Co to jest Altcoin ?

142

Altcoin to nazwa wszystkich kryptowalut oprócz Bitcoina . Pierwsze altcoiny pojawiły się w 2011 roku. Ich celem było przezwyciężenie wszystkich ograniczeń technicznych, jakie miał Bitcoin. Na początku grudnia 2017 r. Na świecie istnieje ponad tysiąc altcoinów. Najlepsze monety alternatywne mają różne ceny od 0,01 USD do tysięcy dolarów.

Funkcje techniczne

Wiele altcoinów jest zbudowanych na podstawowej strukturze, dostarczanej przez łańcuch bloków Bitcoina, tzn. są one w rzeczywistości jego forkami . Tak więc większość altcoinów ma jedną funkcję, obejmuje ona proces wydobycia i oferuje skuteczne i tanie sposoby przeprowadzania transakcji przez Internet.

Wydobywanie altcoinów

Algorytmem PoW używanym do wydobywania bitcoinów jest SHA2. Został wybrany, ponieważ jest szybki do zweryfikowania i został poddany krytycznej analizie. W SHA2 opracowano układy ASIC, co oznacza, że ​​ryzyko centralizacji jest znacznie mniejsze. W różnych altcoinach stosowane są następujące algorytmy wydobywania:

  • Skrypt proof of work
  • Kombinacja algorytmów mieszających szeregowo (np. X11)
  • Połączenie algorytmów mieszających równolegle (np. Algorytm Myriad)

Problem z algorytmem „łatwym do wydobycia” (odnoszącym się do możliwości kopania procesora lub GPU z zyskiem) polega na tym, że wydobycie powinno być trudne w celu zabezpieczenia sieci. Kiedy algorytm wyszukiwania jest trudny do stworzenia ASIC, istnieje większa bariera wejścia. Wysoka bariera wejścia zwiększa czas, w którym pierwsza grupa tworząca ASIC zmonopolizuje rynek (oraz czas, w którym sieć jest podatna na 51% atak z jednego źródła). Wielu twierdzi, że twórcy lub programiści mogą po prostu zmienić algorytm eksploracji po opracowaniu ASIC, ale to przeczy celowi zdecentralizowanego konsensusu, powodując centralizację.

Jeśli te kryptowaluty mają zdrową liczbę firm produkujących ASIC i uniknęły centralizacji, nadal używają algorytmów, których weryfikacja trwa dłużej niż SHA2. Dlatego w najlepszym razie kryptowaluty z jedynie zmianą algorytmu haszującego są tak dobre, jak dokładny klon Bitcoin, a nie lepsze (jednak ponieważ Bitcoin już istnieje, dokładny klon Bitcoin nie ma innowacji ani wartości). Jeśli algorytm mieszania działa wolniej, podobnie jak większość algorytmów altcoin, jest to wadą, ponieważ sprawdzenie poprawności bloku zajmuje więcej czasu i zwiększa liczbę ponownych organizacji organicznych (ułatwia podwójne wydawanie).

Proof Of Stake

W Proof of Stake zamiast poświęcić energię na wydobycie bloku, użytkownik musi udowodnić, że jest właścicielem pewnej ilości kryptowaluty, aby wygenerować blok. Im więcej masz udziałów, tym większe prawdopodobieństwo wygenerowania bloku. Teoretycznie powinno to uniemożliwić użytkownikom tworzenie widelców, ponieważ obniży to ich stawkę i pozwoli zaoszczędzić dużo energii.

Dowód stawki jest dobrym pomysłem, ale jak na ironię istnieje problem „Niczego nie ryzyku”. Ponieważ wydobywanie bitcoinów jest kosztowne, marnowanie energii na widelec, który nie przyniesie ci żadnych pieniędzy, nie jest mądre, jednak dzięki Proof of Stake kopanie widelca jest bezpłatne.

