Jak Kupić Zcash? Kupno ZEC Anonimowo, za Złotówki (PLN), w Żabce, za SMS

Skoro tutaj trafiłeś, z pewnością zastanawiasz się jak kupić zcash. Być może rozważasz również sens zakupu tej kryptowaluty. Na rynku dostępnych jest coraz więcej monet i tokenów. Dlaczego wybrać akurat zcash? Zacznijmy od początku…

Złoto przechowujemy w skarbcach. Skarby państw i banki centralne nieustannie nadzorują przepływ walut fiducjarnych. A pierwsza z kryptowalut, bitcoin, postawiła na przejrzyste, łatwo identyfikowalne transakcje. Wydawać by się mogło, że skoro portfele btc są “anonimowe” (dostęp do klucza prywatnego masz wyłącznie ty), twoje dane i środki nie są narażone na niebezpieczeństwo.

Czytałeś o handlu BTC na Silk Road? Miało być anonimowo. Okazało się, że bardzo łatwo można ujawnić dane wszystkich użytkowników sieci. Nic dziwnego, że zwolennicy kryptowalut szukali nowego rozwiązania… I znaleźli. Zcash wprowadził innowację, która polega na szyfrowaniu informacji o użytkownikach sieci.

Czy twórcy kryptowaluty całkowicie zrezygnowali z “otwartej księgi” bitcoina? W jaki sposób rozwiązanie przekłada się na bezpieczeństwo transakcji? I wreszcie: jak kupić zcash? O tym wszystkim przeczytasz w naszym artykule. Zainteresowany? No to zaczynamy!

Jak kupić zcash w pięciu prostych krokach

 1. Wybierz najlepszą darmową platformę: Binance.
 2. Załóż konto.
 3. Dokonaj pierwszej wpłaty.
 4. Znajdź zcash na liście aktywów.
 5. Kup bezpośrednio lub wybierz dodatkowe opcje.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Jak kupić cash? Najlepsze giełdy kryptowalut 2024

Jak działa zcash?

cash logo Zcash jest kryptowalutą opracowaną na technologii blockchain w ramach otwarto źródłowego projektu sieci płatniczej.

ZEC to tzw. private coin, dzięki czemu zapewnia anonimową realizację transakcji.

Twórcy osiągnęli wysoki poziom prywatności poprzez zastosowanie protokołu zero knowlage ZK-Snarks. Narzędzie pozwala przeprowadzić transakcje, bez konieczności ujawniania adresu płatności przez którąkolwiek stronę.

Mało tego, ukrywa kwotę transakcji oraz adresy płatności obu stron. Uniemożliwia tym samym śledzenie operacji w łańcuchu bloków.

Co ciekawe, za pomocą zcash przeprowadzisz transakcje publiczne, co nie jest możliwe np. w przypadku Monero, który korzysta ze standardowego klucza alfanumerycznego.

Znawcy rynku krypto często nie zaliczają kryptowaluty zcash (ZEC) do private coinów, mimo że kwota i strony transakcji pozostają w pełni anonimowe (ich dane są szyfrowane).

Zwracają uwagę na to, że dane są zapisywane na publicznym blockchainie.

Nie jest to jednak powód do niepokoju – wszystkie operacje są rejestrowane na łańcuchu bloków, dostęp do nich mają jedynie wybrani użytkownicy.

Uwaga! Waluty ZEC nie powinno się mylić z tzw. stable coinami, jak np USDT.

Jak wyglądał rozwój zcash?

Zcash jest rozwijany od 2014 roku przez amerykańskie przedsiębiorstwo Zerocoin Electric Coin Company (z inicjatywy Zooko Wilcoxa). Sieć ZEC wystartowała 28 października 2016 roku, w oparciu o kod źródłowy bitcoina.

Podobnie jak BTC (tutaj przeczytasz, jak kupić bitcoin), zcash charakteryzuje się podażą maksymalną ograniczoną do 21 mln jednostek. W ciągu kilku lat do obiegu na świecie trafiło ponad 5 milionów ZEC, a ich kurs nieustannie się zmienia.

porównanie zcash i bitcoin Zcash opiera się na algorytmie konsensusu Proof of Work. Za tworzenie nowych bloków i potwierdzanie transakcji odpowiedzialni są minerzy. Mówi się, że kopanie ZEC jest czterokrotnie bardziej opłacalne, niż wydobywanie bitcoina.

Przeczytaj opinie o bitcoin!

ZEC wykorzystuje algorytm Equihash, który docelowo miał być odporny na wydobywanie poprzez układy ASIC. W 2018 powstały jednak koparki pozwalające na pozyskiwanie kryptowaluty zcash tą metodą.

Obecne wydobycie wciąż w dużym stopniu bazuje na układach GPU, czyli koparkach z kartami graficznymi.

