Zaufanie konsumenckie w Wielkiej Brytanii jest na minimalnym za cały rok poziomie

613

Według firmy badawczej GfK, zaufanie konsumenckie w Wielkiej Brytanii spadło w październiku do najniższego od grudnia 2017 roku poziomu – minus 13 punktów, w porównaniu z wrześniową wartością minus 10 punktów. Dane te sugerują, że w porównaniu do stałego wzrostu w środku tego roku brytyjska gospodarka zwolniła zwolniła tempo w oczekiwaniu na wycofanie się kraju z UE. Największy spadek w październiku wykazał wskaźnik określający zamiary Brytyjczyków na dokonywanie zakupów. Indeks zaufania konsumentów do gospodarki na następny rok był najniższy od czasu głosowania na Brexit. Eksperci obawiają się pogorszenia nastrojów w przypadku, gdyby umowa Brexit zaproponowana przez Teresę May nie uzyskała wsparcia brytyjskiego parlamentu.

Wzrost PKB w Indiach w trzecim kwartale nie osiągnął prognozowanych wartości

Według oficjalnych danych indyjska gospodarka wzrosła w trzecim kwartale o 7,1% w porównaniu z poprzednim kwartałem, kiedy wzrost wynosił 8,2%. Szacunki ekspertów sugerowali mniej znaczące spowolnienie – do 7,5%. Wzrost wartości dodanej brutto o 6,9% również nie osiągnął do 7,3% prognozowanych przez ekonomistów. Pozytywnym czynnikiem dla indyjskiej gospodarki było przyspieszenie wzrostu z 4,3% do 4,8%, odnotowanego w 8 branżach infrastruktury. Produkcja w przemyśle przetwórczym wzrosła o 7,4%, w sektorze rolnym o 3,8%. W trzecim kwartale nastąpił również wzrost inwestycji w środki trwałe spółek indyjskich. Wskaźnik ten wzrósł o 12,5%, po wzroście o 10% w drugim kwartale.

Inflacja w strefie euro spowolniła do 2% w listopadzie

Urząd Statystyczny Eurostat poinformował o wzroście cen konsumpcyjnych w strefie euro w listopadzie o 2% w porównaniu do tego samego miesiąca w 2017 roku, co zgadza się z oczekiwaniami analityków. Jeśli chodzi o październikowy wzrost o 2,2%, inflacja w listopadzie zwolniła. Inflacja, która nie uwzględnia kosztów energii, produktów żywnościowych i alkoholu, wyniosła 1%, a przy oczekiwaniach ekspertów w 1,1%. Najbardziej znaczący wzrost w listopadzie wykazały ceny na energię, które wzrosły w ciągu roku o 9,1%. Produkty żywnościowe, alkohol i wyroby tytoniowe wzrosły o 2%, ceny na usługi – o 1,3%.

PKB Brazylii w trzecim kwartale wzrósł o 0,8%

W Brazylii w trzecim kwartale odnotowano najwyższe tempo wzrostu PKB od pierwszego kwartału zeszłego roku. PKB wzrósł o 0,8% w porównaniu z drugim kwartałem, co jest zgodne z prognozami ekonomistów. W poprzednim kwartale wzrost wyniósł 0,2%. Oficjalne dane pokazały również, że w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrost wyniósł 1,3%. Eksperci oczekiwali 1,6% w ciągu roku. W trzecim kwartale odnotowano również maksymalny wzrost inwestycji w brazylijską gospodarkę, które wzrosły o 6,6% w ujęciu kwartalnym. Wzrost wydatków konsumpcyjnych wyniósł 0,6%, wydatków rządowych – 0,3%. Wyniki trzeciego kwartału pokazały wzrost eksportu o 6,7%, importu o 10,2%. 

Komisja finansowa poinformowała o dołączeniu Etheralabs do Blockchain Association

Amerykański ekosystem przedsiębiorczy Etheralabs, tworzący innowacyjne technologie w dziedzinie Blockchain, dołączył do stowarzyszenia Blockchain, tym samym dołączając do coraz większej liczby firm blockchain, wyróżniających się najlepszymi praktykami biznesowymi na świecie w dziedzinie kryptowaluty i blockchain. Zostało to ogłoszone przez Komisję Finansową, pisze projekt finversia.ru. Wstęp do Stowarzyszenia Blockchain daje możliwość skontaktowania się z Komitetem Blockchain Expert w sprawie kontrowersyjnych problemów pojawiających się podczas handlu walutami cyfrowymi. Komisja finansowa promuje przejrzystość na rynku zasobów cyfrowych i blockchain.

PKB Kanady spadł we wrześniu o 0,1%

Kanadyjska gospodarka we wrześniu zmniejszyła się po 7-miesięcznym, ciągłym wzroście. Jak pokazują statystyki, PKB Kanady spadł o 0,1% w porównaniu do poprzedniego miesiąca do 1 biliona 942 miliardów dolarów kanadyjskich, podczas gdy eksperci spodziewali się wzrostu o 0,1%. W ujęciu rocznym gospodarka kanadyjska wzrosła o 2,1%. Spadek produkcji we wrześniu odnotowano w przemyśle przetwórczym i handlu hurtowym, gdzie wynosił on 0,7%. Jednocześnie handel detaliczny wykazał się miesięcznym wzrostem o 0,4%, po spadku o 0,3% w sierpniu. Statystyki za trzeci kwartał wskazują na wzrost PKB o 0,5% w porównaniu do drugiego kwartału i o 2% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Volswagen łącznie z siecią supermarketów Tesco planuje stworzyć największą w Wielkiej Brytanii sieć do ładowania samochodów

Niemiecki producent samochodów Volkswagen poinformował, że zainstaluje ponad 2 tysiące 400 stacji ładowania samochodów elektrycznych w 600 supermarketach Tesco w Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych trzech lat, pisze Dow Jones. Klienci będą mogli bezpłatnie ładować swoje samochody, a za szybkie ładowanie będą musieli płacić. Volkswagen stworzy taką sieć do ładowania pojazdów elektrycznych w Wielkiej Brytanii w ramach planu zwiększenia sprzedaży pojazdów elektrycznych rocznie do 1 miliona do roku 2025. Według danych BBC, w ciągu czterech lat, które upłynęły po uruchomieniu dwóch samochodów elektrycznych Volkswagena, niemiecka firma sprzedała 1 tysiąc 350 pojazdów elektrycznych w Wielkiej Brytanii.