Gospodarka Szkocji wzrosła o 0,5% w drugim kwartale

655

PKB Szkocji z wyłączeniem produkcji ropy naftowej i gazu na Morzu Północnym w drugim kwartale wzrósł o 0,5% w stosunku do pierwszego kwartału, kiedy wzrost odnotowano na poziomie 0,2%, podały władze Szkocji. W drugim kwartale pod względem tempa wzrostu Szkocja wyprzedziła Wielką Brytanię, której wzrost wyniósł 0,4%. Wobec analogicznego okresu zeszłego roku gospodarka Szkocji wzrosła o 1,7%, czyli również powyżej wzrostu brytyjskiej gospodarki (1,3%). Produkcja przemysłowa i wytwarzanie energii w Szkocji wzrosły w drugim kwartale o 4,6%, wykazując najwyższą stopę wzrostu od 2014 roku. Jednocześnie produkcja w rolnictwie i leśnictwie zmniejszyła się o 1,7%.

Inflacja w Wielkiej Brytanii przyspieszyła w sierpniu z 2,5% do 2,7%

W Wielkiej Brytanii w sierpniu odnotowano maksymalny od lutego wzrost cen konsumpcyjnych w ujęciu rocznym. Według danych Narodowego Urzędu Statystycznego ONS ceny w zeszłym miesiącu wzrosły o 2,7% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. W ten sposób roczna inflacja przyspieszyła wobec wzrostu cen w lipcu o 2,5%, zachowując poziom wyższy od celowych 2% Banku Anglii od stycznia 2017 roku. Analitycy oczekiwali inflacji na poziomie 2,4%. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,7% przy oczekiwanym wzroście na poziomie 0,5%. Usługi transportowe zdrożały w ujęciu rocznym o 6,1%, produkty spożywcze – o 2,5%, wyroby tytoniowe i alkohol – o 4,1%, odzież i obuwie – o 0,3%. Wyłączając koszty energii, żywności, alkoholu i tytoniu, ceny wzrosły o 2,1% po wzroście o 1,9% w lipcu.

Władze Indii rozważają podwyższenie ceł importowych na stal w celu wsparcia rupii

Władze indyjskie wdrażają obszerny program zredukowania „niekoniecznego” importu, aby zapobiec wypływowi dolarów i wesprzeć rupię. Z tego, co podały źródła Reuters, w ramach tego programu Ministerstwo Metalurgii Indii zaproponowało zwiększyć obecne cła importowe na niektóre kategorie wyrobów stalowych z 5-12,5% do 14%. Według źródeł władze indyjskie mają nadzieję, że wdrożenie tej propozycji pomoże osiągnąć równowagę handlową i wesprze lokalne przedsiębiorstwa hutnicze.

Sieć restauracji Haidilao w Chinach przyciągnęła 963 milionów dolarów podczas IPO

Sieć restauracji Haidilao, jedna z największych i najbardziej znanych w Chinach, przeprowadziła pierwszą publiczną ofertę akcji na giełdzie w Hongkongu, podczas której przyciągnęła 963 milionów dolarów. Zgłaszane to jest przez projekt finversia.ru, który powołuje się na przesłanie lokalnej gazety Standart. Około 60% środków otrzymanych z IPO firma zamierza przeznaczyć na rozwój sieci restauracji w Chinach i poza nimi. Hidilao planuje w najbliższych miesiącach zwiększyć liczbę restauracji o 180-220 obiektów, w tym w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jej przychody w 2017 roku wyniosły 1 miliard 28 milionów dolarów hongkońskich, co stanowi wzrost o prawie 40%.

Alibaba planuje wydawać własne żetony

Chińska firma Alibaba Group Holding, zajmująca się komercją internetową, zamierza utworzyć jednostkę zależną, która będzie zaangażowana w produkcję chipów, donosi Reuters. Chiński gigant internetowy planuje w drugiej połowie 2019 roku rozpocząć wydanie chipu, który będzie wykorzystywany w autonomicznych samochodach, «inteligentnych» miastach i logistyce. Alibaba ma na celu wzmocnienie swojej obecności na rynku internetu rzeczy i szybko rozwijającym się rynku technologii chmury. Plany firmy odpowiadają polityce władz chińskich, mającej na celu modernizację różnych obszarów działalności poprzez rozwój własnych mikrochipów.

Grupa hakerów wykradła około 60 milionów dolarów po włamaniu do japońskiej giełdy kryptowaluty

Grupa hakerów zhackowała japońską giełdę kryptowalutową Zaif i ukradła około 60 milionów dolarów, podaje się na stronie internetowej gazety Japan Times. Spośród skradzionych środków prawie 40 milionów dolarów w bitokojanach i innych kryptowalutach stanowiły depozyty klientów giełdy. Operator giełdy Tech Bureau zawiesił operacje na giełdzie i powiedział, że rekompensuje wszystkie straty klientów. Pracownicy agencji finansowej Japonii sprawdzą okoliczności zdarzenia, którego opis powinien zostać przekazany przez operatora Tech Bureau. Kryptowaluta w Japonii została uznana za oficjalny środek rozliczeniowy w 2017 roku przez specjalną ustawę o kryptowalutach.

Aston Martin przeprowadzi IPO na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych

Brytyjska firma Aston Martin, producent prestiżowych samochodów, przeprowadzi w październiku pierwszą publiczną ofertę akcji na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych LSE. Przedział cenowy ogłoszono między 17,5 a 22,5 funta szterlinga na akcję. Łącznie firma planuje umieścić 25% akcji i spodziewa się w wyniku IPO uzyskać kapitalizację do 5 miliardów 70 milionów funtów szterlinga. Jeżeli oczekiwania Aston Martin się sprawdzą, wtedy główne współczynniki wartościowe brytyjskiej firmy staną się porównywalne z Ferrari, dzięki czemu ona może trafić do głównego indeksu spółek giełdowych w Wielkiej Brytanii FTSE 100. Rewizja indeksu musi odbyć się w grudniu tego roku.

Centralny Bank Norwegii podniósł kluczową stopę procentową po raz pierwszy od 7 lat

Centralny Bank Norwegii w czwartek podniósł kluczową stopę procentową po raz pierwszy od siedmiu lat. Stopę zwiększono o 0,25 punktu procentowego do 0,75%. Bank Norwegii przez długi czas stosował środki stymulujące w okresie największego w ostatnich dekadach kryzysu naftowego. Teraz nadszedł czas na normalizację polityki pieniężnej. Ze względu na wzrost cen ropy naftowej norweska gospodarka wykazuje stabilny wzrost, podstawowa inflacja w tym kraju zbliżyła się do docelowego poziomu 2%. Według prezesa BC Øysteina Olsena regulator planuje dodatkowo podnieść główną stopę procentową w pierwszym kwartale następnego roku.