Popularne formacje cenowe

3007

W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznawać formacje techniczne (cenowe), które są najpopularniejszymi formacjami odwracania i kontynuowania trendu.

Z poniższej lekcji dowiesz się:

  • Jak rozpoznawać formacje techniczne (cenowe)
  • Jakie są najpopularniejsze formacje odwrócenia trendu
  • Jakie są najpopularniejsze formacje kontynuacji trendu

Inwestorzy korzystający z analizy technicznej szukają na wykresie powtarzalnych wzorców cen, które mogą zwiastować zbliżające się odwrócenie lub kontynuację trendu. Formacje techniczne są ważnym elementem w identyfikowaniu ważnych punktów na wykresie lub sile poszczególnych trendów i zmian cen.

Formacje tworzone przez cenę dzieli się na dwie grupy:

  • Odwrócenia trendu
  • Kontynuacji trendu

Bez względu na interwał czasowy i instrument finansowy można je zidentyfikować na każdym wykresie. Należy jednak pamiętać, że te z wyższych przedziałów (powstających w dłuższym okresie) są bardziej niezawodne i ogólnie bardziej skuteczne niż te zidentyfikowane w niższych przedziałach.

Formacje kontynuacji

Pierwszą grupą formacji cenowych są systemy kontynuacji trendu, które potwierdzają utrzymanie trendu obserwowanego w danym momencie. Należy pamiętać, że otwieranie pozycji na ich podstawie powinno odbywać się dopiero po opracowaniu i potwierdzeniu (rozbiciu) całego systemu.

Trójkąty

Pierwszy rodzaj tworzenia kontynuacji trendu składa się z trójkątów zbudowanych z dwóch zwężających się linii trendu. Istnieją trzy podstawowe typy trójkątów – symetryczne, wznoszące się i opadające. Formacja jest potwierdzona i w pełni narysowana, gdy jedna z jej linii składowych zostanie przerwana. Aby określić potencjalny zakres takiego przerwania, zmierz odległość linii trendu od siebie w punkcie, w którym trójkąt zaczyna się formować. Zgodnie z teorią analizy technicznej tę samą odległość powinna pokryć cena od momentu powstania formacji. Najlepsze środowisko handlowe oparte na trójkątach to mocno rozwinięty i wyraźny trend.

Prostokąty

Inne skuteczne formacje do kontynuowania trendu obejmują prostokąty (inaczej kanały boczne). Ten typ systemu działa idealnie przy braku wyraźnych trendów, gdy rynek się konsoliduje. Formacja jest bardzo łatwa do zidentyfikowania, wystarczy połączyć blaty i otwory narysowane ceną z poziomymi liniami.


Im dłużej cena pozostaje w zakresie formacji, tym większa szansa na osiągnięcie poziomu docelowego po przełamaniu i bardziej dynamicznym ruchu.

Flaga i chorągiewka

Flagi i flagi to krótkoterminowe formacje kontynuacji trendu, które oznaczają niewielkie konsolidacje przed powrotem do głównego trendu. Takie systemy zwykle powstają po okresie dynamicznej aprecjacji lub amortyzacji przy dużej objętości.

  • Formacja flagi przypomina prostokąt, ale nie jest idealnie równa, a linie trendu są nachylone pod kątem pod kątem wznoszącym lub spadkowym .
  • Chorągiewka jest formacją przypominającą symetryczne trójkąty, ale mniejszą pod względem zmienności i czasu jej trwania

Chociaż flagi i chorągiewki należą do popularnych formacji technicznych, ich identyfikacja na mapie nie musi być łatwa. Należy pamiętać, że oba systemy poprzedzone są bardzo dynamicznym ruchem. Jeśli tak się nie stało, prawdopodobieństwo przeprowadzenia formacji jest zdecydowanie mniejsze i obarczone wyższym poziomem ryzyka.

Formacje odwrócenia

Formacje odwracające trendy wskazują na słabość obecnego trendu i potencjalny początek ruchu w przeciwnym kierunku. Są jak czarne chmury pojawiające się na niebie po słonecznym dniu.

Układy pojawiające się na lokalnych szczytach mogą być oznaką odwrócenia trendu wzrostowego. Z drugiej strony, gdy zostaną zidentyfikowane w lokalnych dziurach, będą oznaczać chęć porzucenia trendu podażowego.

W ich przypadku możliwe jest również obliczenie docelowych zakresów formacji, gdy są one odpowiednio wdrożone i w pełni narysowane.

Głowa z ramionami

Jedną z najpopularniejszych formacji zwrotnych jest głowa z ramionami. Składa się z trzech szczytów cen, przy czym najwyższy jest w środku. Dodatkową częścią systemu jest również tak zwana linia szyi, która łączy miejscowe studnie osiągnięte dzięki cenie między okresami ciągnięcia dwóch ramion i głowy. Gdy cena przekroczy linię szyi, jest to sygnał do rozpoczęcia trendu spadkowego. Aby znaleźć minimalny zakres nachyleń prognozowanych przez formację, zmierz odległość od najwyższego punktu głowy do linii szyi, a następnie przenieś tę odległość do punktu, w którym formacja została przebita.

