Wzrost produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych przekroczył prognozowane wartości

567

W grudniu 2018 produkcja przemysłowa w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 0,3%, wynika z raportu Systemu Rezerwy Federalnej (FRS). Eksperci oczekiwali wzrostu o 0,2%.

Wskaźniki produkcji przemysłowej uległy poprawie w przemyśle przetwórczym. Wskaźnik ten wzrósł o 1,1%, chociaż eksperci zakładali, że wzrost wyniesie tylko 0,3%. Produkcja w przemyśle motoryzacyjnym wzrosła o 4,7%. Produkcja komputerów i komponentów wzrosła o 1,3%. Produkcja materiałów budowlanych wzrosła o 1,6%. Produkcja w przemyśle obronnym i lotniczym zwiększyła się o 2,3%. Jednocześnie wzrósł wolumen produkcji przemysłowej w przemyśle lekkim: produkcja produktów żywnościowych i wyrobów tytoniowych wzrosła o 0,9%, a odzieży – o 0,4%.

Zmniejszenie produkcji odnotowano w zakresie produkcji urządzeń przemysłowych oraz produkcji ropy i gazu. Zdolności produkcyjne w grudniu zostały wykorzystane na 78,7%, wobec 78,6% w listopadzie.

Liczba subskrybentów Netflix przekroczyła prognozy

Netflix ogłosił wyniki finansowe IV kwartału. Wzrost liczby subskrybentów wyniósł 8,8 milionów abonentów, a analitycy z Netflix oczekiwali wzrostu o 7,6 miliona. Przychody firmy nie osiągnęły zakładanych wartości w 4,2 mld USD i wyniosły 4,19 mld USD, choć według Netflix kluczowym wskaźnikiem wzrostu jest wielkość bazy abonentów. Analitycy z Wall Street oczekiwali zysku w wysokości 4,21 miliardów USD i 0,24 USD na akcję. Według własnych prognoz, Netflix powinna była osiągnąć 0,23 USD na akcję. Zysk na akcję wyniósł 0,3 USD.

Liczba płatnych abonentów wzrosła w zeszłym roku o 50% dzięki międzynarodowemu segmentowi firmy. W 2020 roku Netflix pozostanie liderem rynku, a baza abonentów w innych krajach przekroczy 160 milionów.

Kilka dni po ogłoszeniu wyników finansowych, Netflix ogłosiła nowe ceny subskrypcji. Firma oferuje trzy taryfy: początkową, standardową i premium. Początkowa taryfa utrzymywała się na poziomie 8,99 USD rocznie, taryfy standardowe i taryfy premium wzrosły o 18% i 14%. Przed wzrostem ceny kosztowały 10,99 USD i 13,99 USD. Teraz subskrybenci będą mogli oglądać treści w maksymalnej dostępnej jakości za 12,99 USD i 15,99 USD. Po publikacji informacji o wzroście kosztów subskrypcji akcje Netflix spadły o 4%, choć od początku roku ich cena wzrosła o 32%.

Schlumberg odnotowała zysk netto w 2018 roku wobec straty rok wcześniej

Zysk netto amerykańskiego koncernu naftowo-gazowego Schlumberger wyniósł 2,138 mld USD w porównaniu do straty 1,555 mld USD w 2017 roku. Przychód wzrósł o 8% do 32,815 mld USD. Rozwodniony zysk netto na akcję wyniósł 1,53 USD w porównaniu ze stratą 1,08 USD w 2017 roku.

Schlumberger ukończył czwarty kwartał z zyskiem w wysokości 538 mln USD przeciw straty w 2 255 USD za okres sprawozdawczy 2017 roku. Rozwodniony zysk na akcję w ostatnim kwartale 2018 roku wyniósł 0,39 USD wobec straty 1,63 USD w 2017 roku. Kwartalne przychody wzrosły o 0,01% w czwartym kwartale 2018 roku.

W ostatnim kwartale 2018 roku firma odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży w Europie, WNP i Afryce o 1%. Wzrost przychodów w Azji i na Bliskim Wschodzie wyniósł 2%. Jednocześie pracy w Ameryce Północnej skutkowały spadkiem przychodów o 12%.

Schlumberger utrzymuje stabilną aktywność międzynarodową pomimo wzrostu cen na rynku ropy. Kontrakty w Azji i na Bliskim Wschodzie przyniosły firmie wysokie zyski, które zrównoważyły ​​osłabienie aktywności w Rosji.

Reuters: EBC odłoży podwyżkę stóp do czwartego kwartału 2019 roku

Według badania agencji Reuters, Europejski Bank Centralny odłoży podniesienie stóp depozytowych do czwartego kwartału 2019 r. Wcześniej podniesienie planowano na trzeci kwartał roku, ale jednak obawy na temat gospodarki niemieckiej zmusiły przesunąć termin realizacji decyzji Banku.

