Co daje wartość Bitcoinowi?

1138

W nowej erze cyfrowej idealna zupełnie nowa kryptowaluta powinna mieć wiele pozytywnych cech. Według ekspertów powinien on mieć co najmniej trzy cechy, w tym:

  • Wolność od kontroli – właśnie to ma Bitcoin. Brak kontroli w zasadzie oznacza, że ​​jako kryptowaluta BTC nie można manipulować i drukować do woli (jak również dewaluować), podczas gdy nikt nie może nikomu powiedzieć, do czego może i nie może go używać.
  • Transgraniczność – Bitcoin jako kryptowaluta jest bez graniczny, co sprawia, że ​​można go łatwo wymienić w dowolnym miejscu z każdym
  • Apolityczność – Bitcoin nie jest związany z żadną polityką, ale jest niezależnym systemem dla wszystkich. To sprawia, że ​​jest bardziej atrakcyjny niż jakikolwiek system monetarny oparty na walutach fiducjanych.

Tak więc najlepszym sposobem na opisanie wartości Bitcoin jest w rzeczywistości ten sam powód, dla którego papierowa i cyfrowa gotówka…

Bitcoin to przydatna forma pieniędzy. Wysyłany jest drogą elektroniczną i służy do przekazywania wartości oraz kupowania lub sprzedawania rzeczy. Jednak w przeciwieństwie do dolarów amerykańskich, których wartość i status prawny jest egzekwowany przez rząd, wartość Bitcoin wynika głównie z jego kodu, infrastruktury i niedoboru.

Bitcoin jest zarówno użyteczny, jak i rzadki, dlatego ma wartość. Chociaż nie jest to namacalne, kod za Bitcoinem daje cechy tradycyjnej waluty fiducjarnej. Poza tym BTC jest zdecentralizowany i można go używać bez pośredników. Jest przejrzysty, można uzyskać do niego dostęp za pośrednictwem połączenia internetowego i nie można go podrobić ani skonfiskować.

Najważniejszy powód wartości Bitcoina polega na tym, że może on służyć do płacenia za towary i usługi, jako sposób przechowywania ich pieniędzy lub zwykłych spekulacji. Wartość bitcoinów wzrosła setki razy, a im bardziej zaawansowany staje się system, analitycy oczekują, że jeszcze bardziej zwiększy swoją wartość.

Wartość bitcoin wynika również z jego wykorzystania jako środka wymiany i magazynu wartości. Użyteczność Bitcoin jako zasobu wartości jest wysoce zależna od jego użyteczności jako środka wymiany. Opiera się to na założeniu, że aby coś można było wykorzystać jako magazyn wartości, musi ono mieć wartość wewnętrzną, więc jeśli bitcoin nie odniesie takiego sukcesu jako środek wymiany, nie będzie miał żadnej praktycznej użyteczności i żadnej wewnętrznej wartości.

Ponadto obecna wartość bitcoinów jest napędzana spekulacyjnymi zainteresowaniami, ponieważ wykazywały cechy bańki z ogromnymi wzrostami cen i dużą uwagą mediów. Wreszcie, użycie bitcoinów nigdy nie będzie wiązało się z bankowością rezerw cząstkowych, a ten sposób przechowywania bitcoinów będzie w pełni wspierany przez sam bitcoin.