Giełda amerykańska (USA) – Jak na niej inwestować ?

3474

Czy wiedziałeś, że dwa największe rynki akcji giełdowych na świecie znajdują się w Stanach Zjednoczonych (USA)? Zarówno nowojorska giełda papierów wartościowych, jak i giełda Nasdaq są domem dla najbardziej znanych firm na świecie, takich jak Apple, Facebook i Google. Inwestowanie na amerykańskiej giełdzie nigdy nie było łatwiejsze, i jest to jeden z powodów, dla których ludzie z całego świata chętnie uczą się, jak kupować akcje na amerykańskiej giełdzie.

Ten artykuł wyjaśni, jak grać na amerykańskiej giełdzie, co wpływa na notowania na amerykańskiej giełdzie i ruchu cen jego akcji, jak można zacząć kupować lub sprzedawać dziś na tak ogromnym rynku jak amerykańska giełda. Zobacz także:największe giełdy na świecie.

Czym jest amerykańska giełda?

Giełda jest generalnie miejscem, gdzie inwestorzy kupują i sprzedają akcje spółek giełdowych. Amerykański rynek papierów wartościowych jest kontrolowany i regulowany przez amerykańską giełdę. Na przykład amerykański rynek akcji jest prowadzony przez dwie największe giełdy amerykańskie, które są również dwiema największymi na świecie – Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych i Nasdaq Stock Exchange. Pomagają one kupować i sprzedawać akcje takich spółek giełdowych, jak Amazon, McDonald’s, Nike, Wal-Mart i innych.

Łączna wartość amerykańskiej giełdy zmienia się w podobny sposób, w jaki zmienia się codziennie amerykańska giełda, w zależności od tego, ile transakcji kupna i sprzedaży jest dokonywanych. Według Intercontinental Exchange, firmy, która kupiła New York Stock Exchange w 2013 roku, całkowita wartość amerykańskiej giełdy papierów wartościowych notowanej na New York Stock Exchange 31 stycznia 2018 roku wyniosła ponad 30 bilionów dolarów. Zostało to obliczone na podstawie danych z amerykańskiej giełdy papierów wartościowych dla tysięcy spółek notowanych na giełdzie amerykańskiej.

Co to są indeksy giełdy amerykańskiej?

Ze względu na fakt, że na amerykańskiej giełdzie notowanych jest wiele różnych firm z różnych sektorów, amerykańskie giełdy papierów wartościowych stworzyły wybór indeksów giełdowych, które mają pomóc ekonomistom, zarządzającym funduszami, dziennikarzom, handlowcom i inwestorom zmierzyć konkretną część rynku papierów wartościowych i pomóc im w inwestowaniu na amerykańskiej giełdzie. Na przykład, następujące indeksy giełdowe USA są trzema największymi i najbardziej rozpoznawalnymi indeksami giełdowymi w Stanach Zjednoczonych, które są dostarczane przez konkretną amerykańską giełdę papierów wartościowych, z których każdy koncentruje się na określonej części rynku giełdowego:

 • Indeks S&P 500 mierzy wartość 500 największych spółek notowanych na nowojorskiej giełdzie i jest uważany za ten, który najlepiej odzwierciedla internetowy rynek giełdowy USA.
 • Indeks Nasdaq 100 mierzy wartość 100 największych spółek notowanych na giełdzie Nasdaq. Chociaż indeks ten obejmuje spółki z różnych branż – choć głównie spółki związane z technologią – to nie obejmuje spółek z branży finansowej, takich jak banki komercyjne czy inwestycyjne. Indeks uznawany jest za najlepszą reprezentację amerykańskiego sektora technologicznego, tzn. skutecznie wspiera inwestycje w spółki technologiczne na amerykańskiej giełdzie.
 • Indeks Dow Jones Stock Exchange Index 30. Indeks ten został opracowany w 1896 r., aby pomóc w śledzeniu notowań giełdowych w USA, gdy informacje o poszczególnych spółkach były ograniczone. Celem wybranych akcji 30 spółek wchodzących w skład tego Indeksu jest odzwierciedlenie zmian w dominujących sektorach, które przyczyniły się do wzrostu amerykańskiej gospodarki. W związku z tym, istnieje wiele spółek z różnych sektorów. Z czasem niektóre firmy wypadają z tej listy, podczas gdy inne wchodzą na nią. Od połowy 2019 r. w skład indeksu Dow Jones 30 wchodzą m.in.: American Express, Apple, Boeing, Coca-Cola, Disney, Goldman Sachs, McDonald’s, Microsoft, Nike, Verizon i inne.

