Ilość najbogatszych ludzi w Chinach zmniejszyła się o rekordową liczbę za ostatnie 20 lat

577

Liczba najbogatszych ludzi w Chinach, kapitał których wynosi co najmniej 2 miliardy juanów, w 2018 roku zmniejszyła się o 11% w porównaniu z rokiem 2017. Jest to największy spadek od 20 lat. Informacja udostępniona przez projekt finversia.ru. Liczba chińskich miliarderów w tym roku wyniosła 1 893 osoby. Spadek na chińskich giełdach, związany ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego i sporami handlowymi między USA a Chinami, zmniejszył również listę najbogatszych ludzi Chin o 456 osób. Założyciel firmy Alibaba Group, Jack Ma, zajął pierwsze miejsce w tym rankingu po raz drugi od 4 lat. W 2018 roku jego kapitał wzrósł o 10 miliardów dolarów do 30 miliardów dolarów. W tym roku, wśród najbogatszych ludzi Chin zaobserwowano rekordową liczbę kobiet w ciągu ostatnich 20 lat. Ich procent w tym  rankingu wynosi 28,7%.

Stowarzyszenie banków niemieckich pogorszyło prognozę wzrostu PKB Niemiec na rok 2019

Stowarzyszenie banków niemieckich pogorszyło prognozę dotyczącą wzrostu gospodarki niemieckiej na rok 2019 z 1,9% do 1,8% przy spowolnieniu inwestycji prywatnych, podał Reuters. Spadek inwestycji niemieckich firm wymusił niemiecki rząd obniżyć wynik prognozy na 2018 rok do 2%. Przyczyną spadku inwestycji był niedobór kwalifikowanych pracowników. Stowarzyszenie banków niemieckich oczekuje również, że inwestycje prywatne w dziedzinie inżynierii mechanicznej i budownictwie wzrosną o 3,1%, a nie o 3,6% w 2019 roku, jak przewidywano wcześniej. Stowarzyszenie stwierdziło, że Europejski Bank Centralny powinien zastopować stosowanie polityki ujemnego oprocentowania.

Najstarszy na świecie bank włoski ma zamiar sprzedać belgijski biznes amerykańskiemu funduszowi inwestycyjnemu

Włoski bank Banca Monte dei Paschi di Siena może w przyszłym tygodniu ogłosić o sprzedaży swego oddziału w Belgii za około 50 milionów euro amerykańskiemu funduszowi inwestycyjnemu Warburg Pincus. Tak twierdzi L’Echo, powołując się na źródła. Belgijski biznes banku reprezentowany jest ośmiu oddziałami. Zapewniają one usługi założenia kont i zarządzania inwestycjami, a również udzielają pożyczki osobom fizycznym i osobom prawnym. Umowa zawarta wcześniej między włoskim bankiem a Komisją Europejską dotyczy sprzedaży biznesu belgijskiego i jednostki we Francji. Umowa pozwoliła władzom włoskim na pomoc Monte Paschi w wysokości 5 miliardów 400 milionów euro.

Sprzedaż Volkswagen nagle spadła we wrześniu przez wprowadzenie nowej procedury testowania emisji spalin

Sprzedaż niemieckiego producenta samochodów Volkswagen we wrześniu spadła o 18,3% w porównaniu z poprednim rokiem i wynosi 485 tysięcy samochodów. Tak gwałtowny spadek sprzedaży został spowodowany wprowadzeniem nowej procedury testowania samohodów osobowych pod względem emisji spalin, a także sporami handlowymi między USA a Chinami. Niemiecki producent samochodowy wyliczył, że koszty kontroli samochodów wzrosną o ponad 1 miliard euro. W Europie Volkswagen sprzedał jedynie 91 tys. 100 samochodów, co oznacza spadek o 42,6 procent w ujęciu rocznym. W Niemczech sprzedaż spadła o 47,1% do 23 300 samochodów. Spadek w Chinach wynosi 10,5%. Tutaj firma sprzedała 277 tysięcy 800 samochodów.

Zespół inwestorów myśli nad kupnem Nielsen za 17 miliardów dolarów в

Kilka dużych inwestorów instytucjonalnych, takich jak fundusze typu private equity Blackstone i H & F, planują złożyć wniosek o nabycie firmy Nielsen Holdings, która dostarcza dane i informacje marketingowe, informuje Financial Times powołując się na źródła. Wartość Nielsen została oceniona w 17 miliardów dolarów. Akcjonariusz firmy Elliott Management wymaga od Nielsen przeprowadzić ocene możliwych opcji rozwoju biznesu. Wśród opcji widzi przeniesienie firmy do rąk prywatnych, jej pełną lub częściową sprzedaż. Transakcja kupna Nielsena może być jedną z największych operacji finansowych z udziałem pożyczonych środków w ciągu ostatnich 10 lat.

Południowokoreańska firma Hahn & Co zakończyła układ o zakupie SK Shipping

Południowokoreańska firma inwestycyjna Hahn & Co ogłosiła o zamknięcie układu o zakupie 90% udziałów firmy żeglugowej SK Shipping za 1 350 mln USD u konglomeratu energetycznego SK Group, pisze projekt finversia.ru. Zgodnie z danymi LNG World Shipping, po zakupie największej firmy żeglugowej w Korei Południowej, flota Hahn & Co będzie miała 16 tankowców do przewozu skroplonego gazu ziemnego. Flota SK Shipping aktualnie nalicza 10 tankowców LNG o pojemności 180 tysięcy metrów sześciennych i jeszcze 2 są w trakcie budowy i zostaną dostarczone w roku 2019. Zgodnie z umową zawartą już z SK E&S, nowi tankowcy będą transportować LNG z USA do Korei.

IEA wezwała do zwiększenia wydobycia ropy naftowej głównych producentów

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) wezwała kraje OPEC i innych głównych producentów ropy naftowej zwiększyć jej wydobycie – informuje Bloomberg. W swojej apelacji IEA zwraca uwagę na niebezpieczeństwo obecnej sytuacji, ponieważ rynki ropy naftowej wchodzą do czerwonej strefy. Eksperci IEA wyrazili już swoje obawy, dotyczące wzrostu cen ropy naftowej, które ich zdaniem wpłyną na popyt w wielu najszybciej rozwijających się krajach. Uważają, że producenci ropy powinni jaknajszybciej zareagować w celu zwiększenia podaży, w przeciwnym razie czwarty kwartał będzie bardzo trudny. Ceny na ropę naftową wzrosły o 20% od sierpnia, ze względu intensywniejszego spadku eksportu Iranu niż oczekiwano i ze względu spadku jej wydobycia w Wenezueli.