Technologia Blockchain: Co to jest? Jak działa? Jakie ma zastosowanie? Opinie użytkowników

blockchain sieć Blockchain jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych wynalazków od czasów Internetu. Technologia ta ma ogromne znaczenie w rozwoju sektora finansowego i umożliwia transfer wartości bez konieczności polegania na organie centralnym.

Blockchain (łańcuch bloków) to specjalny rodzaj bazy danych, w której dane można tylko dodawać (a nie usuwać lub zmieniać). Zgodnie ze swoją nazwą blockchain przypomina łańcuch bloków – są to tak zwane fragmenty informacji dodane do bazy danych. Każdy blok ma wskaźnik do poprzedniego bloku i ogólnie zawiera pewną kombinację informacji o transakcji, znaczniki czasu i inne metadane, aby potwierdzić jego ważność.

Technologia Blockchain: Najpopularniejsze Oferty 2024

  1. Binance – kupuj setki kryptowlaut na największej platformie wymiany.
  2. Libertex – kupuj instrumenty finansowe oraz kontrakty CFD.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Najlepsze Giełdy Blockchain 2024

Ponieważ bloki są połączone w ten sposób, wpisów nie można edytować, usuwać ani modyfikować. Każda próba spowodowałoby unieważnienie wszystkich kolejnych bloków. Potencjał blockchain jako pierwsza rozpoznała branża finansowa. Blockchain spełnia ważną rolę w ekonomii i może przyczynić się do rozwoju gospodarki. 

Chcesz inwestować w blockchain? Myślisz o zakupie kryptowalut takich jak bitcoin? Tak się składa, że blockchain w dzisiejszych czasach jest bardzo popularny wśród inwestorów. Możesz uzyskać bardzo wysoki przychód dzięki dużym zmianom cen.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Co to jest blockchain?
  • Jak działa blockchain?
  • W jaki sposób informacje są dodawane do łańcucha bloków?
  • Kto wynalazł technologię blockchain?
  • Co może zrobić blockchain?
  • Do czego służy blockchain?

Jak działa blockchain?

zdecentralizowana sieć Blockchain Blockchain może wydawać się w tym momencie nieco rozczarowujący. We wstępie opisaliśmy jako zwykły ciąg danych.

Zastanawiasz się, jaką przewagę ten system oferuje w porównaniu do zwykłego arkusza kalkulacyjnego?

Otóż w łańcuchu bloków (blockchainie) użytkownicy mogą koordynować wspólne źródło informacji o transakcjach i przesyłać dane w sieci peer to peer. Dzięki temu, że jest to sieć rozproszona, nie ma jednego podmiotu, który mógłby przejąć blockchain.

Aby uruchomić i niezależnie zweryfikować stan blockchain, użytkownik musi pobrać określone oprogramowanie.

Po uruchomieniu na komputerze użytkownika łączy się ono z instancjami na innych komputerach w celu przesyłania/pobierania informacji (takich jak transakcje lub bloki).

Nowy użytkownik pobiera blok, wykorzystywany do przechowywania danych i sprawdza, czy został on utworzony zgodnie z regułami systemu. Następnie przekazuje tę informację do innych użytkowników.

To tworzy ekosystem, który może składać się z setek, tysięcy lub dziesiątek tysięcy bytów, które uruchamiają i synchronizują identyczną kopię bazy danych (nazywamy je węzłami).

Dzięki temu system jest wysoce użytkowy i dostępny przez całą dobę.

W blockchainie istotne jest utrzymanie wspólnej, zbiorowej księgi rachunkowej transakcji. Ma ona postać cyfrową; jest rozproszona po sieci, w takich samych kopiach. Technologia blockchain bazuje na sieci peer-to-peer, czyli działa bez centralnych komputerów.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

W jaki sposób informacje są dodawane do łańcucha bloków?

Integralność blockchain byłaby zagrożona, jeśli można by było zarejestrować fałszywe informacje finansowe.

Jednocześnie w systemie rozproszonym nie ma administratora ani lidera, który prowadziłby księgę. W jaki więc sposób zapewnić uczciwość wśród uczestników?