Średni czas wydobycia bloku zcash to 2,5 minuty. Nagroda dla górników kryptowalut wynosi 12,5 ZEC za blok, z czego 10% trafia do założonej w lutym 2017 Fundacji Zcash.

Przeczytaj więcej o kopaniu kryptowalut!

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Czym charakteryzuje się zcash ZEC?

zcash snark Za utrzymanie prywatności kryptowaluty odpowiada opracowany w 2013 roku protokół Zerocoin. Projekt służył początkowo do rozwijania anonimowych operacji w BTC.

Jego najważniejszym celem jest rozwiązanie kryptograficzne zero knowlange proof.

Określa prawidłowość informacji i jednocześnie nie wymaga ich ujawniania.

W zcash funkcjonalność jest  znana jako ZK Snark. Pozwala na utrzymanie anonimowości kwoty transakcji, nadawcy i odbiorcy w łańcuchu bloków. Adresy są chronione, a przy tym kompatybilne z publicznymi.

W praktyce oznacza to, że transakcje mogą być realizowane na rynkach finansowych z portfela chronionego na publiczny i odwrotnie.

W 2018 roku sieć kryptowaluty zcash przeszła aktualizację, dzięki czemu zwiększono wydajność i efektywność ochrony transakcji. Udało się również skrócić długości adresów ZEC.

Zdaniem deweloperów, przyczyniło się to do oszczędności mocy obliczeniowej oraz zminimalizowania czasu transakcji.

Jaki portfel do zcash?

portfel do zcash Do obsługi zcash wykorzystasz podstawowy portfel, który spełnia jednocześnie funkcję klienta full node do pobierania i synchronizacji całego blockchain. Działa wyłącznie na systemie operacyjnym Linux.

Więcej o portfelu kryptowalut przeczytasz tutaj.

Możesz postawić również na multi wallet. Ten rodzaj portfela jest dostępny w postaci aplikacji mobilnej, wtyczki do przeglądarek internetowych oraz oprogramowania desktopowego, np. Guarda Wallet, Coinomi czy Jaxx.

Zcash działa również z wykorzystaniem sprzętowego porftela, np. wybranymi modelami firm Trezor i Ledger. Poza natywnym klientem dla systemu Linux, nie zapewniają prywatności.

W takim przypadku, nie masz możliwości obsługi adresów chronionych, dlatego saldo jest udostępniane publicznie.

Kurs i notowania zcash

Kryptowaluta ZEC jest notowana na kilkudziesięciu giełdach. Szczególną popularnością cieszy się na Dalekim Wschodzie. Obecnie Zcash kupisz za PLN, EUR lub z wykorzystaniem innej waluty.

Aby zobaczyć aktualny kurs, sprawdź wykres poniżej.

Please enter and activate your license key for Cryptocurrency Widgets PRO plugin for unrestricted and full access of all premium features.
 • zcash
 • Zcash
  (ZEC)
 • Price
  $19.99
 • Market Cap
  $302.38 M

Najwyższe notowania ZEC osiągnął w styczniu 2018 roku, kiedy trafił na 25. miejsce w rankingu kryptowalut CoinMarketCap. Jego kurs wynosił wówczas 955,27 USD, a kapitalizacja rynkowa ponad ponad 2,6 mld USD.

Obecnie Zcash zajmuje wysokie pozycje w zestawieniach kryptowalut na całym świecie. Jeżeli chcesz, kup ZEC za EUR lub inną walutę i spróbuj swoich sił na rynku krypto.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Gdzie kupić zcash?

Aby kupić Zcash za EUR, PLN lub z wykorzystaniem innej waluty krypto, zarejestruj się na giełdzie kryptowalut. W sieci funkcjonuje wiele tego typu platform, a proces inwestycyjny wygląda podobnie na każdej z nich.

ZEC nabędziesz m.in. za pomocą Binance i BitBay. Za pośrednictwem tych serwisów możesz spekulować ceną zcash w formie kontraktów CFD.

Przeczytaj więcej o giełdach kryptowalut.

Porównaj ze sobą poszczególne platformy, aby wybrać giełdę o najbardziej korzystnych warunkach współpracy i atrakcyjnych cenach.

Samo pozyskanie ZEC nie jest trudne. Przed inwestycją prześledź regulamin wybranego serwisu. Jeżeli już to zrobiłeś, zarejestruj się na stronie giełdy, sprawdź aktualny kurs i kup Zcash.

Binance

binance coin logo

Binance rozpoczęła działalność w 2017 roku. Szybko zyskała status jednej z najbardziej wpływowych giełd kryptowalutowych na świecie.

Jest znana z imponującego wolumenu transakcji, przekraczającego dziesiątki miliardów dolarów dziennie, co świadczy o jej popularności wśród inwestorów.

