Czym jest portfel kryptowalut (Wallet) ?

333

Portfel kryptowalut (ang. Wallet) to narzędzie, którego można używać do interakcji z siecią blockchain. Portfele można podzielić na trzy główne grupy: portfele oprogramowania, portfele sprzętowe i portfele papierowe. W zależności od celu portfele można również podzielić na gorące (ang. hot wallet i zimne (ang. cold wallet) .

W świecie kryptowalut i technologii blockchain są obecnie wiodącymi portfelami aplikacji, ponieważ są po prostu wygodniejsze niż dedykowane portfele sprzętowe. Portfele sprzętowe okazują się jednak najbezpieczniejszym sposobem przechowywania zasobów cyfrowych. Z drugiej strony portfele papierowe to nic innego jak dostęp do danych w postaci funduszy w postaci kryptowalut wydrukowanych na kartce papieru. Jednak ta forma przechowywania funduszy jest już przestarzała i nie do końca bezpieczna.

W przeciwieństwie do tradycyjnych portfeli, których używamy w życiu codziennym, portfele kryptowalut tak naprawdę nie przechowują twoich środków. W rzeczywistości twoje monety (lub tokeny) są po prostu częścią systemu blockchain jako części danych, a portfele służą jako środek dostępu do nich.

Technicznie rzecz biorąc, większość portfeli kryptowalutowych jest w stanie wygenerować jedną lub więcej par kluczy publicznych i prywatnych. Klucz publiczny służy do generowania adresów portfela, które są potrzebne do otrzymywania płatności. Z drugiej strony klucze prywatne są wykorzystywane podczas tworzenia podpisów cyfrowych i weryfikacji transakcji (klucze prywatne są poufne i nigdy nie powinny być nikomu udostępniane).

Istnieją trzy główne grupy portfeli kryptowalut: oprogramowanie, sprzęt i portfele papierowe. Można je jednak zdefiniować jako portfele gorące lub zimne, zależnie od sposobu działania. Gorące portfele to te, które są w jakiś sposób połączone z Internetem, a zatem są bardziej podatne na ataki hakerskie. Zimne portfele to te, które generują klucze bez połączenia z Internetem, co czyni je wysoce odpornymi na cyberataki.

Jak działają portfele do przechowywania kryptowalut (Wallet)?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, żadne aktywa (fundusze; kryptowaluty, tokeny) nie są przechowywane bezpośrednio w portfelach kryptowalut. Zamiast tego zapewniają dostęp do narzędzi potrzebnych do interakcji tych zasobów z siecią blockchain, co z kolei pozwala zarządzać zasobami cyfrowymi. Innymi słowy, portfele te są w stanie generować informacje niezbędne do wysyłania i odbierania kryptowalut za pośrednictwem transakcji blockchain. Informacje te obejmują między innymi jeden lub więcej kluczy publicznych i prywatnych

Portfel do przechowywania danej kryptowaluty zawiera tak zwany adres publiczny, który jest alfanumerycznym identyfikatorem generowanym na podstawie klucza publicznego i prywatnego. Ten adres jest w rzeczywistości specyficzną „lokalizacją” w łańcuchu bloków, do której można wysyłać środki. Abyś mógł bez obaw udostępniać swój adres publiczny innym osobom – dzięki czemu możesz otrzymywać od nich fundusze – ale nigdy nie powinieneś ujawniać nikomu swojego klucza prywatnego.

Klucz prywatny zapewnia pełny dostęp do funduszy w postaci kryptowalut, niezależnie od tego, z którego portfela korzystasz – pod warunkiem, że obsługuje wskazaną sieć blockchain. Dlatego nawet jeśli komputer lub smartfon, na którym został zainstalowany portfel z kryptowalutami, zostanie zgubiony lub, co gorsza, skradziony, nadal będziesz mieć dostęp do swoich środków z innego urządzenia – o ile nadal masz klucz prywatny (lub tak dalej – zwany zwrotem źródłowym). Co ważne, fundusze w postaci kryptowalut nigdy nie opuszczają sieci blockchain i są po prostu przenoszone z jednego adresu na drugi.

Gorące portfele (hot wallet) vs. zimne portfele (cold wallet)

Jak wspomnieliśmy wcześniej, portfele kryptowalut można również podzielić na portfele „gorące” lub „zimne” – w zależności od tego, jak działają.