Teraz przyjrzyjmy się, jak inwestować na amerykańskiej giełdzie, jak uzyskać notowania amerykańskiej giełdy potrzebne do obrotu i dlaczego korzystanie z wykresu przedstawiającego indeksy amerykańskiej giełdy może być bardzo przydatne przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Czy wiesz, że handel na Amerykańskiej Giełdzie Papierów Wartościowych to także handel indeksami w USA, jak również firmami takimi jak Apple, Facebook i Netflix – możesz to wszystko zrobić za pomocą jednej platformy handlowej, którą można pobrać całkowicie BEZPŁATNIE.

Jak grać na amerykańskiej giełdzie

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak kupować akcje na amerykańskiej giełdzie, pierwszą rzeczą jest nauczyć się narzędzi handlowych, których potrzebujesz:

1. Jak inwestować na giełdzie amerykańskiej? Użyj brokera!

Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na amerykańskiej giełdzie i chcesz kupić akcje konkretnej firmy, takiej jak Facebook, musisz znaleźć kogoś, kto nie tylko jest właścicielem takich akcji Facebook, ale również będzie chciał sprzedać je do Ciebie. To jest to, co Twój broker robi dla Ciebie. Za pośrednictwem platformy handlowej, broker kieruje zlecenia kupna i sprzedaży do innych kupujących i sprzedających poprzez fuzję, gdzie drugim końcem jest amerykańska giełda papierów wartościowych, na której notowane są akcje spółki, którą handlujesz.

Dzięki odpowiedniemu brokerowi, inwestowanie na amerykańskiej giełdzie trwa kilka sekund, nawet bez spotkania z osobą po drugiej stronie transakcji. Broker przechowuje również Twój kapitał na handel lub inwestowanie, więc ważne jest, aby wybrać odpowiedniego brokera, ucząc się jak grać na giełdzie w Stanach Zjednoczonych (USA), najlepiej takiego, który oferuje ochronę w postaci bycia poddanym najlepszemu z możliwych regulatorów, a także bezpieczeństwo i spokój ducha.

Na przykład, firmy inwestycyjne działające pod znakiem towarowym Admiral Markets są regulowane przez brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego, Australian Securities and Investment Commission oraz Estonian Financial Companies Authority i Cyprus Securities and Exchange Commission.

To nie wszystko, ponieważ ci, którzy decydują się na szybką, bezpieczną i wolną platformę transakcyjną, Admiral Markets, która ułatwia inwestowanie na amerykańskiej giełdzie, korzystają również z polityki ochrony przed ujemnym saldem, która ochroni Cię przed niekorzystnymi ruchami rynkowymi i umożliwi Ci to:

 • Otwieranie wielu rodzajów rachunków handlowych i inwestycyjnych, np. na których można kupować akcje firm z 15 światowych giełd i otrzymywać dane z wolnego rynku, w tym notowania giełdowe USA online.
 • Otwarcie konta handlowego CFD (Kontrakt na różnicę kursową), aby móc otwierać długie i krótkie pozycje na rynku w celu czerpania zysków zarówno z rynków, które zyskują, jak i tych, które obecnie spadają, oraz w celu wykorzystania dźwigni finansowej do 1:500 dla klientów profesjonalnych i do 1:30 dla klientów detalicznych.
 • Uzyskaj dostęp do najszybszej i najbezpieczniejszej platformy transakcyjnej na świecie, MetaTrader, dla systemów internetowych, Windows, Mac, iOS i Android.
 • Handluj wieloma klasami aktywów, takimi jak akcje, zwłaszcza te organizowane przez amerykańską giełdę papierów wartościowych, akcje spółek międzynarodowych, globalne indeksy, w tym indeksy amerykańskiej giełdy papierów wartościowych, towary, waluty i krypto.

Czy wiesz, że masz dostęp do wszystkich funkcji, takich jak notowania na US Stock Exchange i innych i możesz przetestować brokera i zobaczyć, jak grać na US Stock Exchange przy jego pomocy, otwierając DARMOWY rachunek demonstracyjny? W ten sposób otrzymasz darmowe notowania na US Stock Exchange online i będziesz mógł handlować w środowisku wolnym od ryzyka, dopóki nie poczujesz się gotowy do otwarcia prawdziwego rachunku transakcyjnego.