Satoshi zaproponował system Proof-of-Work. Pozwala on każdemu zaproponować blok do przyłączenia do sieci. Do zaproponowania bloku wykorzystuje się moc obliczeniową tzw. koparki kryptowalut.

Dzięki wykorzystaniu energii elektrycznej i mocy obliczeniowej np. komputerów można znaleźć rozwiązanie równania matematycznego określone w protokole (wymaga to wielokrotnego przeliczania danych w celu uzyskania liczby, która spada poniżej określonej wartości).

Ten proces nazywamy kopaniem (mining). Jeśli górnik poprawnie odgadnie rozwiązanie, skonstruowany przez niego blok (złożony z niepotwierdzonych transakcji wysłanych do nich przez partnerów) przedłuży łańcuch.

W rezultacie otrzymuje nagrodę w natywnym tokenie blockchaina.

Obliczanie za pomocą funkcji jednokierunkowej oznacza, że ​​biorąc pod uwagę dane wyjściowe, praktycznie niemożliwe jest odgadnięcie danych wejściowych. Ale biorąc pod uwagę dane wejściowe, weryfikacja wyniku jest banalna.

W ten sposób każdy uczestnik może sprawdzić, czy górnik wytworzył „poprawny” blok i odrzuca te, które są nieprawidłowe. W drugim przypadku górnik nie otrzymuje nagrody i zmarnował kapitał, próbując wykopać nieważny blok.

W systemach kryptowalut poleganie na kryptografii klucza publicznego/prywatnego zapewnia również, że strony nie będą mogły wydawać funduszy, których nie są właścicielami.

Monety są powiązane z kluczami prywatnymi (znanymi tylko właścicielowi), a tylko ważny podpis potwierdzający ich ruch pozwala na ich wydanie. Prywatny adres portfela zapewnia bezpieczeństwo.

Proof-of-Work to najbardziej sprawdzony program służący osiągnięciu konsensusu wśród użytkowników, ale bynajmniej nie jest jedyny.

Coraz częściej badane są alternatywy, takie jak Proof-of-Stake, choć nie zostały jeszcze wdrożone właściwe ich formy (choć hybrydowe mechanizmy konsensusu istnieją już od jakiegoś czasu).

Kto wynalazł blockchain?

maska nieznana tożsamość Podstawową ideę niezmiennego łańcucha danych sięgają wczesnych lat 90. Badacze W. Scott Stornetta i Stuart Haber opublikowali artykuł zatytułowany „Jak przypieczętować w czasie dokument cyfrowy”.

Omawiano w nim skuteczne praktyki dotyczące znaczników czasu plików, których nie można było edytować ani w żaden inny sposób modyfikować.

Podejście Stornetta i Habera było jednak niedoskonałe i nadal wymagało zaufania do stron trzecich w celu wdrożenia.

Technologia Blockchain zawiera innowacje innych informatyków, a Satoshi Nakamoto jest uznawany za ojca systemu opisanego w poprzednich akapitach. Po raz pierwszy wykorzystał technologię blockchain do stworzenia bitcoina.

Podejście Stornetta i Habera było jednak niedoskonałe i nadal wymagało zaufania do stron trzecich w celu wdrożenia.

Technologia Blockchain zawiera innowacje innych informatyków, a Satoshi Nakamoto jest uznawany za ojca systemu opisanego w poprzednich akapitach. Po raz pierwszy wykorzystał technologię blockchain do stworzenia bitcoina.

Technologia Blockchain zawiera innowacje innych informatyków, a Satoshi Nakamoto jest uznawany za ojca systemu opisanego w poprzednich akapitach. Po raz pierwszy wykorzystał technoglogie blockchain do stworzenia bitcoina .

Chcesz dowiedzieć się więcej o historii blockchain? Przeczytaj nasz artykuł na temat historii Blockchain.

Co może zrobić blockchain?

