu kwalifikują się do większości zleceń dla inwestorów zapewniających pulę płynności dla emitentów dopuszczonych do obrotu