Ucz się jednego setupu naraz

2369

Czy chcesz stać się MISTRZEM własnej strategii tradingowej? Jeśli tak, to potrzebujesz laserowej koncentracji, nie możesz się wahać i zmieniać strategii co tydzień, jak często robią amatorzy. Bruce Lee jest zapewne najlepszym aktorem kina akcji wszech czasów, zgadnij czemu? Nie był nim od urodzenia. Zdobył ten tytuł przez zaangażowanie i skupienie… nauczył się być MISTRZEM we własnej pasji… jeśli chcesz odnieść sukces na Forex, powinieneś nauczyć się mentalności Bruce’a Lee…

Zapomnij o wszystkim, czego nauczyłeś się do tej pory w swojej karierze tradera, bo jeśli naprawdę chcesz opanować nową strategię, to musisz oczyścić umysł i wykresy z wszystkich tych zagmatwanych wskaźników i systemów, których używałeś wcześniej. Jednym z największych problemów nękających traderów, którzy próbują stosować nowe podejście do rynku jest to, że mają dużo przyjętych z góry założeń i nie potrafią pogodzić z nimi nowych idei. Jeśli naprawdę chcesz wybić się w tradingu i wdrożyć nową strategię, to musisz skupić się na jednym sposobie myślenia oraz przestać pozwalać sobie na myślenie o poprzednich nieudanych metodach, które wpływają na twoje obecne widzenie rynku.

Ćwicz umysł

Opanowywanie po jednym setupie PA pomoże ci prawidłowo ćwiczyć umysł, by stać się bardziej zdyscyplinowanym oraz obiektywnym, to dwie cechy, które absolutnie musisz posiąść, by osiągnąć sukces. Proces przyswajania jednego setupu naraz może zająć miesiące, a nawet lata, ale twoje szanse na zarabianie ogromnie się poprzez to zwiększą. Kiedy nauczysz się jednego setupu, będziesz szybko umiał ocenić, czy jest obecny na wykresie, będzie tu trzeba trochę rozsądku, kiedy przyjdzie czas na decyzję, które setupy grać, a które nie. Wielu traderów długo i mozolnie szuka „świętego Graala” wśród systemów, który nie będzie wymagał wyczucia i rozważnego myślenia, niestety profesjonalny trading wymaga wytrenowania zdolności do rozpoznawania jakości poszczególnych sygnałów.

Dyscyplina oraz obiektywizm to rezultaty uczenia się jednej formacji naraz, powinny one rozprzestrzenić się na inne obszary handlu, takie jak zarządzanie ryzykiem czy ogólnie bycie człowiekiem spokojnym i opanowanym. Kiedy twoje myśli są rozproszone różnymi strategiami i (lub) masz małą pewność strategii, której obecnie używasz, to oczywiście nie będziesz w stanie podejmować mądrych decyzji. Uczenie się jednej formacji rozwiąże oba problemy i zwiększy pewność używania każdego setupu, aż w końcu opanujesz je wszystkie. W zasadzie naszym celem jest redukcja ilości zmiennych w tradingu, wiele osób robi odwrotnie, bo zwiększają różnorodność zmiennych poprzez analizę coraz większej ilości danych technicznych i fundamentalnych. Powodem, czemu większość osób traci nie jest to, że biorą pod uwagę zbyt mało danych, ale że wpadają w overtrading, zwiększają lewar i analizują ZBYT WIELE zmiennych.

Ucz się myśleć tak jak twój mentor

Oczywiście, jeśli szukasz nowej strategii czy mentora, to oznacza, że to co robiłeś wcześniej, nie działało. Ważne dla twojego sukcesu jest to, by zaadaptować taką samą filozofię rynku jak twój mentor lub taką, jak tego wymaga nowa strategia, oczyść umysł od tego, czego nauczyłeś się wcześniej i zanurz się całkowicie w nowe podejście. Oznacza to uczenie się jednej strategii naraz, to właśnie tak osiągnąłem sukces na rynku i polecam to moim uczniom. Jak wspomniałem wcześniej, po tym, jak nauczysz się konkretnego setupu, możesz przejść do trenowania kolejnego, aż zdobędziesz w końcu pełen arsenał narzędzi przydatnych w handlu.

Specjalizacja jest uniwersalnym kluczem do zarabiania

Co mają ze sobą wspólnego osoby znane i dobrze zarabiające? Co łączy ludzi takich jak Tiger Woods i Bill Gates? Albo George Soros i Venus Williams? Początkowo możesz myśleć, że nic, poza tym, że wszyscy dużo zarabiają. Lecz jaki jest podstawowy powód stojący za tym, że ci ludzie oraz inni mogą mieć tak dużo pieniędzy, podczas gdy reszta świata walczy każdego ranka, by zwlec się z łóżka? Jest to specjalizacja.

Ludzie, którzy zarabiają, koncentrują się na jednej rzeczy, która jest ich pasją, robią to raz po raz, aż osiągną upragniony efekt. Krótko mówiąc, nie możesz zarabiać dużo i odnieść sukcesu, jeśli w niczym nie jesteś dobry. Każda z tych osób w przykładzie nauczyła się jednej rzeczy, mając po drodze wzloty i upadki, ale się nimi nie przejmowała, zamiast tego przekształcała negatywną energię w motywację i szła naprzód, bo wierzyła w to, co robi. Gdyby ludzie ci rozpraszali się innymi ubocznymi projektami czy interesami, to nie osiągnęliby sukcesu. W tradingu musimy się skupić na jednym setupie i stać się specjalistami od niego osiągając punkt, w którym inni traderzy będą pytać nas o radę w tej sprawie. Stań się ekspertem od jednej formacji, zanim przejdziesz do następnej, nie ma sensu niczego robić na pół gwizdka, włączając w to trading.

Jak opanować setup

Oznacza to opracowywanie jednego setupu, którego najczęściej szukasz podczas interakcji z rynkiem. Po prostu żyjesz na co dzień z tą formacją, aż poczujesz się pewny, że znasz każdy jej aspekt i warunki, kiedy może być wykorzystywana. Prowadź dziennik transakcji, by zapisywać, w jakich warunkach ten setup jest warty wykorzystania, a w jakich jest słabszy. Znajdź wszystkie informacje o wybranej formacji i naucz się ich. Kiedy to zrobisz, to będziesz mógł zacząć stosować tę wiedzę na demo, a kiedy będziesz umiał to robić na demo, to możesz zacząć wykorzystywać to na koncie rzeczywistym. Jeśli zauważysz, że zarabiasz na tym jednym setupie i naprawdę czujesz, że setup jest „twój”, to wtedy możesz myśleć o dodaniu kolejnego.

Jeden setup nie oznacza jednej zmiennej

Ważną sprawą, o której warto wspomnieć na zakończenie jest to, że jeden setup nie oznacza wchodzenia na rynek, kiedy widzisz dobrze zbudowany pin bar czy inną formację. Chodzi bardziej o nauczenie się konkretnego setupu w konkretnym kontekście. Przykładowo możesz się nauczyć wykorzystywać pin bary w trendach i wchodzić lub wychodzić tylko na poziomach konfluencji zgodnych z trendem. Może będziesz chciał wykorzystywać setup fakey w konsolidacji czy inside bar w trendzie spadkowym – chodzi o uczenie się pewnej formacji występującej w konkretnych warunkach na rynku.