Gorący portfel to każdy portfel, który jest w jakiś sposób podłączony do Internetu. Na przykład po zarejestrowaniu się w Binance otrzymujesz indywidualny adres płatności dla danej kryptowaluty, na którą następnie wysyłasz środki, aby móc nimi handlować. To jest przykład gorącego portfela. Gorące portfele są dość łatwe do skonfigurowania, a środki zdeponowane na nich są szybko i łatwo dostępne, dzięki czemu ten rodzaj portfela jest najczęstszym wyborem handlowców i aktywnych użytkowników kryptowalut.

Zimny ​​portfel nie ma jednak połączenia z Internetem. W przypadku zimnych portfeli główną rolę odgrywają nośniki fizyczne, na których klucze dostępu do funduszy są przechowywane offline. Brak połączenia z Internetem sprawia, że ​​zimny portfel jest znacznie bezpieczniejszy niż gorący portfel. Zimny ​​portfel w świecie kryptowalut jest również znany jako chłodzenie. Ten rodzaj portfela jest najczęściej wybierany przez inwestorów długoterminowych i „HODLerów”.

Aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa funduszy swoich użytkowników, Binance przechowuje tylko niewielki procent tych funduszy w gorących portfelach. Pozostała część jest przechowywana w wielu rozproszonych zimnych portfelach, które są stale odłączone od Internetu. Z tej okazji warto zauważyć, że niedawno uruchomiony Binance DEX jest idealną alternatywą dla użytkowników, którzy wolą nie zatrzymywać swoich środków na giełdzie. Binance DEX to zdecentralizowana platforma transakcyjna, która zapewnia całkowitą kontrolę nad kluczami prywatnymi, a jednocześnie umożliwia handel bezpośrednio z zimnych portfeli lub portfeli sprzętowych. Na żadnym etapie obrotu kryptowaluty nie są własnością giełdy.

Portfele programowe (aplikacje)

Jest wiele różnych rodzajów portfeli programów, z których każde ma swoje unikalne cechy. Zdecydowana większość jest w jakiś sposób podłączona do Internetu (więc są to popularne portfele). Poniżej krótko opisujemy najpopularniejsze typy portfeli programów: portfele internetowe, stacjonarne i mobilne.

Portfele internetowe (przeglądarkowe)

Portfele przeglądarek umożliwiają dostęp do sieci blockchain za pośrednictwem przeglądarki internetowej zainstalowanej na komputerze / urządzeniu mobilnym, bez konieczności pobierania ani instalowania dodatkowych aplikacji. Portfele online to zarówno portfele akcji, jak i portfele dostarczane przez zespoły odpowiedzialne za dane kryptowalutowe (a zatem najczęściej osadzone na stronie internetowej projektu).

W większości przypadków portfel internetowy daje możliwość wygenerowania nowego adresu lub ustawienia hasła dla automatycznie generowanego adresu. Co ważne, niektórzy dostawcy takich usług sami zarządzają swoimi kluczami prywatnymi i przechowują je w Twoim imieniu. Chociaż może się to wydawać wygodniejsze dla niedoświadczonych użytkowników, zdecydowanie nie zalecamy stosowania takiej praktyki.

W świecie kryptowalut i technologii blockchain obowiązuje jedna podstawowa zasada: jeśli nie masz dostępu do kluczy prywatnych, wówczas fundusze nie są tak naprawdę twoje – powierzasz je komuś innemu. Jak bardzo możesz zaufać stronie trzeciej w sprawie swoich funduszy?

Aby rozwiązać ten problem, wiele portfeli online pozwala już na samodzielne zarządzanie kluczami i dostęp do funduszy za pomocą wielu podpisów. Przed wybraniem portfela do przechowywania środków najlepiej zapoznać się z jego zasadami działania i wszelkimi kwestiami bezpieczeństwa.

Korzystając z giełd kryptowalut, rozważ aktywację dodatkowych narzędzi lub ustawień w celu ochrony swojego konta. Binance oferuje kilka dodatkowych funkcji bezpieczeństwa, takich jak zarządzanie urządzeniami dostępu do konta, uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA), kod antyphishingowy oraz lista zaufanych adresów do wypłat. Dla własnego bezpieczeństwa rozważ uwzględnienie ich wszystkich.

Portfele komputerowe

Jak sama nazwa wskazuje, portfel komputerowy to oprogramowanie, które pobierasz i uruchamiasz lokalnie na swoim komputerze. W przeciwieństwie do niektórych wersji portfeli internetowych, portfele komputerowe dają pełną kontrolę nad kluczami i przypisanymi do nich środkami. Podczas tworzenia nowego portfela komputerowego oprogramowanie zwykle tworzy specjalny plik o nazwie „wallet.dat”. Ten plik zawiera informacje o kluczu prywatnym i służy do uzyskiwania dostępu do funduszy, dlatego ważne jest prawidłowe szyfrowanie go – zwykle przy użyciu hasła dostępu.

