Trump ostro zareagował na plany General Motors, polegające na zamknięciu 5 fabryk w Stanach Zjednoczonych

673

Prezydent USA Donald Trump w wywiadzie dla CNN powiedział, że jest niezadowolony z decyzji General Motors o zamknięciu pięciu swoich fabryk w Ameryce Północnej, redukując około 10 tysięcy pracowników. Prezydent, którego jednym z priorytetów jest ożywienie produkcji przemysłowej w tym kraju, przypomniał prezesowi General Motors, Mary Motroy, że w 2008 roku firma otrzymała pomoc państwową. Według Donalda Trumpa, producent samochodowy jest zobowiązany do ponownego otwarcia zakładów w celu rozpoczęcia produkcji nowych modeli samochodów. Wcześniej informowano, że General Motors planuje zamknąć 4 fabryki w USA i 1 w Kanadzie, produkujące mniej popularne modele samochodów. Zgodnie z nową strategią firmy, miała ona na celu zwiększenie inwestycji w rozwój pojazdów elektrycznych i auta samojezdnego o 2 razy.

Brytyjska firma turystyczna Thomas Cook oczekuje spadku rocznego zysku

Brytyjska firma turystyczna Thomas Cook spodziewa się, że w roku podatkowym zakończonym 30 września jej zysk przed opodatkowaniem spadł o 58 milionów funtów szterlingów do 250 milionów funtów. Tak znaczny spadek zysków był spowodowany gorącą letnią pogodą w kraju, która nie pozwalała wielu Brytyjczykom podróżować. Niskie marże zysku spowodowały również, że brytyjski operator turystyczny nie wypłacił dywidendy za rok obrotowy. Według wstępnych szacunków firma spodziewa się, że jej przychody za rok wzrosną o 6% i wyniosą 9 miliardów 580 milionów funtów. W trakcie handlu we wtorek, akcje Thomas Cook wykazały rekordowy od 7 lat spadek, tracąc 28% wartości. 

Spółka zależa chińskiej ENN Group nabyłaToshiba za 15 milionów dolarów

ENN Ecological, spółka zależna chińskiej ENN Group, nabyła od Toshiba Japan stratną jednostkę do skraplania gazu w Stanach Zjednoczonych za 15 milionów dolarów. Toshiba wypłaci również spółce japońskiej 821 milionów dolarów w ramach przeniesienia zobowiązań z zakupu skroplonego gazu ziemnego w Teksasie na 7 miliardów dolarów, które wejdą w życie w 2020 roku. Transakcja pozwoli ENN stać się największym bezpośrednim nabywcą LNG z USA w Chinach i skutecznie konkurować z chińskimi korporacjami państwowymi. Ogromną zaletą ENN będzie także nowy terminal w północnych Chinach w Zhoushan, gdzie przedsiębiorstwa rezygnują z węgla i przechodzą na gaz ziemny. Plany chińskiej firmy mają zwiększyć zdolność terminalu do 5 milionów ton LNG rocznie w pierwszej połowie 2021 roku.

Sprzedaż detaliczna Wielkiej Brytanii w listopadzie wzrosła

Indeks sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii w listopadzie osiągnął 19 punktów, znacznie przekraczając październikową wartość o 5 punktów, pokazują dane na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 104 firm, poinformowała Konfederacja Brytyjskich Przemysłowców CBI. Eksperci przewidywali mniej znaczący wzrost – do 10 punktów. Uczestnicy badania zauważyli odzyskanie zamówień dostawców po ich spadku w poprzednim miesiącu. W listopadzie w sektorze sprzedaży detalicznej nastąpiło spowolnienie tempa spadku w zatrudnieniu, które spadało przez 8 kolejnych kwartałów. Wzrost średnich cen sprzedaży również spowolnił w tym miesiącu, a spredawcy detaliczni oczekują podobnego wzrostu w nadchodzącym miesiącu. Uczestnicy badania oczekują, że sprzedaż detaliczna w grudniu będzie nadal rosnąć podobnie jak w listopadzie, jednak według ich szacunków sytuacja biznesowa pogorszy się w ciągu najbliższych 3 miesięcy. 

Saudi Aramco poinformowała o zamiarach zwiększenia produkcji gazu

Saudi Aramco, państwowa spółka naftowa Arabii Saudyjskiej, planuje zainwestować około 150 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat w zwiększenie produkcji gazu, żeby móc dalej go eksportować. Tak stwierdził generalny dyrektor CEO Amin Nasser, pisze Reuters. Planuje się, że produkcja gazu dziennie wzrośnie do 23 miliardów standardowych stóp sześciennych w porównaniu do obecnie wydobywanych 14 miliardów stóp sześciennych. Zauważył, że niekonwencjonalne zasoby światowej klasy gazu w kraju, oprócz tradycyjnych zasobów, zostaną wykorzystane do rozwoju sektora chemicznego. Nasser powiedział, że Arabia Saudyjska, która obecnie wykorzystuje gaz tylko na rynku wewnętrznym, zamierza zostać eksporterem gazu. 

MOP notuje spowolnienie wzrostu płac w krajach G20

Międzynarodowa Organizacja Pracy przeanalizowała poziom płac realnych w krajach G20 w 2017 roku i doszła do wniosku, że jej wzrost jest coraz mniejszy, pisze Bloomberg. Według MOP, w ubiegłym roku płace realne w krajach G20 wzrosły o 2,1%. Tempo wzrostu wskaźnika zwolniło w porównaniu do 2016 roku, ze wzrostem o 2,7%. Kraje o rozwiniętej gospodarce wchodzące w skład grupy G20, w której nastąpiło ożywienie wzrostu gospodarczego i spadek bezrobocia, wykazały najsłabszy od 2014 roku wzrost płac realnych – tylko o 0,4%. Jednocześnie w krajach o gospodarce rozwijającej się, które są członkami grupy G20, zaobserwowano wzrost o 4,3%. Dyrektor generalny ILO Guy Ryder zauważył, że według wstępnych danych płace w tym roku nadal powoli rosną.

Spadek zaufania konsumenckiego w Stanach Zjednoczonych w listopadzie okazał się silniejszy, niż prognozowano

W listopadzie indeks zaufania konsumenckiego USA wyniósł 135,7 punktu, w porównaniu do 137,9 punktów w październiku. Według Rady Konferencji, w listopadzie po raz pierwszy od 5 miesięcy zaobserwowano spadek indeksu. Zdanie amerykanów według obecnej sytuacji finansowej poprawiło się w listopadzie do 172,7 punktów w porównaniu do 171,9 punktów w październiku. Jednocześnie nastąpił spadek wskaźnika charakteryzującego oczekiwania konsumentów, ze 115,1 punktów do 111 punktów, co tłumaczy się obawami o możliwą eskalację wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Eksperci spodziewają się, że ta sytuacja może spowodować wzrost cen wielu produktów. W listopadzie zmniejszył się również odsetek konsumentów oczekujących poprawy warunków prowadzenia działalności w ciągu najbliższych 6 miesięcy z 26,3%, do 22,5%. Na wzrost dochodów w ciągu najbliższych 6 miesięcy liczy 21,5% konsumentów, czyli mniej niż w październiku – 24,7%.