Każda formacja obserwowana na lokalnych szczytach ma swoje odbicie lustrzane na lokalnych otworach, gdzie sugeruje koniec trendu spadkowego i początek wzrostów. W przypadku głowy z ramionami (RGR) jest to tak zwana odwrócona głowa z ramionami (oRGR).

Po zapoznaniu się z teorią warto zidentyfikować formację na prawdziwym wykresie:

Przedstawiona powyżej formacja oRGR jest niezwykle silnym układem – w szczególności niweczy wcześniejsze lokalne szczyty. Jest to pierwsza oznaka osłabienia spadków, po której testy sprawdzają linię szyi od góry i kontynuują wzrost w górę.

Podwójny szczyt i podwójne dno

Innym przykładem formacji odwrócenia i jej lustrzanego odbicia jest formacja podwójnego szczytu i podwójnego dna. Podwójne dno wygląda jak litera „W”. Gdy system jest zidentyfikowany na wykresie, sygnalizuje potencjalną zmianę trendu. Notowania osiągnęły lokalne minima, a byki coraz wyraźniej przejmują kontrolę. Jednocześnie formowanie podwójnego szczytu ma formę litery „M”. Formacja pojawia się, gdy trend osiągnie maksima i odbija się przed początkiem spadków. Minimalny zakres obu formacji mierzy się, porównując maksima i minima systemu.

Podwójny szczyt

Podwójne dno

Powyższy przykład pokazuje rysunek podwójnego dna z silnym trendem spadkowym. Drugie podejście do przebicia lokalnego dołka miało miejsce z większą zmiennością (dłuższy knot dolny i szersza świeca), co w ostateczności doprowadziło do wzrostu ceny.

Kliny

Formacje klinowe są podobne do trójkątów, ale w przeciwieństwie do nich sygnalizują zbliżające się odwrócenie trendu. Mają strukturę przypominającą symetryczny trójkąt – składający się ze wsparcia i oporu – blokując bardziej dynamiczne ruchy cen w ich zakresie. Zazwyczaj jest to system długoterminowy, więc czasami potrzebujesz wielu sesji, zanim klin zostanie w pełni uformowany i wypchnięty.

Literatura finansowa wyróżnia dwa rodzaje klinów:

  • Klin spadkowy (byczy) – wzrostowa formacja, która zaczyna się od dużej zmienności, a następnie zwęża się, gdy cena spada poniżej (jak pokazano na poniższym wykresie). W odróżnieniu od symetrycznych trójkątów, które nie mają określonego nachylenia i kierunku, cechują je obie te cechy.
  • Klin wzrostowy (niedźwiedzi) – spadkowa formacja, która rozpoczyna się od dużej zmienności, a następnie zwęża, gdy cena przesuwa się wyżej. W przeciwieństwie do symetrycznych trójkątów, kliny wzrostowe są nachylone do góry i mają niedźwiedzi charakter.

Jak handlować w oparciu o kliny? Kiedy uda ci się rozpoznać formację, która może wkrótce się zmaterializować, powinieneś poczekać, aż się wyłamie, a dopiero potem otworzyć jej pozycję. Jeśli cena psuje system techniczny i jednocześnie niszczy aktualny szczyt lub dziurę (w zależności od tego, z którym klinem mamy do czynienia), warto rozważyć aktywację transakcji.

Kliny są niezwykle popularne na wykresach walutowych i mogą być używane w dowolnym przedziale czasowym.

Formacja spodka

Spodek i spodek odwrócony są mniej popularnymi formacjami technicznymi wśród inwestorów, ale ich wpływ na zachowanie cen może być jeszcze większy. System techniczny informuje, że cena osiągnęła dno i nieuchronnie zbliża się koniec trendu spadkowego, a wraz z nim początek trendu wzrostowego.

Istnieje również odwrócony spodek. Obie formacje są systemami odwracania trendów i powinny być rozważane raczej w perspektywie długoterminowej. Jedyną różnicą między nimi jest odbicie lustrzane – spodek powstaje, gdy cena osiągnie minimum, a odwrócony spodek, gdy osiągnie maksimum.

Należy jednak pamiętać o jednej rzeczy. Ze względu na długi horyzont czasowy projekcji oferowanych przez powyższe formacje i ich komponenty, identyfikacja sygnału może być nieco trudniejsza niż w przypadku innych systemów. Dlatego warto zachować odpowiednią dawkę cierpliwości i ostrożności.

Formacje cenowe są nie zawsze skuteczne, jednak nadal pomocne przy inwestowaniu na giełdzie

Meteorolodzy nie zawsze mają rację, ale w większości przypadków mają rację. To samo można powiedzieć o formacjach technicznych (cenowych) – nie zawsze pokrywają się one z prawdą, ale gdy zostaną zidentyfikowane na mapie, pomagają określić kierunek nadchodzącego ruchu. Istnieje wiele formacji technicznych, niektóre są bardziej popularne niż one. Warto skoncentrować się na tym pierwszym, ponieważ im więcej ludzi z nich korzysta, tym większa szansa na ich realizację (samospełniająca się przepowiednia). Jednak zawsze powinieneś być czujny – od czasu do czasu rynek może nas zaskoczyć i zignorować narysowaną przez siebie formację.