Po zaszyfrowaniu pliku portfela będziesz musiał wprowadzić hasło przy każdym uruchomieniu oprogramowania i wykonać wszelkie operacje na przypisanych do niego środkach. Jeśli stracisz ten plik lub zapomnisz hasła, najprawdopodobniej stracisz dostęp do swoich funduszy.

Dlatego tak ważne jest utworzenie kopii zapasowej co najmniej jednego pliku wallet.dat i przechowywanie go w bezpiecznym miejscu. Warto również upewnić się, że klucz prywatny lub fraza źródłowa są poprawnie przechowywane. Dzięki nim będziesz mieć również dostęp do swoich środków na innych urządzeniach, na wypadek gdyby Twój komputer przestał działać lub stał się w jakiś sposób niedostępny.

Ogólnie rzecz biorąc, portfele komputerowe można uznać za bezpieczniejsze niż większość portfeli internetowych, ale podczas ich używania należy upewnić się, że komputer jest wolny od zagrożeń wirusami lub złośliwym oprogramowaniem.

Portfele mobilne

Portfele mobilne działają podobnie do swoich odpowiedników komputerowych, ale zostały zaprojektowane jako specjalne aplikacje na smartfony lub urządzenia mobilne. Są dość wygodne, ponieważ umożliwiają wysyłanie i odbieranie kryptowalut, między innymi dzięki wykorzystaniu kodów QR.

Portfele mobilne są szczególnie przydatne do codziennych transakcji i płatności, co czyni je prawdziwą bramą do korzystania z Bitcoinów, BNB i innych kryptowalut do użytku w świecie rzeczywistym. Trust Wallet to jeden z przykładów portfela mobilnego, który możemy Ci polecić.

Jednak, podobnie jak w przypadku komputerów, urządzenia mobilne są również podatne na infekcje wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Z tego powodu zawsze zalecamy szyfrowanie portfeli niezależnie od urządzenia i ilości przypisanych do nich funduszy, a także tworzenie kopii zapasowych kluczy prywatnych, aby w przypadku utraty lub uszkodzenia smartfona można było nadal korzystać ze zgromadzonych środków.

Portfele sprzętowe

Portfele sprzętowe są niczym więcej niż urządzeniami elektronicznymi, które wykorzystują algorytmy generowania liczb losowych (RNG) do tworzenia par kluczy publicznych i prywatnych. Te klucze są przechowywane w samym urządzeniu, które z kolei nie jest połączone z Internetem. Portfele sprzętowe są przez wielu klasyfikowane jako portfele zimne i są zdecydowanie bezpieczniejszą alternatywą dla portfeli mobilnych lub komputerowych.

Portfele sprzętowe zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa przed atakami hakerów online, ale mogą stanowić prawdziwe zagrożenie, jeśli oprogramowanie wewnętrzne ich producenta nie zostanie wykonane prawidłowo. Ponadto portfele sprzętowe są mniej przyjazne dla użytkownika, a dostęp do przydzielonych im środków jest trudniejszy w porównaniu np. Z gorącymi portfelami.

Jeśli planujesz przechowywać kryptowaluty przez długi czas lub jeśli masz duże ilości kryptowalut lub tokenów, powinieneś rozważyć zakup portfela sprzętowego. Większość portfeli sprzętowych dostępnych obecnie na rynku pozwala skonfigurować specjalny kod PIN (podobnie jak w smartfonie) w celu dodatkowej ochrony urządzenia, a także wygenerować zapasowe klucze (zwroty), które można wykorzystać w przypadku zagubienia urządzenia, aby ponownie uzyskać dostęp do funduszy.

Portfele papierowe

Portfel papierowy to po prostu kawałek papieru, na którym klucz publiczny i prywatny są zapisywane lub drukowane – zwykle w postaci kodów QR. Kody te można następnie zeskanować, aby sfinalizować transakcję.

Niektóre strony do generowania portfeli papierowych dają możliwość pobrania specjalnego kodu komputerowego w celu wygenerowania nowych adresów i kluczy w trybie offline. Dzięki temu generowane w ten sposób portfele są bardzo odporne na ataki hakerów i mogą być uważane za alternatywę dla zimnych portfeli.

