Globalne bezpośrednie inwestycje zmniejszyły się o 19% w 2018 roku

631

eforma podatkowa Donalda Trumpa spowodowała zmniejszenie globalnych inwestycji bezpośrednich (BIZ) o 19% w ubiegłym roku. Wielkość inwestycji wyniosła 1,2 biliona USD, podaje agencja ONZ ds. Handlu i rozwoju (UNCTAD).

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne odzwierciedlają poziom globalizacji i potencjał wzrostu korporacyjnych łańcuchów dostaw i powiązań handlowych. Minimalna od 2009 r. wielkość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w 2018 r. została spowodowana repatriacją 300 miliardów USD przez amerykańskie przedsiębiorstwa w celu skorzystania z ulgi podatkowej od prezydenta USA Donalda Trumpa.

Przepływy inwestycyjne do Europy spadły o 73%, czego się nie wydarzyło od lat 1990-ch. Repatriacja zysków amerykańskich firm zwolni w 2019 r., dzięki czemu wzrost BIZ będzie możliwy w przyszłości.

W ubiegłym roku większość inwestycji zagranicznych trafiła do Stanów Zjednoczonych, Chiny były na drugim miejscu. Stany przyciągnęły 226 miliardów USD inwestycji, Chiny – 142 miliardy USD, a wzrost BIZ w Wielkiej Brytanii wyniósł 20%, dzięki czemu kraj ten otrzymał zagraniczne inwestycje w wysokości 122 miliardów USD.

Liczba przypadków niewypłacalności obligacji korporacyjnych w Chinach wzrosła do rekordowego poziomu w 2018 roku

Liczba przypadków niewypłacalności obligacji korporacyjnych wzrosła w ubiegłym roku do rekordowego poziomu. Na tle niskiego wzrostu gospodarczego może to wskazywać na nowe problemy w gospodarce kraju.

Według „Fitch”, 45 chińskich firm odnotowało niewypłacalność 117 emisji obligacji o wartości ponad 16 miliardów USD, a liczba firm, które zadeklarowały niewypłacalność oraz łączna wartość obligacji, osiągnęła rekordowy poziom w 2018 roku.

Analitycy agencji mówią: 86,7% firm, które zadeklarowały niewypłacalność, nie są państwowe. Wzrost liczby przypadków niewypłacalności zmniejszył również zainteresowanie ryzykownymi decyzjami inwestorów, mówią eksperci „Fitch”. Niewypłacalność dotyczyła firm z branży budowlanej i inżynieryjnej, a także firm z branży energetycznej, przedsiębiorstw zdywersyfikowanych i przemysłowych. Ich liczba stanowiła połowę wszystkich przypadków.

Liczba niewykonanych zobowiązań w Chinach może być dobrym sygnałem dla kraju. Wzrost liczby obligacji problemowych odzwierciedla dojrzałość gospodarki chińskiej. Financial Times również przyznaje, że w tym roku może zwiększyć liczbę przypadków niewypłacalności.

OECD wzywa do globalnej regulacji ICO

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wezwała do skoordynowanych wysiłków w celu uregulowania podaży pierwszorzędnej (ICO).

Posiadanie ICO wiąże się z wysokim ryzykiem, dlatego kraje powinny przyjąć jednolite standardy regulacyjne. Pomoże to w zapobieganiu nielegalnym działaniom i praniu brudnych pieniędzy, zgodnie z OECD.

Oświadczenie OECD w sprawie regulacji ICO spowodowało spadek stopy kryptowalut. Ethereum spadł o 1,66%, Litecoin o 1,47%, a XRP o 0,21%. Społeczność międzynarodowa od dawna planuje regulacje ICO, ale kraje nie osiągnęły jeszcze porozumienia w tej kwestii.

Pomysł uregulowania kwestii posiadania ICO został już zgłoszony przez Europejską Agencję Bankową (EUNB) i Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) na początku bieżącego roku. Starszy doradca Banku Anglii wyraził opinię na temat kryptowaluty, która sprowadza się do faktu, że nowy instrument płatniczy nie może jeszcze konkurować z walutami fiducjarnymi.

PetroChina podwoiła zysk w 2018 roku

Chińska firma naftowo-gazowa PetroChina podwoiła zysk netto w 2108 r., informuje Bloomberg. Największy producent ropy w tym kraju ogłosił wzrost zysku netto o 132% w ubiegłym roku.

