Anglo American zgodził się z Glencore na odkupienie udziałów w JV Mototolo

651

Największy na świecie producent platyny, Anglo American Platinum, zgodził się ze szwajcarskim Glencore na zakup 39 proc. udziałów w południowoafrykańskim joint venture Mototolo. Zgodnie z warunkami umowy, Anglo American zapłaci opłatę zawierającą zaliczkę w wysokości około 800 milionów rand południowoafrykańskich i płatność z góry, która zostanie wypłacona w ciągu 6 lat. Wysokość odroczonego wynagrodzenia wyniesie około 1 miliarda randów, zostanie ustalona w zależności od cen metali z grupy platynowców. Jednocześnie całkowite wynagrodzenie jest ograniczone do 22 miliardów randów. Oczekuje się, że rzeczywista transakcja, która nadal powinna uzyskać pozwolenie od władz, odbędzie się w czwartym kwartale bieżącego roku.

SIAC Motor w pierwszej połowie roku zwiększył sprzedaż o 11%

SIAC Motor Corp., największy chiński producent samochodów, zwiększył sprzedaż o 10,9% w ujęciu rocznym do 3,5 miliona pojazdów w pierwszej połowie roku. Zanotowano, że w czerwcu sprzedano 554 tys. 100 samochodów, czyli o 7,2% więcej niż rok wcześniej. W okresie sprawozdawczym spółka zwiększyła podaż samochodów o nowe źródła energii o 275%. Wyniosły one 57 tysięcy 400 aut. SIAC Motor, który produkuje samochody razem z niemieckim Volkswagenem i amerykańskim General Motors, oczekuje, że do końca 2020 roku jego sprzedaż samochodów przekroczy 600 000 samochodów.

Zaufanie konsumentów do Turcji poprawiło się do najwyższego poziomu w ciągu 21 miesięcy

Indeks zaufania konsumentów dla tureckiej gospodarki wzrósł w lipcu do 73,1 punktu z 70,3 punktu w czerwcu, wynika z badania przeprowadzonego przez Turecki Instytut Statystyczny. Wskaźnik poprawił się do najwyższego poziomu od października 2016 roku, kiedy wynosił 74 punkty, napisał projekt finversia.ru. Wskaźnik, który określa oczekiwania finansowe gospodarstw domowych, wzrósł do 92 punktów z 89,1 punktów miesiąc wcześniej. Wskaźnik ustalający oczekiwania na ogólną sytuację gospodarczą w kraju osiągnął 96,3 punktu wobec 92,1 punktu w czerwcu. Oczekiwania ludności dotyczące stopy bezrobocia wyniosły 76,9 punktu, co stanowi wzrost o 1,9% w stosunku do lipca. Indeks szans na oszczędzanie wzrósł do 27,1 punktu z 24,6 punktów.

Wielka Brytania może stracić około 12 tysięcy miejsc pracy w sferze finansowej

Przywódca jednego z regionów finansowych Londynu, Catherine McGuinness, przemawiając przed komisją parlamentarną w sprawie wycofania się Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, powiedziała, że ze względu na Brexit w krótkim okresie z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej mogą zostać przeniesione od 3500 do 12 000 miejsc pracy w sferze usług finansowych. Zauważyła, że w dłuższej perspektywie więcej miejsc pracy może zniknąć w sferze finansowej. W oczekiwaniu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE w marcu 2018 roku banki, ubezpieczyciele i zarządzający aktywami aktywnie otwierają przedstawicielstwa w Unii Europejskiej, aby zapewnić ciągłość świadczonych usług klientów europejskich.

Półroczny zysk francuskiej PSA wzrósł o 18%

Francuska firma motoryzacyjna PSA Group w pierwszym półroczu zwiększyła zysk netto o 18% w ujęciu rocznym do rekordowego 1 mld 481 mln euro. Analitycy oczekiwali poziomu w 1 miliard 150 milionów euro. Przychody osiągnęły 38 miliardów 600 milionów euro, zwiększając się o 40,1% w ciągu roku i przekraczając prognozę analityków o 38 miliardów 370 milionów euro. W ostatnim półroczu grupa zwiększyła sprzedaż o 38% w ujęciu rocznym do 2 milionów 180 tysięcy samochodów. Zysk marki Opel-Vauxhall wyniósł 502 mln euro wobec straty 179 mln euro w ciągu ostatnich 5 miesięcy 2017 roku. Marki Peugeot, Citroen i DS zwiększyły zysk o 30% do 1 miliarda 900 milionów euro.

