Złote monety inwestycyjne

1640

Złota moneta to moneta, która jest wykonana w większości lub w całości ze złota. Większość złotych monet wybijanych od 1800 roku to 90-92% złota (22 karaty), podczas gdy większość dzisiejszych złotych monet kruszcowych to czyste złoto, takie jak Britannia, Canadian Maple Leaf i American Buffalo. Stopowe złote monety, takie jak American Gold Eagle i South African Krugerrand, są zazwyczaj w 91,7% wagowo złote (kurs złota), a reszta to srebro (kurs srebra) i miedź (kurs miedzi).

Tradycyjnie (do około lat trzydziestych XX wieku) złote monety były monetami obiegowymi, w tym bractwami i dinarami przypominającymi monety. Jednak od kilkudziesięciu lat złote monety są produkowane głównie jako monety kruszcowe dla inwestorów oraz jako monety pamiątkowe dla kolekcjonerów. Współczesne złote monety są wprawdzie prawnym środkiem płatniczym, jednak nie są one obserwowane w codziennych transakcjach finansowych, ponieważ wartość metalu szlachetnego zwykle przekracza wartość nominalną. Na przykład amerykański złoty orzeł, o nominale 50 USD, ma wartość metalu ponad 1600 USD.

Rezerwy złota w bankach centralnych są zdominowane przez sztabki złota, ale od czasu do czasu mogą się do tego przyczynić złote monety.

Złoto jest wykorzystywane jako pieniądz z wielu powodów. Jest ono zamienne, z niską rozpiętością cen kupna i sprzedaży. Złoto jest również łatwo transportowalne, ponieważ ma wysoki stosunek wartości do wagi, w porównaniu z innymi towarami, takimi jak srebro. Złoto może być ponownie wydobyte, podzielone na mniejsze jednostki lub przetopione na większe jednostki, takie jak sztaby złota, bez niszczenia jego wartości metalicznej. Gęstość złota jest wyższa niż większości innych metali, co sprawia, że trudno jest ominąć podróbki. Dodatkowo, złoto jest wyjątkowo niereaktywne, dlatego nie matowieje i nie koroduje z czasem.

Złote monety inwestycyjne

Preferowaną formą inwestycji są złote monety inwestycyjne. Pomimo tego, że są bardziej niewygodne w przechowywaniu niż akcje kopalni złota, fundusze indeksu złota czy sztaby złota, monety niosą korzyść w postaci łatwiejszej możliwości wymiany. Najpopularniejsze złote monety to:

  • południowoafrykańska krugerrand (1967),
  • kanadyjska gold maple leaf (1979),
  • australijska nugget (1981),
  • amerykańska gold eagle (1986).
Złote monety (inwestycje)