Kryptowaluta była wierzchołkiem góry lodowej, jeśli chodzi o wykorzystanie technologii blockchain. Wielu dostrzegło potencjał zdecentralizowanego przetwarzania danych po pojawieniu się zdecentralizowanych pieniędzy.

Łańcuchy bloków pierwszej generacji, takie jak Bitcoin, wprowadziły wspólną bazę danych transakcji. Oferty drugiej generacji, takie jak Ethereum, przyniosły inteligentne kontrakty.

Są to programy działające na szczycie łańcuchów bloków w celu zarządzania warunkowym ruchem tokenów.

W przypadku inteligentnych umów żaden centralny serwer nie uruchamia kodu. To oznacza, że ​​centralny punkt awarii na poziomie hostingu jest odłączony.

Bardzo ważne jest to, że to użytkownicy mogą kontrolować oprogramowanie (biorąc pod uwagę jego publiczną dostępność), a programiści mogą projektować umowy w taki sposób, aby nie można było ich zamknąć ani modyfikować.

Niektóre aplikacje łańcuchów bloków mogą obejmować:

Kryptowaluty 

Kryptowaluty i złoto inwestycyjne Waluty cyfrowe są niezwykle potężnym medium do transferu kapitału. Są bezawaryjne, nie wymagają pośredników i nadzoru instytucji.

Użytkownicy mogą wysyłać i odbierać fundusze od innych użytkowników na całym świecie w sieci peer to peer w ułamku sekundy.

Często za ułamek kosztów, jaki byłby potrzebny do rozliczenia przelewu bankowego. Monet nie można skonfiskować, a transakcji nie można cofnąć ani zamrozić.

Płatności warunkowe

Wyjaśnijmy je sobie na przykładzie:

Alice i Bob nie ufają sobie nawzajem, ale chcą postawić na wynik meczu sportowego. Oboje wysyłają 10 ETH do inteligentnej umowy, która jest zasilana danymi. Pod koniec meczu kontrakt ocenia, która drużyna wygrała, i wypłaca zwycięzcy 20 ETH.

Rozproszone dane

Monety na klawiaturze laptopa Łańcuchy bloków napotykają pewne problemy ze skalowalnością, ale mogą być zintegrowane z rozproszonymi nośnikami pamięci w celu zarządzania plikami.

Kontrolą dostępu można zarządzać za pomocą inteligentnej umowy, a same dane są przechowywane w węźle poza łańcuchem.

Papiery wartościowe

Chociaż wprowadzają pewien stopień ryzyka kontrahenta, tokeny zabezpieczające oparte na blockchain są uważane za bardzo potrzebny aspekt rozwoju w sektorze finansowym.

Wprowadzają świeżą płynność i przenośność do dzisiejszej przestrzeni bezpieczeństwa i pozwalają na tokenizację aktywów (takich jak nieruchomości lub kapitał własny).

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Do czego służy Blockchain?

Technologia Blockchain obejmuje szeroki zakres zastosowań. Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Łańcuchy dostaw

blockchain powiązania pomiędzy użytkownikami sieci Wydajne łańcuchy dostaw stanowią podstawę wielu odnoszących sukcesy firm i zajmują się obsługą towarów od dostawcy do konsumenta.

Jednak koordynacja wielu zainteresowanych stron tradycyjnie napotyka na wiele przeszkód, przez co jest mniej przejrzysta i tym samym mniej efektywna.

Zaś technologii blockchain i jej niezmienna baza danych może zapewnić nowy poziom autentyczności niezliczonym gałęziom przemysłu.

Gry

Gracze są na łasce firm, które kontrolują serwery. Sprawia to, że w przypadku użytkownika końcowego rzeczywista własność nie istnieje. Zasoby w grze są “prawdziwe” wyłącznie w ramach parametrów danego tytułu.

Decydując się na podejście oparte na blockchain, użytkownicy byliby właścicielami swoich zasobów (w postaci tokenów wymiennych/niewymiennych) i zyskaliby możliwość przenoszenia ich między grami lub rynkami.

Opieka zdrowotna

Przejrzystość i bezpieczeństwo technologii blockchain sprawiają, że jest to idealna platforma do przechowywania dokumentacji medycznej.

