Wzrost sprzedaży półprzewodników w sierpniu wynosi 14,9%

624

W sierpniu sprzedaż półprzewodników na świecie wyniósła 40 miliardów 160 milionów dolarów, zwiększając swój zakres o 14,9% rocznie, pokazują dane Asocjacji przemysłu półprzewodników SIA. Wskaźnik jest największy za cały czas prowadzenia wyliczeń przez SIA. Wzrost odnośnie lipca wynosi 1,7%. Asocjacja zawiadomiła, ze wszystkie kategorie produktowe oraz rynki regionalne zaobserwowali silną sprzedaż w sierpniu. Porównując ze wskaźnikami tego samego miesiąca 2017 roku Północna i Południowa Ameryka pokazali wzrost sprzedaży o 15%. Wzrost w Europie wynosi 9,5%, w Japonii – 8,4%, Chinach – 27,3%. W regionie Azjatyckim i Pacyfiku wskaźnik pokazuje wzrost o 4,7%.  

Rekordna liczba stratnych firm w USA przeprowadziła IPO w tym roku

Za okres od stycznia do września roku niniejszego, wśród firm amerykańskich, które przeprowadziły procedurę pierwszej oferty publicznej (Initial Public Offering), 83% nie otrzymały żadnego zysku do pierwszego rozmieszczenia akcji. O takich danych poinformował profesor finansów Uniwersytetu Florydy Jay Ritter. Wskaźnik jest najwyższy w okresie od 1980 roku. Poprzedni rekord w roku 2000 wynosił 81%. Analitycy mówią, że teraźniejszy wskaźnik udziału firm stratnych w pierwszym rozmieszczeniu akcji wygląda na „bąbel” firm, głównie działających w ramach sieci Internetowej 20 lat temu. Ten „bąbel”, który miał negatywne skutki dla wielu inwestorów, różni się od sytuacji teraźniejszej, ponieważ pozycja dzisiejszych firm, wychodzących na IPO jest o wiele lepsza, niż na początku stulecia. Podkreśla się, że do liczby firm stratnych należą również firmy, zajmujące się biotechnologiami, IPO których przyciąga uwagę inwestorów.

Aktywność w sektorze prywatnym strefy euro we wrześniu wzrasta najwolniejszym tempem w ciągu ostatnich 4 miesięcy.

Aktywność w sektorze prywatnym strefy euro we wrześniu wzrosta najwolniejszym tempem w ciągu ostatnich 4 miesięcy, informuje IHS Markit. Zgodnie z ostatecznymi wyliczeniami firmy, ogólny indeks produkcji w sektorze prywatnym strefy euro wynosi 54,1 pkt., porównując z 54,5 pkt w sierpniu. Niemniej jednak wzrost w tym sektorze utrzymuje się już w ciągu 63 miesięcy. Przyczyną spowolnienia jest osłabienie aktywności produkcyjnej, która pokazała najwolniejszy wzrost produkcji od maja 2016 r. Jednocześnie sektor usług wzrósł we wrześniu do najwyższego poziomu w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Indeks menedżerów zakupów w tym sektorze osiągnął 54,7 pkt.  

Wzrost sektoru usług w Indiach spowolni się we wrześniu

Wskaźnik aktywności biznesowej w sektorze usług Indii spadł we wrześniu do najniższego poziomu od 4 miesięcy i znajduje się na stopie w 50,9 punktu w porównaniu do 51,5 punktu w sierpniu, według IHS Markit. Spadek był spowodowany przez niskie zapotrzebowanie w sektorze usług. Łączny wskaźnik w sektorze podukcji i usług spadł z 51,9 do 51,6 pkt. Wskaźnik ten jest równieżnajniższy za ostatnie 4 miesące. Spadek aktywności sfery usług jest spowodowany trwałą stagnacją w nowym biznesie. Oprócz tego rosnące ceny zwiększyły koszty paliwa. Silny dolar wywiera presję na wartość towarów importowanych. Nie patrząc na to liczba personelu w firmach rośnie 13 miesiąc z rzędu.

Handlowcy ropy naftowej zakładają, że do roku 2019 ceny na nią wzrosną do 100 USD za baryłkę

Handlowcy ropy naftowej zakładają, że do roku 2019 ceny na nią wzrosną do 100 USD za baryłkę. Aktualny przyrost cen jest spowodowany poprzednim przyrostem w trakcie wznowienia sankcji przez USA, które ograniczają eksport ropy irańskiej. Sankcje aktywizują się 4 listopada. Według Chicago Mercantile Exchange stawki o to, że futuresy na ropę naftową WTI, które będą dostawionę w grudniu, do 2019 roku osiągną cenę w 100 dolarów za baryłkę, wzrosły w poprzednim tygodiu o 30%. Instytut finansów międzynarodowych powiadomił, że we wrześniu Iran zmniejszył eksportowanie ropy naftowej na dobę na 800 tysięcy baryłek, do 2 milionów baryłek.

Sprzedaż samochodów w Wielkiej Brytanii spadła we wrześniu o 20,5%

Liczba samochodów zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii spadła w ujęciu rocznym o 20,5% we wrześniu i wyniosła 338 tysięcy 834 samochodów, pokazują dane firmy Automakers i traderów SMMT. Negatywny wpływ na sprzedaż miał spadek podaży spowodowany wprowadzeniem nowych wymagań testowych. W poprzednim miesiącu sprzedaż wzrosła o 23,1%. Spadek liczby samochodów zarejestrowanych w okresie od stycznia do września wynosi 7,5%. Prezes SMMT Mike House zauważył, że liczba certyfikowanych samochodów ciągle wzrasta i że to poprawi sytuację na rynku brytyjskim w najbliższe miesiące.

Arabia Saudyjska ma zamiar inwestować 20 miliardów dolarów na zwiększenie rezerwy i zdolności wydobyczych ropy naftowej.

Minister energetyki Arabii Saudyjskiej, Khalid-al-Falih, powiedział, że w ciągu najbliższych kilku lat władze kraju zamierzają przesłać 20 miliardów dolarów na utrzymanie i zwiększenie rezerwy i zdolności wydobycia ropy naftowej. Wcześniej były ogłoszone plany o zwiększeniu wydobycia ropy w listopadzie w porównaniu do października w celu zaspokojenia rosnącego popytu. Oczekuje się, że w ciągu dwóch miesięcy, łącznie z październikiem, wydobycie ropy w kraju wzrośnie o 200 tysięcy – 300 tysięcy baryłek dziennie. Minister uważa jednak, że w 2019 roku oczykuje się wzrost podaży ze strony USA i w przyszłym roku wydobycie ropy przez Arabię Saudyjską będzie trzeba ograniczyć.