Adres kryptowaluty

875

Podobnie jak adres w prawdziwym świecie, adres w kryptowalutach odnosi się do ciągu tekstowego podanego w celu zidentyfikowania określonego miejsca lub użytkownika. Mówiąc dokładniej, jest to ciąg tekstu określający lokalizację określonego portfela w łańcuchu bloków (blockchain), który może być używany do wysyłania lub odbierania zasobów cyfrowych.

Wszystkie łańcuchy bloków mają adresy portfeli w jakiejś formie, a większość przyjmuje postać długiego ciągu liter i cyfr w wierszu tekstu, który jest trudny do interpretacji przez człowieka, ale łatwo zrozumiały dla sieci komputerowej.

Na przykład adres Bitcoin będzie wyglądał mniej więcej tak:

  • 1CKa7k7RtaV4TRRcnjciVndBS8hNG1G9ip

A adres w sieci Ethereum może wyglądać następująco:

  • 0x77dce4813eC15650e57E1b999c197aad00bEc1c2

Biorąc pod uwagę publiczny charakter większości blockchainów, można zobaczyć, ile i jaki typ zasobów cyfrowych zawiera większość portfeli – chociaż nie dotyczy to prywatnych blockchainów lub kryptowalut nastawionych na prywatność, takich jak Monero.

Większość adresów kryptowalut w sieci blockchain jest dość anonimowa, ponieważ przy konfigurowaniu nowego adresu portfela w blockchain nie są wymagane żadne dane osobowe. Nie są one jednak całkowicie anonimowe, a niektóre adresy są publicznie znane jako powiązane z osobami lub instytucjami.

Na przykład Vitalik Buterin znał adresy Ethereum, które są publicznie znane. Istnieją również adresy Bitcoin z dużymi ilościami BTC, o których wiadomo, że należą do Satoshi Nakamoto.

Publiczne łańcuchy bloków są podatne na śledzenie przez każdego, a istnieje wiele programów i narzędzi, które służą do monitorowania portfeli kryptowalut, śledzenia wejściowych i wyjściowych przepływów cyfrowych pieniędzy.