Co to jest Atomic swap

840

Atomic swap to technologia oparta na smart kontraktach, która umożliwia wymianę różnych kryptowalut bez potrzeby scentralizowanego rynku lub innych pośredników. Znane również jako handel atomowy między łańcuchami, swapy atomowe obejmują wymianę jednej kryptowaluty na drugą, nawet jeśli działają w różnych sieciach blockchain.

Pojęcie Atomic Swap zostało po raz pierwszy opisane w 2013 r. przez Nola Nolana. Został przedstawiony jako innowacyjna technika, która pozwoli niezależnym stronom na zamianę jednostek kryptowalut bezpośrednio z ich adresów (lub portfeli kryptowalut). Chociaż poziom Nolan jest często uznawany za twórcę Atomic Swap, pomysł wykonywania krzyżowych transakcji peer-to-peer był już wcześniej omawiany. W 2012 roku Daniel Larimer opracował niezawodny protokół wymiany zwany P2PTradeX, który przez wielu uważany jest za prototyp technologii Atomic swap.

Zalety Atomic Swap

Jedną z głównych zalet korzystania z Atomic Swap jest bezpieczeństwo, ponieważ użytkownicy nie muszą w żadnym momencie dostarczać ani używać swoich kluczy prywatnych. Kolejna zaleta takiej technologii wiąże się z tym, że nie ma potrzeby scentralizowanej wymiany, co powoduje znacznie niższe koszty (brak opłat depozytowych, wypłat lub transakcji).

Co więcej, Atomic Swap są odporne na oszustwa, ponieważ żadna ze stron nie może wymusić drugiej. Technicznie rzecz biorąc, technologia polega na funkcjach Hash Timelock Contracts (HTLC) i funkcjach skrótu. Inteligentne kontrakty HTLC zapewniają, że zamiana odbywa się w całości lub wcale.

Innymi słowy, umowy są ograniczone terminami i wymagają od uczestników rozliczenia lub anulowania Atomic Swap w określonym czasie. Dlatego zamiana atomowa zostaje zakończona tylko wtedy, gdy obie strony potwierdzą jej ważność. Potwierdzenie odbywa się za pomocą kryptograficznych funkcji skrótu.

Na przykład powiedzmy, że Alice ma 5 bitcoinów, ale chce je wymienić na BNB. Bob, który ma BNB, jest chętny do handlu. Korzystając z technologii Atomic Swap, są w stanie przeprowadzać transakcje peer-to-peer bez polegania na zaufanej stronie trzeciej. Zasadniczo oznacza to, że dwie różne monety, które działają na oddzielnych łańcuchach bloków, mogą być wymieniane bez żadnych zakłóceń.