2. Jak otrzymać notowania giełdy amerykańskiej? Skorzystaj z najlepszej platformy handlowej!

Twoja platforma transakcyjna i wykresowa pomoże Ci uzyskać dostęp do ważnych informacji, które dostarczają giełdy amerykańskie i które ułatwią Ci handel na giełdzie amerykańskiej. Obejmuje to w szczególności internetowe notowania giełdowe USA, wykresy giełdowe i bieżące indeksy giełdowe USA. Wraz z pojawieniem się zaawansowanej technologii transakcyjnej można teraz mieć w jednym miejscu platformę wykresów i brokerów. Oznacza to, że można również uzyskać dostęp do swoich zleceń poprzez przeglądanie najnowszych notowań giełdowych w formie wykresów i ogólnych danych o akcjach USA, które wspierają handel na amerykańskiej giełdzie.

3. Jak inwestować na giełdzie amerykańskiej? Stwórz rutynę!

Stworzenie rutyny analizy instrumentów oferowanych przez amerykańskie giełdy może pomóc w podejmowaniu skutecznych decyzji handlowych. Jeśli bowiem wiesz, kiedy będziesz handlował, możesz skupić się tylko na tym. Pierwszym krokiem w nauce kupowania akcji na amerykańskiej giełdzie jest poznanie godzin, w których działa amerykańska giełda, w których można handlować.

Główne amerykańskie giełdy papierów wartościowych znajdują się w Nowym Jorku, a NYSE na Wall Street i Nasdaq na Times Square. Obie są otwarte o 9.30 rano i zamknięte o 16.00 czasu nowojorskiego (czasu wielkanocnego) od poniedziałku do piątku.

Tak więc, jeśli jesteś w Polsce, giełda amerykańska będzie działać od 15.30 do 22.00. W ciągu roku jest kilka dni wolnych od pracy, kiedy giełda amerykańska jest zamknięta. Korzystając z kalendarza publikacji gospodarczych (Calendar of Economic Publications) możesz być na bieżąco.

4. Jak kupować akcje na giełdzie amerykańskiej? Złóż zlecenie!

Po otwarciu rachunku rzeczywistego lub demonstracyjnego, pobraniu bezpłatnej platformy transakcyjnej i znalezieniu odpowiedniej dla siebie procedury, a następnie można rozpocząć podejmowanie decyzji handlowych dotyczących tego, w którym kierunku będą się poruszać giełdy amerykańskie w najbliższej przyszłości i jakie akcje kupić lub sprzedać.

Co wpływa na notowania na giełdzie amerykańskiej?

Jest wiele czynników wpływających na giełdę w USA, a wśród nich:

 1. gospodarka

Giełdy amerykańskie mają tendencję do wzrostu w okresach wzrostu gospodarczego, ponieważ takie otoczenie oznacza zazwyczaj większe zatrudnienie, wyższe wydatki konsumpcyjne i wyższe zyski dla firm. Jeśli firmy zaczynają osiągać większe zyski, inwestorzy zazwyczaj kupują więcej akcji tych firm, co z kolei przyczynia się do wzrostu ogólnej wartości rynku akcji.

Dlatego też inwestorzy zwracają szczególną uwagę na następujące dane ekonomiczne:

 • Dane dotyczące rynku pracy;
 • Polityka stóp procentowych banku centralnego;
 • Raporty o inflacji;
 • Dane dotyczące sprzedaży detalicznej i wydatków konsumpcyjnych i nie tylko.

Inwestorzy będą poszukiwać trendów w różnych wskaźnikach ekonomicznych, zamiast reagować tylko na jeden dobry lub zły odczyt danych ekonomicznych. Na przykład, jeśli bezrobocie zacznie rosnąć, a sprzedaż detaliczna zacznie spadać, może to przełożyć się na niższe wydatki, co może skutkować niższymi zyskami firm. Może to spowodować, że niektórzy inwestorzy zrezygnują z pewnych inwestycji i przeniosą swoje fundusze gdzie indziej, co wpłynie na amerykańską giełdę papierów wartościowych.

2. Polityka

Ze względu na to, że rząd amerykański ustala politykę podatkową i kontroluje wydatki ogólne oraz imigrację, polityka ta może mieć duży wpływ na giełdy papierów wartościowych w USA. Wpływ polityki na giełdę widoczny jest w sezonie wyborczym, gdy kandydaci na prezydenta przedstawiają swoje pomysły polityczne dużym firmom i konsumentom.

Kiedy na przykład w listopadzie 2016 roku Donald Trump został wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych, amerykańska giełda papierów wartościowych wykazywała bardzo silną, długoterminową tendencję wzrostową. Tak jest nadal, ponieważ obiecał niższe podatki od osób prawnych, co oznaczało wyższe zyski przedsiębiorstw. Pierwotną reakcję na internetowe notowania amerykańskiej giełdy po wyborach Trumpa widać na poniższym długoterminowym wykresie indeksu S&P 500:

Giełda amerykańska