Platforma oferuje szeroką gamę ponad 600 kryptowalut. Znajdziesz tu zarówno główne aktywa, jak bitcoin i ethereum, jak i mniej znane monety.

Binance wyróżnia się również niskimi prowizjami. Za transakcję zapłacisz jedynie 0,1%. Jeśli masz w portfelu Binance Coin (BNB), otrzymasz dodatkowo 25% zniżki.

Zalety:

 • Ogromny wolumen transakcji;
 • Szeroka oferta ponad 600 kryptowalut;
 • Niskie opłaty transakcyjne;
 • Możliwość handlu instrumentami pochodnymi;
 • Aplikacja mobilna.

Wady:

 • Wysokie prowizje od transakcji kartą debetową/kredytową;
 • Ograniczona dostępność niektórych par z walutami fiat;
 • Może być skomplikowana dla początkujących użytkowników.

Libertex

Libertex logotyp Giełda kryptowalut Libertex należy do organizacji Forex Group. Działa od 2015 roku. Użytkownicy mają do dyspozycji darmowe konto demonstracyjne, a także wiele przydatnych narzędzi do handlu kryptowalutami oraz analizy rynku.

Libertex oferuje zaawansowaną aplikację mobilną. Dane użytkowników platformy są kompleksowo chronione, podobnie jak przeprowadzane transakcje. Pomoc ze strony obsługi klienta otrzymasz przez 24h na dobę.

Poznaj opinie użytkowników o Libertex!

Zalety:

 • Obsługiwane różne waluty, w tym ZEC PLN czy USDT;
 • Aplikacja mobilna z wieloma funkcjami;
 • Skorzystasz z 200 instrumentów finansowych;
 • Tak samo jak w Binance czy BitBay dostępnych jest wiele metod płatności;
 • Brak spreadu.

Wady:

 • Język obsługi ograniczony do języka angielskiego;
 • Brak tłumaczeń;
 • Brak materiałów edukacyjnych.

Jak kupić Zcash za pomocą giełdy Binance?

Proces zakupu Zcash na giełdzie Binance przebiega w łatwy, a przy tym całkowicie bezpieczny sposób. Firma zapewnia prywatność danych swoich użytkowników.

Jeżeli jesteś zdecydowany, zarejestruj się na stronie giełdy, dokonaj płatności w EUR lub PLN i kup ZEC.

Krok 1: Rejestracja

Pierwszym krokiem jest rejestracja konta w serwisie.

Na stronie głównej wybierz opcję „Rejestracja” oraz wypełnij formularz.

Strona domowa aplikacji Binance

Aby otworzyć konto, uzupełnij kilka danych. Podaj imię i nazwisko, a także adres e-mail.

Następnie ustal hasło dostępu.

Krok 2: Weryfikacja

Potwierdź swoją tożsamość, aby aktywować konto.

W tym celu podaj swoje podstawowe dane osobowe. Następnie prześlij skan odpowiedniego dokumentu tożsamości: dowodu osobistego, paszportu lub prawa jazdy.

Weryfikacja przeprowadzana jest wyłącznie ze względów bezpieczeństwa, uwarunkowanych przepisami obowiązującymi w krajach UE.

Jeżeli potwierdziłeś już swoją tożsamość, nie czekaj i kup zcash za USD lub dokonaj płatności inną walutą.

Krok 3: Depozyt

Aby kupić walutę ZEC na Binance, powinieneś posiadać odpowiednią ilość środków na koncie użytkownika. Platforma oferuje realizację płatności przy użyciu różnych systemów, np.

 • karty kredytowej,
 • karty debetowej,
 • przelew bankowy.

Wybierz odpowiednią metodę, uzupełnij dane i zatwierdź wpłatę. Środki powinny trafić na twoje konto Binance czasie ustalonym przez dostawcę. W zależności od wybranej metody, płatność może zająć od kilku minut do maksymalnie czterech dni roboczych.

Czas realizacji wydłuża się w przypadku zwykłych przelewów. Użyj karty lub portfela elektronicznego.

Krok 4: Kup ZEC

Aby nabyć kryptowalutę Zcash, wybierz opcję „Kup”. W zależności od twoich preferencji, wybierz natychmiastowy zakup lub ustaw zlecenie z limitem.

Jak kupić kryptowaluty na Binance

Kiedy dostosujesz wszystkie parametry transakcji, sfinalizuj zakup. Przed potwierdzeniem dokładnie sprawdź podane informacje.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Artykuły

Krzysztof swoją wiedzę i umiejętności zdobywał i rozwijał latami. Handel na giełdzie pochłonął go w młodym wieku i szybko stał się jego sposobem na życie. Do jego głównych zainteresowań należy rynek kryptowalut. Jako jeden z pierwszych posiadaczy bitcoin w Polsce zna temat na wylot i chętnie dzieli się swoją wiedzą z naszymi czytelnikami.