Bank Centralny Indonezji podniósł kluczową stawkę po raz trzeci w ciągu 6 tygodni

748

Centralny Bank Indonezji podniósł stawkę 7-dniowego REPO natychmiast o 50 punktów bazowych do 5,25%. Również o 50 punktów oprocentowanie kredytów – do 6% i oprocentowanie depozytów – do 4,5%. Większość analityków oczekiwała podwyżki o 25 punktów bazowych. Bank podniósł kluczową stopę po raz trzeci od sześciu tygodni, próbując powstrzymać upadek waluty krajowej i odpływ kapitału, a także zapobiec wzrostowi inflacji. Od początku 2018 indonezyjska rupia spadła w stosunku do dolara o ponad 5% do najniższego poziomu od października 2015 w wyniku odpływu kapitału z emerging markets ze względu na wzrost stóp procentowych w USA. Aby ograniczyć upadek rupii, Centralny Bank Indii wydał 9 miliardów dolarów rezerw walutowych.

Bank centralny Brazylii obniżył prognozę wzrostu gospodarczego kraju na 2018 rok

Bank centralny Brazylii obniżył prognozę wzrostu PKB kraju na 2018 rok z 2,6% do 1,6% w związku z pogorszeniem sytuacji gospodarczej w drugim kwartale tego roku. Bank Centralny podniósł także prognozę inflacji na ten rok z 3,8% do 4,2%. Niemniej jednak prognozowana inflacja nadal pozostawała poniżej celu brazylijskiego regulatora w 4,5%. Wcześniej Brazylijski Bank Centralny informował, że inflacja w kraju zbliża się do celu i utrzymała kluczową stopę procentową na poziomie 6,5%. Jednocześnie Bank Centralny zauważył, że wzrost gospodarczy w kraju pozostaje słaby.

Firmy w Wielkiej Brytanii w maju wprowadziły obligacje na rekordowym poziomie 11 miliardów funtów szterlingów

W maju 2018 roku Brytyjskie firmy wprowadziły i sprzedały nowe obligacje za 11 miliardów funtów, co było rekordową wielkością zobowiązań korporacyjnych. Według raportu Banku Anglii celem objęcia obligacji korporacyjnych było finansowanie fuzji i przejęć. Brytyjska firma poinformowała Bank Anglii, że aktywność na rynku M&A wzrosła, i częstszego obieg zagranicznych klientów o poradę w sprawie fuzji i przejęć. Wcześniej informowano, że firmy światowe w pierwszej połowie roku ogłosiły fuzje i przejęcia za rekordową sumę 2,5 biliona dolarów.

Ropa naftowa skończyła się na dodatnim przez tydzień, miesiąc, kwartał i pół roku

Ropa Brent wzrosła o 5,2% w ubiegłym miesiącu, wzrosła o 2% w ciągu miesiąca i o 16% w kwartale. Od początku roku jego cena wzrosła o 22%. Koszt ropy WTI w ciągu tygodnia wzrósł o 8,3%, miesiąca – o 11%, kwartału – o 16% i od początku roku – o 25%. W obliczu obaw związanych z problemami z podażą na rynku światowym, ceny Brent w piątek wzrosły o 1 dolara 62 centów i wyniosły 79 dolarów za 47 centów za baryłkę. Oil WTI wzrósł o 85 centów do 74 dolarów 30 centów za baryłkę. Inwestorzy są zaniepokojeni walką dwóch rządów, które wybuchły w Libii za eksportowe terminale naftowe. Inną obawą jest to, że popyt innych krajów na zmniejszenie zakupów ropy w Iranie spadnie do zera na początku listopada. Ponadto w Kanadzie, z powodu wypadku, firma przestała działać, które wydobywało około 360 tysięcy baryłek dziennie.