Biorąc jednak pod uwagę wiele wad portfeli papierowych, są one obecnie uważane za niebezpieczne i nie zaleca się ich używania. Jeśli nadal uważasz, że ta forma przechowywania funduszy Ci odpowiada, ważne jest, aby znać ich potencjalne wady i zagrożenia. Główną wadą portfeli papierowych jest to, że nie nadają się do wysyłania funduszy w częściach, ale tylko w całości.

Na przykład wyobraź sobie, że właśnie wygenerowałeś portfel papierowy i, dzięki wielu transakcjom w sieci Bitcoin, w końcu doładowałem go 10 BTC. Jeśli po pewnym czasie zdecydujesz się wydać 2 BTC, powinieneś najpierw wysłać wszystkie 10 BTC do innego rodzaju portfela (np. Portfela komputerowego), a dopiero potem wydać część środków (2 BTC). Po wydaniu 2 BTC możesz odesłać 8 BTC z powrotem na adres nowego portfela papierowego, chociaż lepiej byłoby wysłać te środki do nowego portfela sprzętowego lub programowego.

Z technicznego punktu widzenia, jeśli zaimportujesz klucz prywatny z portfela papierowego do portfela komputerowego i wydasz tylko część środków, pozostałe środki zostaną wysłane na tak zwany „Zmień adres”, który jest automatycznie generowany przez protokół Bitcoin. Jeśli nie ustawisz ręcznie adresu „zmień” na ten, który kontrolujesz, prawdopodobnie stracisz te środki nieodwołalnie.

Większość istniejących portfeli programów ma już zaimplementowaną funkcję zarządzania adresami „zmiana”, a podczas dokonywania transakcji z częścią funduszy, są w stanie wysłać pozostałe środki na adres „zmiany” kontrolowany przez aplikację. Przy tej okazji warto również pamiętać, że portfel papierowy jest opróżniany po każdej transakcji – niezależnie od kwoty. Ponowne użycie nie jest zalecane.

Znaczenie kopii zapasowych

Utrata dostępu do portfela kryptowaluty może być bardzo droga. Dlatego tak ważne są regularne kopie zapasowe. W wielu przypadkach można to osiągnąć po prostu przez skopiowanie pliku wallet.dat na inny nośnik lub zapisanie frazy źródłowej. Ogólnie rzecz biorąc, wyrażenie początkowe działa w podobny sposób jak klucze prywatne, ale ogólnie są łatwiejsze do zarządzania i zapamiętywania. Jeśli zdecydowałeś się zaszyfrować swój portfel, pamiętaj o utworzeniu kopii zapasowej hasła deszyfrującego.

Podsumowanie

Portfele kryptowalut są integralną częścią ekosystemu Bitcoin i innych kryptowalut. Są jednym z podstawowych elementów infrastruktury, które umożliwiają wysyłanie i odbieranie funduszy za pośrednictwem sieci blockchain. Każdy typ portfela ma swoje zalety i wady, dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jak działa każdy z nich, zanim prześlesz na nie swoje fundusze.

Cechy portfela krypto:

  • Jest odporny na wirusy i złośliwe oprogramowanie
  • Klucze prywatne nie są eksponowane na komputer użytkownika
  • Nie wymaga importu do oprogramowania
  • Bezpieczniejszy i bardziej interaktywny
  • Wykorzystuje oprogramowanie open source, które umożliwia walidację całej operacji na urządzeniu
  • Może służyć do przechowywania wielu różnych kryptowalut

Do czego potrzebujesz portfela kryptowalut?

Oprócz faktu, że portfel kryptowalut jest potrzebny, aby uzyskać interesującą Cię walutę cyfrową, jest on również używany jako forma zabezpieczenia podobnego do tego stosowanego przez banki. W przeciwieństwie do zwykłej waluty, portfele kryptowalutowe pozwalają zarabiać pieniądze w domu lub w innym dowolnym miescu z dostępem do internetu. Nie ma potrzeby posiadania osobistego sejfu w sejfie bankowym do przechowywania swojej waluty cyfrowej.

Ponieważ kryptowaluty działają w systemie zdecentralizowanym, posiadanie portfela oznacza większą kontrolę nad sposobem przechowywania i ochrony inwestycji.

Będziesz go również potrzebować, jeśli:

  • Chcesz wygenerować kryptowalutę, kopiąc i musisz ją gdzieś znaleźć
  • Planujesz handlować altcoinem
  • Planujesz robić zakupy w sklepach detalicznych przy użyciu kryptowaluty
  • Portfel pozwala nam również pozycjonować nasze przychody, gdy otrzymujemy wynagrodzenie w postaci kryptowalut.

Zobacz także :gdzie kupić Kryptowaluty