Zysk firmy wyniósł 52,8 miliarda juanów, czyli 7,8 miliarda dolarów. Według międzynarodowych prognoz, zysk powinien osiągnąć 62 miliardy CNY. PetroChina pozbyła się niektórych aktywów i funduszy w zeszłym roku, tracąc 10 miliardów CNY. Bez odpisu spółka mogłaby zwiększyć zyski o 149% w 2018 roku.

Firma podniosła ceny gazu zimą, ale spadek cen ropy naftowej w ostatnim kwartale 2018 r. zrekompensował podniesienie. PetroChina powołuje się na wzrost popytu na gaz, wyższą wydajność produkcji i niższe koszty, a także wzrost źródeł przychodów, wśród przyczyn wyższych zysków.

Miasto na Sycylii sprzedaje domy za 1 euro

Sycylijskie miasto Sambuca sprzedaje dziesiątki domów za 1 euro, donosi Homes & Properties. Włoska wioska cierpi z powodu wyludnienia, więc władze uznały śmieszne ceny za jedyny sposób na przywrócenie regionu.

Domy można kupić bezpośrednio w gminie Sambuca. Większość nieruchomości wymaga poważnej naprawy, więc kupujący będą musieli zainwestować co najmniej 15 tysięcy EUR w remont domu w ciągu trzech lat. Kupujący również będą musieli zapłacić depozyt w wysokości 5 tysięcy EUR, który zostanie zwrócony po naprawie.

Władze rozpoczęły już rekonstrukcję historycznego miasta. Największy interes przejawiają kupcy z Francji, Hiszpanii i Szwajcarii, 1000 domów zostało już sprzedanych właścicielom. W 2016 roku miasto Sambuca zostało kandydatem do tytułu najpiękniejszego miasta we Włoszech. Słońce w mieście świeci od połowy wiosny do października, a jego terytorium jest otoczone lasem.

Złota wzrosło w cenie na tle spowolnienia wzrostu gospodarczego

Cena złota wzrosły we wtorek po trzech tygodniach. Spowolnienie wzrostu gospodarczego spowodowało wzrost popytu na aktywa obronne.

MFW obniżył prognozy wzrostu dla Chin i UE. Destabilizacja gospodarki światowej może być kontynuowana, jeśli konflikt handlowy między Chinami a Stanami Zjednoczonymi nie dobiegnie końca.

Światowe wiadomości gospodarcze wzbudziły zainteresowanie inwestorów tradycyjnymi aktywami, takimi jak złoto. Jednak ceny metalu nie wzrosną zbyt szybko ze względu na podniesienie kursu dolara amerykańskiego. Wartość dolara trzyma się blisko maksimum już od trzech tygodni.

Wzrost notowań dolara do innych walut może negatywnie wpłynąć na koszt surowców, sprzedawanych w dolarach. Jego cena może być zawyżona dla posiadaczy innych walut.

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii wynosiło 4% i osiągnęło minimum od 1975 roku

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii wyniosło 4% we wrześniu i listopadzie 2018 r. Wskaźnik obliczony przez metodę Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) niewiele się zmienił od czerwca. Jest to najniższa wartość od 1975 roku. W ciągu roku stopa bezrobocia spadła o 0,3 punktu procentowego, a w porównaniu z sierpniem i październikiem o 0,1 punktu procentowego.

Liczba bezrobotnych w kraju wzrosła do 1,37 miliona osób w ciągu trzech miesięcy. Odsetek pracujących brytyjczyków wzrósł o 75,8%, co odpowiada maksimum od 1971 roku. Jednocześnie w Wielkiej Brytanii w ciągu trzech jesiennych miesięcy pojawiło się kolejne 141 tysięcy miejsc pracy.

Tygodniowe wynagrodzenie wzrosło o 3,3% w skali roku, a biorąc pod uwagę premie – o 3,4%, jest to maksymalne tempo za 10 lat. Średnie zarobki brytyjczyków wzrosły do ​​680 USD tygodniowo. Odsetek obywateli brytyjskich, otrzymujących zasiłek dla bezrobotnych i szukających nowej pracy, wynosił 2,8%, czyli 1 miliona osób. W grudniu bezrobotnych,którzy otrzymali zaświadczenie stało o 20,8 tys. więcej. W listopadzie liczba zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła o 24,8 tysięcy osób.