Harley-Davidson obniżył kwartalne zyski i zarobki

Harley-Davidson, największy producent motocykli w Stanach Zjednoczonych, w drugim kwartale zmniejszył swój zysk netto do 242 milionów 300 tysięcy dolarów z 258 milionów 900 tysięcy dolarów w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zysk na akcję wyniósł 1,45, a analitycy prognozowali 1,34 dolara za akcję. Przychody spadły o 3,3% do 1 miliarda 530 milionów dolar, a także przekroczyły prognozy ekspertów. Światowe dostawy zmniejszyły się o 11,3% do 72,600 sztuk. Według szacunków firmy, cła powrotne nałożone przez władze UE na import amerykańskich towarów, które również dotknęły motocykle Harley-Davidson, doprowadzą do wzrostu kosztów produktów firmy o średnio 2 tysiące 200 dolarów dla każdego europejskiego nabywcy.

Zysk chińskich przedsiębiorstw państwowych wzrósł o 21% w ciągu sześciu miesięcy

Przedsiębiorstwa państwowe w Chinach w pierwszej połowie roku zwiększyły zysk o 21,1% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku do 1 tryliona 720 miliardów yuanów, podało Ministerstwo Finansów ChRL. Przychody przedsiębiorstw państwowych osiągnęły 27 bln 800 miliardów juanów, co stanowi wzrost o 10,2%. Koszty operacyjne wzrosły o 9,5% do 26 bilionów 700 miliardów yuanów. Całkowita wartość aktywów przedsiębiorstw państwowych na koniec czerwca wzrosła w ujęciu rocznym o 9,4% do 171 trylionów juanów chińskich. Wielkość zobowiązań osiągnęła 111 trylionów juanów, co stanowi wzrost o 8,8%. W pierwszej połowie roku największy wzrost zysku odnotowano w przemyśle stalowym, naftowym i petrochemicznym.

Wzrost aktywności gospodarczej w strefie euro spowolnił w lipcu

Złożony indeks aktywności biznesowej PMI 19 krajów strefy euro w lipcu spadł do 54,3 punktu z 54,9 punktu miesiąc wcześniej, według wstępnych danych IHS Markit. Wartość w lipcu nieznacznie przekroczyła 18-miesięczne minimum osiągnięte w maju i stała się drugim minimum od listopada 2016 roku. Indeks PMI dla strefy euro wzrósł z 54,9 punktu do 55,1 punktu. Jednocześnie PMI sektora usług spadł z 55,2 punktów do 54,4 punktu. W lipcu, w obu sektorach, od października 2016 roku zarejestrowano minimalny wzrost nowych zamówień, co wskazuje, że wzrost aktywności może ponownie spowolnić w sierpniu. Główny ekonomista IHS Markit Chris Williamson uważa, że wzrost aktywności „czerwcowego odbicia” był tymczasowy.

Japonia w czerwcu zmniejszyła produkcję wyrobów z miedzi o 3,3%

Produkcja miedzianych wyrobów walcowanych w Japonii spadła w czerwcu br. w porównaniu do tego samego miesiąca poprzedniego roku o 3,3% i wyniosła 70 tysięcy 434 ton, wstępne dane Związku Miedź i Mosiądz targów krajowych. Według wstępnych obliczeń Japońskiego Stowarzyszenia Producentów Kabli i Linii, dostawy drutu miedzianego, w tym eksportu i rynku krajowego, wzrosły o 3,5% w ubiegłym roku do 59 700 ton w ujęciu rocznym. Wzrost wskaźnika jest oznaczany po raz trzeci z rzędu. Wielkość dostaw eksportowych wzrosła o 43%, a dostawy na rynek krajowy – o 2,5%.

Ceny ropy przesunęły się do umiarkowanego wzrostu

Ceny ropy we wtorek wzrosły umiarkowanie w oczekiwaniu na dane o rezerwach ropy naftowej w USA. Do 14:25 czasu moskiewskiego cena wrześniowych kontraktów terminowych na ropę Brent wzrosła o 3 centy do 73 dolarów 9 centów za 1 baryłka. Wrześniowe kontrakty terminowe na ropę WTI wzrosły o 37 centów do 68 dolarów 26 centów za baryłkę. Na tle obaw o konflikty handlowe między USA a Chinami oraz wzrost podaży z krajów OPEC i ceny ropy naftowej w USA od początku lipca spadły o 1 %. Podaje się, że Arabia Saudyjska będzie ściśle monitorować równowagę podaży i popytu na rynku i powstrzymywać się od zwiększania produkcji do poziomu maksymalnego wykorzystania mocy produkcyjnych.