Białe i czarne charaktery świata finansów

1428

Białe i czarne charaktery nie występują jedynie w filmach czy na kartach komiksów. Często i gęsto spotkać je można również na rynkach finansowych. Oto krótki przegląd dobrych i złych facetów ze świata giełdy papierów wartościowych i finansów oraz kryjące się za nimi historie.

Warren Buffett

Na samym szczycie listy dobrych bohaterów znalazła się “Wyrocznia z Omaha”, czyli Warren Buffett. Okrzyknięty najlepszym inwestorem na świecie, Buffet przeznaczył większość swojego majątku na cele społeczne.

Buffet w kilku wywiadach i artykułach podzielił się z nami myślą, że bogaci zawdzięczają swoje olbrzymie zyski talentowi do rynku. Z tej właśnie przyczyny sam już od dłuższego czasu przeznacza fortunę na cele charytatywne, część tylko zostawiając swoim dzieciom. Przeznaczył 83% własności na rzecz Fundacji Billa & Melindy Gatesów. W roku 2010 Buffet wraz Gatesem założyli kampanie “The Giving Pledge”, która miała na celu przekonanie najzamożniejszych Amerykanów do przekazania na szlachetne cele co najmniej połowy majątku.

Buffet część pieniędzy przeznaczył na ochronę środowiska, a także na politykę, wspierając Hillary Clinton w wyścigu o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych. Darował 50 milionów dolarów na NTI (Nuclear Threat Initiative), a także dokonał inwestycji w energię wiatrową i słoneczną.

Bill Gates

Mówiąc o działalność charytatywnej, nie można pominąć Billa Gatesa, który porzucił stanowisko CEO w Microsofcie, aby całkowicie poświęcić się pracy w Fundacji Billa & Melindy Gatesów. Jest to fuzja trzech rodzinnych fundacji i tworzy jedną z największych i najbogatszych instytucji charytatywnych na świecie, a jej wartość szacuje się na niemal 35 miliardów dolarów.

Fundacja Billa & Melindy Gatesów ma cztery główne programy: Global Development Division, Global Policy & Advocacy Division, Global Health Division oraz United States Division. Zaangażowana jest m.in w kwestię zastosowania genetycznie modyfikowanych roślin w rolnictwie, zwalczanie światowych problemów sanitarnych, edukację i zdrowie.

Gates od długiego czasu niezmiennie znajduje się na liście najbogatszych ludzi na świecie Forbesa. W latach 1995-2007, a potem w 2009, był na samym jej szczycie. Obecnie jest najbogatszym człowiekiem w Stanach Zjednoczonych, a wartość netto jego majątku szacuje się na 78,3 miliarda dolarów.

George Soros

George Soros to legenda świata finansów, gdzie jest nazywany “Człowiekiem, który złamał Bank Anglii” za słynną spekulację przeciwko funtowi w Czarną Środę roku 1992, na której zarobił miliard dolarów, przez co znalazł się w grupie 30 najbogatszych ludzi na świecie.

Soros działa na arenie finansowej już od dłuższego czasu, co uczyniło go bogatym na tyle, żeby mógł od roku 1979 przeznaczyć ponad 11 milionów dolarów na różne cele. Pomógł w edukacji czarnych studentów w RPA w czasach apartheidu, a także wsparł finansowo fundację popierającą przemiany demokratyczne w państwach postsowieckich. Ponadto przeznaczył 100 milionów dolarów na stworzenie infrastruktury sieciowej w rosyjskich uniwersytetach, a także dał 50 milionów na projekt Millenium Promise, który ma na celu walkę z ubóstwem w Północnej Afryce.

Jordan Belfort

Uwieczniony przez Leonarda Di Caprio w filmie “Wilk z Wall StreetJordan Belfort jest uznawany za jeden z najgorszych czarnych charakterów świata finansów. Prowadził firmę typu “boiler room” o nazwie Stratton Oakmont, która prowadziła trefną sprzedaż telefoniczną akcji i innych papierów wartościowych, doprowadzając inwestorów do łącznej straty w wysokości 200 milionów dolarów. Belfort zarobił w ten sposób miliony, by potem prowadzić życie w luksusie i robić wystawne przyjęcia suto doprawiane alkoholem i narkotykami.

W latach dziewięćdziesiątych schemat Belforta został wykryty przez organy finansowe, co skończyło się zamknięciem Stratton Oak w roku 1995. Belfort został oskarżony o manipulację kursami akcji na giełdzie i pranie pieniędzy. Odbył karę 22 miesięcy pozbawienia wolności w więzieniu federalnym w Kalifornii.

Martin Shkreli

Martin Shkreli został okrzyknięty “Najbardziej Znienawidzonym Człowiekiem w Ameryce” za delikatnie rzecz biorąc „nieuzasadnioną” podwyżkę ceny leku Daraprim. Martin miał bardzo dobre podstawy, by zrobić wspaniałą karierę. Zaczął od handlu – specjalizował się w sektorze biotechnologicznym. Jednak potem chciwość wzięła górę i Martin, a w zasadzie jego firma Turing Pharmaceuticals, zadecydował o podniesieniu ceny tego przeciwpasożytniczego leku o niemal 6000%.

W roku 2015 Shkreli został aresztowany przez FBI i oskarżony za oszustwo (szwindel) i skonstruowanie tzw. piramidy Ponziego, gdy pracował dla MSMB Capital Management. Jednak jeszcze zanim do tego doszło Shkreli został zmuszony do dymisji ze stanowiska dyrektora w firmie biotechnologicznej Retrophin za „nieprawidłowości”.

Bernard Madoff

Jeśli chodzi o schemat Ponziego, koniecznie trzeba napisać o postaci Bernarda Madoffa, któremu udało się stworzyć największą taką piramidę w historii USA. Madoff został uznany za winnego przestępstw federalnych w roku 2009, ale okazało się, że piramida istnieje już od lat dziewięćdziesiątych, a niektórzy twierdzą, że jej początki sięgają nawet lat siedemdziesiątych.

Działalność Madoffa przyniosła miliardy dolarów strat; swoich inwestorów oszukał na łączną kwotę 65 miliardów. SIPC (The Securities Investor Protection Corporation) oszacował aktualny poziom strat ze strony inwestorów na 18 miliardów. Jego firma, Bernard L. Madoff Investment Securities LLC, udawała animatora rynków, oficjalnie kupowała aktywa i zabezpieczała się opcjami przed ich ewentualnymi spadkami. W rzeczywistości Madoff wydawał fundusze otrzymane od nowych klientów na spłaty należności poprzednich, w tym na własne wynagrodzenie.

FBI prowadziło kilka śledztw w jego firmie, ale nie udało się im nic udowodnić. Udało się to tylko dzięki jego synom, którzy donieśli władzom o tym, że ich ojciec sam określił swoją firmę jako “jedno wielkie kłamstwo”. Madoff został skazany na 150 lat więzienia w czerwcu 2009 roku. Jego brat Peter, który pracował na stanowisko Starszego Dyrektora Zarządzającego oraz Dyrektora ds. Zgodności z Przepisami, został skazany na 10 lat, a drugi syn Mark popełnił samobójstwo przez powieszenie dwa lata po aresztowaniu ojca. Z kolei syn Andrew umarł na chłoniaka w roku 2014.