Analitycy skorygowali prognozy wzrostu dla największych gospodarek UE w strone spadku. Gospodarki Niemiec, Francji i Włoch będą rosnąć w wolniejszym tempie w 2019 roku. Przyczyną spowolnienia służy powolny wzrost gospodarki USA i spór handlowy z Chinami.

EBC podniesie stopę depozytową do -0,2% z -0,4%, a stopa refinansowania wzrośnie do 0% z -0,2% na początku przyszłego roku. Na plany rozwoju gospodarki europejskiej wpłynie również decyzja w sprawie Brexitu, strony którego jeszcze nie doszły do porozumienia.

Eksperci zwiększyli prawdopodobieństwo spadku z 30% do 35%. Inflacja w strefie euro prawie osiągnie docelową wartość EBC na poziomie 2% i wyniesie 1,6%. Eksperci obniżyli także prognozę wzrostu dla gospodarki europejskiej do 1,5%.

Ceny ropy wzrosły o 3% w piątek

Ceny na ropę wiodących marek wzrosły o 3% w piątek wieczorem na tle cięć produkcyjnych w krajach OPEC +. Wartość marcowych kontraktów futures na markę Brent wzrosła o 2,47% do 62,69 USD za baryłkę. Podczas licytacji w piątek cena wzrosła do 63 USD. Jest to maksymalny wskaźnik od 7 grudnia. Cena kontraktów futures na WTI wzrosła o 3,25% do 53,76 USD.

Kraje członkowskie OPEC + aktywizują wysiłki skierowane na osiągnięcie porozumienia w sprawie redukcji produkcji. Według opublikowanego miesięcznego raportu OPEC + produkcja w grudniu spadła o 0,78 milionów baryłek dziennie w porównaniu z październikiem.

Analityk „Price Price Group”, Phil Flynn, ocenia to wydarzenie jako poważne intencje OPEC +. Kraje uczestniczące planują pozostać na rynku, a tym samym przestrzegać postanowień umowy.

Liczba platform wydobywczych w Stanach Zjednoczonych została zmniejszona do 852 jednostek, co również miało wpływ na koszt marcowych kontraktów futures. Wskaźnik zmniejszył się o 21 instalację, osiągając minimalną wartość od maja 2018 roku.

Bundesbank: niemiecka gospodarka uniknęła recesji w 2018 roku

Niemcy stanęły w obliczu powolnego wzrostu pod koniec 2018 r., ale udało się uniknąć recesji – informuje Bank Centralny Niemiec. Europejski Bank Centralny wybrał twardą politykę pieniężną, więc spowolnienie tempa wzrostu w wiodących krajach UE wywołało zaniepokojenie we Frankfurcie.

W 2018 r. stopa wzrostu PKB Niemiec osiągnęła najniższy poziom od 2013 roku. W ubiegłym roku gospodarka wzrosła tylko o 1,3%, podczas gdy w 2017 roku PKB kraju wzrósł o 2,2%.

Słaby wzrost gospodarczy w 2018 r. wiąże się z pogorszeniem koniunktury w sektorze wytwórczym. Branża motoryzacyjna rozwijała się powoli zeszłego lata i dopiero pod koniec roku zaczęła nabierać tempa. Szefowie Banku Centralnego Niemiec pokładają nadzieje na zwiększenie zatrudnienia i płac. Ożywienie w tym sektorze ma wspomóc gospodarkę.

Uber rozpocznie opracowywanie bezzałogowych skuterów i rowerów

Amerykański serwis taxi i aplikacja Uber o tej samej nazwie zaczną opracowywać bezzałogowe rowery i skutery. Bezzałogowcy sami będą mogli podjeżdżać do miejsca ładowania, mówi szef firmy 3D Robotics, Chris Anderson.

Micromobility będzie istnieć w ramach wypożyczalni rowerów Jump. Anderson już rozpoczął zatrudnianie pracowników do nowego zespołu, dołączając link do formularza zgłoszeniowego w CV na Twitterze.

Uber kupił firmę Jump na wynajem rowerów wiosną 2018 roku. Szef służby Dara Khosrovshahi wspominał o zmianie strategii Uber. Firma, wraz z usługami taksówkowymi, zaoferuje klientom wypożyczenie roweru. Opcja wypożyczenia roweru elektrycznego dostępna jest w aplikacji Uber, począwszy od lutego, w ośmiu miastach USA. Wypożyczenie roweru jest już możliwe w Nowym Jorku i Waszyngtonie. Wkrótce ta opcja pojawi się w Berlinie.