Sektor medyczny (złożony ze szpitali, klinik i innych dostawców usług zdrowotnych) jest niezwykle rozdrobniony, a poleganie na scentralizowanych serwerach wystawia wrażliwe informacje na atak hakerów.

Kryptograficznie zabezpieczając dane w blockchainie, pacjenci zachowują swoją prywatność. Jednocześnie są w stanie łatwo dzielić się informacjami z dowolną instytucją, która korzysta z globalnej bazy danych.

Przelewy

sieć blockchain Wysyłanie pieniędzy za granicę za pośrednictwem tradycyjnej bankowości jest kłopotliwe.

Opłaty i czasy rozliczeń sprawiają, że jest to zarówno kosztowne, jak i niepewne w przypadku pilnych transakcji (głównie z powodu zawiłej sieci pośredników).

Kryptowaluty i łańcuchy bloków eliminują pośredników. Ponadto szereg nowych projektów wykorzystuje obecnie technologię, która umożliwia tanie i szybkie przelewy.

Tożsamości cyfrowe

Świat bardzo potrzebuje rozwiązania tożsamościowego w erze cyfrowej. Fizyczne dokumenty tożsamości są podatne na podrabianie i niedostępne dla wielu osób.

Tak zwana „tożsamość suwerenna” zostałaby zakotwiczona w księdze blockchain i powiązana z jej właścicielem, który mógłby selektywnie ujawniać informacje o sobie stronom trzecim.

Internet rzeczy

Niektórzy spekulują, że rosnącą listę urządzeń fizycznych podłączonych do Internetu można znacznie rozszerzyć dzięki technologii blockchain — zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych.

Uważa się, że powszechność tych urządzeń będzie wymagała nowego systemu płatności „maszyna do maszyny” (lub M2M). Wymaga ona rozwiązań o dużej przepustowości pod względem mikropłatności.

Zarządzanie

Biorąc pod uwagę, że sieci rozproszone wdrażają własne formy regulacji, nic dziwnego, że mogą one mieć zastosowanie w procesach pośredniego zarządzania na szczeblu lokalnym, krajowym, a nawet międzynarodowym.

Zarządzanie blockchain sprawia, że ​​wszyscy uczestnicy mogą brać udział w podejmowaniu decyzji. Ponadto zapewnia przejrzysty przegląd wdrażanych zasad.

Działalność charytatywna

Organizacje charytatywne często napotykają na trudności z powodu ograniczeń dotyczących przyjmowania funduszy. Z tego powodu powstało „crypto-philanthropy”. Dotyczy ono wykorzystania technologii blockchain w celu obejścia tych ograniczeń.

Opierając się na swoich nieodłącznych właściwościach, aby zapewnić większą przejrzystość, globalny udział i zmniejszone wydatki, rozwijająca się technologia blockchain może znacznie ułatwić pracę organizacji charytatywnych.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Jak zainwestować w blockchain – opinie?

Chcesz zainwestować w firmy, które wdrażają technologię blockchain? Zrobisz to, kupując kryptowaluty. Każda z nich połączona jest z jakimś większym projektem.

Aby zacząć inwestować, wybierz sprawdzoną platforma transakcyjną u brokera online. To pośrednik finansowy, który umożliwia użytkownikom handel instrumentami finansowymi na różnych rynkach.

Poniżej przedstawiamy plusy i minusy najlepszych naszym zdaniem platform tradingowych.

Najlepsze platformy bitcoin: Porównanie

Zwycięzcą naszego rankingu jest broker Binance.

Binance — wiodąca giełda kryptowalut

binance coin logo

Binance zadebiutowało w 2017 roku, a aktualnie zajmuje pozycję lidera wśród platform wymiany kryptowalut. Charakteryzuje się największym dziennym wolumenem obrotu na rynku cyfrowych aktywów.

Giełda stosuje wiele zabezpieczeń dla ochrony kapitału klientów. Ponadto prowadzi własny fundusz SAFU, który pełni rolę dodatkowego buforu bezpieczeństwa w razie kradzieży czyichś środków.

