Apple zmniejszyła ilość zamówień na produkcję nowych iPhone

726

Amerykańska korporacja Apple miała ostatnio trudności z przewidywaniem wymaganej wielkości produkcji komponentów i smartfonów, przez niespełnione oczekiwania popytu na nowe iPhony, pisze The Wall Street Journal. Według źródeł firma w ciągu ostatnich kilku tygodni zmniejszyła liczbę zamówień na produkcję trzech nowych modeli iPhone’a – iPhone XS, XS Max oraz XR. Słaba sprzedaż firmy Apple w okresie świątecznym spowodowała, że niektóre dostawcy Apple pogorszyli prognozy wyników finansowych.

Akcje Renault spadły o 15% na tle skandału z prezesem Renault-Nissan-Mitsubishi

Podczas handlu na francuskiej giełdzie Euronext Paris, udziały francuskiego producenta samochodów Renault spadły o 15%. Do 11:53 czasu środkowoeuropejskiego, akcje kosztowały 56 euro 39 centów na akcję, spadając o 12,5%. Spadek został spowodowany skandalem wokół prezesa firmy i sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi, Carlosa Gon, który od wielu lat jest oskarżony o zaniżanie dochodów osobistych. Ta informacja została potwierdzona przez japońskiego producenta samochodów Nissan Motors, którego dyrektor Hiroto Saikawa zaproponował zarządowi, żeby Gon natychmiast został usunięty ze stanowiska. Japońska gazeta „Yomiuri” opublikowała artykuł stwierdzający, że Gon został już aresztowany z podejrzeniem o zaniżanie dochodów.

W Wielkiej Brytanii zaobserwowano gwałtowne pogorszenie klimatu biznesowego

Brytyjska firma konsultingowa IHS Markit zgłosiła gwałtowne pogorszenie koniunktury w Wielkiej Brytanii. Z całej liczby ankietowanych brytyjskich firm, jedynie 32% spodziewa się wzrostu aktywności biznesowej w ciągu najbliższych 12 miesięcy, co jest najniższym wynikiem od 2009 roku. Negatywny wpływ na działalność inwestycyjną i liczbę planowanych nowych pracowników wywierają też obawy w sprawie Brexitu. Przedstawiciele niemieckiego biznesu są zmartwieni prawdopodobieństwem nieuporządkowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Dieter Kempf, przewodniczący Federalnego Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu, uważa, że ​​może to doprowadzić do wielkich strat w wielu gałęziach przemysłu, zwłaszcza w przemyśle lotniczym, przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, inżynierii mechanicznej i dziedzinie elektrotechniki.

Chińska JD.com w ciągu 9 miesięcy zwiększyła zysk netto 2,2 razy

Chińska firma JD.com, sprzedająca w Internecie, odnotowała wzrost zysku netto zgodnie z wynikami za 9 miesięcy do września o 2,2 razy – do 2 miliardów 76 milionów juanów, w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Przychód netto wyniósł 327 miliardy 187 milionów juanów, co stanowi wzrost o 30% w ciągu roku. Firma przedstawiła również swoje wyniki kwartalne. W trzecim kwartale zysk netto wzrósł 2,9 razy w skali roku, do 2 miliardów 876 milionów dolarów. Przychód sięgnął 104 miliardy 700 milionów juanów, a jego wzrost wyniósł 25%. Dyrektor ds. finansów JD.com, Sydney Juan, zauważył, że dobre wyniki finansowe zostały osiągnięte dzięki poprawie jakości obsługi klienta i inwestowaniu w wiodące technologie.

Cena Bitcoin spadła do minimum od roku

Według danych z handlu w poniedziałek Bitcoin na niektórych giełdach stracił ponad 6% wartości. Jego wartość spadła do minimalnego poziomu od ponad roku, osiągając 5300 dolarów za Bitcoin. Według CoinMarketCap na aukcji zaobserwowano jeszcze większy spadek innych kryptowalut. Tak więc, Ripple spadł o 7,09%, Ethereum – o 11,31%. Serwis poinformował również, że kapitalizacja rynku kryptowalut obecnie wynosi 173 miliardy 400 milionów dolarów, z czego 53,5% przypada na Bitcoin. Zdaniem ekspertów spadek wartości kryptowaluty wynika z osłabienia popytu na produkty producentów chipów, sprzętu do chipów oraz kart graficznych wykorzystywanych do miningu.

Sprzedaż nieruchomości w małych miastach Chin spada

Na chińskim rynku nieruchomości zaobserwowano znaczący spadek aktywności transakcji w małych miastach Chin, odnoszących się do trzeciego i czwartego poziomu, pisze Asia Times. Badania instytutu Shanghai Real Estate Research wykazały, że w pierwszej połowie listopada w miastach trzeciego i czwartego poziomu spadek wyniósł 20%, przy czym wskaźnik w miastach drugiego poziomu zmniejszył się o 27%, a pierwszego poziomu – o 3%. W październiku w Chinach odnotowano minimalną za 10 meisięcy stopę wzrostu inwestycji w nieruchomość – jedynie 7,7% w ujęciu rocznym. Jednocześnie spadek sprzedaży nieruchomości według powierzchni wyniósł 3,1%. Chłodzenie rynku nieruchomości może być kolejnym czynnikiem hamującym wzrost gospodarki chińskiej.      

Sprzedaż amerykańskeigo sprzedawcy detalicznego Gap spadła w trzecim kwartale na 7%

Porównywalna sprzedaż amerykańskiego sprzedawcy detalicznego Gap w sklepach działających przez co najmniej rok w trzecim kwartale zmniejszyła się o 7%. Eksperci przewidywali mniej znaczący spadek – o 4%. Wzrost sprzedaży marki Old Navy o 4% również nie osiągnął prognozy ekonomistów, którzy oczekiwali wzrostu o 4,65%. Jednocześnie zysk kwartalny, z wyłączeniem jednorazowych pozycji bilansowych, w wysokości 69 centów na akcję był o 1 cent wyższy od prognozowanej wartości. Sprzedaż netto za kwartał wyniosła 4 miliardy 90 milionów dolarów, wzrastając o 6,5%. Analitycy przewidywali kwotę w 4 miliardy dolarów.