Plusy:

  • Wysoka płynność większości rynków;
  • Ponad 500 kryptowalut w ofercie;
  • Niskie opłaty transakcyjne;
  • Dostęp do zaawansowanych narzędzi analizy i handlu;
  • Mnóstwo dodatkowych usług;
  • Liczne środki bezpieczeństwa chroniące klientów.

Minusy:

  • Problemy regulacyjne w niektórych państwach.

Libertex – platforma BTC

Libertex logotyp

Libertex to firma założona w 1997 roku, a Forex Club (firma-matka Libertex) działa na rynku już od ponad 20 lat.

Siedziba Libertex znajduje się w Limassol. Oznacza to, że Libertex jest regulowany przez CySEC i wpisany do Rejestru Przedsiębiorców. Oferuje użytkownikom gwarancję depozytu prawnego w wysokości 20.000 EUR.

Poznaj opinie o Libertex.

Plusy:

  • Stabilna i przyjazna dla użytkownika platforma online;
  • Zapewnia bezpieczeństwo na wysokim poziomie;
  • Handel z zerowym spreadem;
  • Licencjonowany i regulowany broker;
  • Aplikacja Libertex z przyjaznym interfejsem;
  • MetaTrader 4 lub Metatrader 5 do wyboru.

Minusy:

  • Nie jest dostępny w języku polskim.

Blockchain (łańcuch bloków) – Podsumowanie

Publiczne łańcuchy bloków to systemy bez uprawnień. Nie trzeba przeprowadzać procedury uwierzytelniania, zanim zostaniesz uczestnikiem.

W przypadku bitcoina i innych kryptowalut (sprawdź nasz ranking najpopularniejszych kryptowalut) użytkownik musi tylko pobrać oprogramowanie typu open source, aby dołączyć do sieci.

Biorąc pod uwagę dostępność tych ksiąg rachunkowych, niezwykle trudno jest zakazać uczestnictwa i prawie niemożliwe jest przejście całej sieci w tryb offline. Taka dostępność czyni je atrakcyjnym narzędziem dla użytkowników wszelkiego rodzaju.

Podczas gdy ich najpopularniejsze aplikacje dotyczą transakcji finansowych, istnieje wiele innych sektorów, w których ich wdrożenie może być korzystne w przyszłości.

Q&A Najczęściej zadawane pytania

Jaką kryptowalutę kupić?

To zależy od strategii, którą chcesz podążać. Możesz wybrać najbardziej znaną walutę bitcoin lub poszukać mniejszych sieci blockchain, którym chcesz dać szansę na rozwój.

Dlaczego powinienem zainwestować w technologię blockchain?

Wiele osób jest podekscytowanych możliwościami blockchain. Gwarantuje on większe bezpieczeństwo, anonimowość i zdecentralizowanie. W ten sposób władza nad siecią lub nad pieniędzmi zawsze pozostaje w rękach całej społeczności, która zainwestowała w sieć blockchain.

Dla kogo jest inwestowanie w blockchain?

Właściwie każdy inwestor powinien rozważyć, czy inwestowanie w blockchain może być dobrym dodatkiem do jego portfolio. Jest to produkt przyszłości i dlatego wiele osób uważa, że może osiągnąć ogromne zyski na produktach i sieciach blockchain, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.

Jaka platforma jest najlepsza do inwestowania w blockchain?

My polecamy brokera Binance. Dzięki niemu możesz handlować prawdziwymi kryptowalutami. Ponadto to w pełni regulowany broker, który dba o bezpieczeństwo twoich pieniędzy.

Artykuły

Ola jest absolwentką Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Już na studiach zajęła się handlem na rynkach finansowych. Dodatkowe zajęcie wkrótce zaczęło przynosić spodziewane zyski i hobby zmieniło się w prawdziwą pasję. Dziś Ola dzieli się widzą nabytą w trakcie i po studiach, by pomagać początkującym w stawianiu swoich własnych pierwszych kroków.