Przykładem ataku „nic nie zagrożonego” jest atakujący kupujący wiele „starych stawek” od użytkowników niedrogo (niedrogo dla użytkowników, którzy nie mają już udziału w walucie). Może to być wygodne, oferując użytkownikom niewielkie płatności za przesłanie ich portfela.dat. W końcu po zgromadzeniu wystarczającej „starej stawki” użytkownik może zacząć tworzyć bloki i niszczyć tyle samo dni monet lub więcej niż w tym czasie sieć. To generowanie bloków można powtarzać, aż bardzo tanio dogoni bieżący łańcuch główny i go pokona.

Istnieją również ataki polegające na „zgrzytaniu”, które wymagają trywialnej ilości waluty. W ataku szlifowania stawki atakujący ma niewielką ilość stawki i przechodzi przez historię łańcucha bloków i znajduje miejsca, w których ich stawka wygrywa blok. Aby wygrać po kolei, modyfikują nagłówek następnego bloku, aż wygra część posiadanej przez siebie stawki. Ten atak wymaga trochę obliczeń, ale na pewno nie jest niepraktyczny.

Ponieważ takie ataki istnieją, w tym Peercoin i Blackcoin dowód kryptowaluty stawki mają „główne” klucze publiczne, które kontrolują blockchain.

Ta klasa kryptowalut jest albo niepewna, albo scentralizowana, jednak dowód stawki (oparty na walucie PoW) jest przydatny w niektórych systemach, ponieważ zdobycie stawki jest kosztowne, ale nie jest możliwe w przypadku konsensusu rozproszonego ładowania.

Aplikacja zbudowana na bazie kryptowaluty

Bitcoin przypomina HTTP. Jest to protokół warstwy aplikacji i można na nim budować narzędzia (podobnie jak strony internetowe można budować na HTTP). Istnieje klasa kryptowalut, które obiecują funkcje takie jak strony kasyn i giełdy oraz protokoły anonimowości, które zostaną zbudowane na nich.

Tworząc nową stronę internetową, nie tworzy się nowego protokołu, chyba że jest to konieczne. Na przykład HTTPS jest zaszyfrowaną wersją HTTP, dlatego jest przydatna i konieczna. Podczas tworzenia aplikacji takiej jak „ DarkSend ” nie trzeba tworzyć nowego protokołu, takiego jak „Darkcoin”. Jest to równoznaczne z stworzeniem alternatywy HTTPS (np. HTTPSX) dla nowej zaszyfrowanej witryny czatu i nie dodaniem żadnych nowych zabezpieczeń ani funkcji do HTTPSX.

Ponieważ Darkcoin jest zdecydowanie najpopularniejszą kryptowalutą w tej klasie, przykład Darkcoin zostanie omówiony w tej sekcji.

Twórcy Darkcoin stworzyli narzędzie o nazwie DarkSend. DarkSend to implementacja coinjoin (funkcja anonimowości pierwotnie zaimplementowana w Bitcoin), która wykorzystuje sieć Darkcoin do organizowania coinjoin. Jeśli DarkSend stanie się open source i będzie użyteczny, zostanie przeniesiony do Bitcoin z kilkoma małymi modyfikacjami. Te zmiany nie będą trudnym zadaniem , prawdopodobnie spowodują, że masternodes będą płacone przez tych, których są połączeni, zamiast nagrody blokowej, co jest już możliwe i zaimplementowane dla Bitcoin. Obecnie należy posiadać 1000DRK, aby stać się masternodes DarkSend. Masternodes otrzymują 10% nagrody za blok. Jest to wadliwy system nagród, ponieważ przy zakupie 1000DRK można bez wiarygodnie zweryfikować, użytkownik korzystający z masternode DarkSend nie jest wiarygodny. Uruchomienie masternode kosztuje również przepustowość, dlatego istnieje zachęta do zakupu 1000DRK i uzyskania szansy na wypłacenie 10% nagród blokowych masternode, ale w rzeczywistości nie działa jak masternode. Z tego powodu DarkSend działałby lepiej, gdyby masternodes były opłacane przez tych, którzy pomagali coinjoin, lub gdyby w ogóle nie było masternode i wszyscy współpracowali w sposób zdecentralizowany. Lepsza implementacja niewrażliwa na tragedię wspólnych jest kompatybilna z Bitcoinem, dlatego protokół Darksend nie ma żadnego celu.

Altcoin vs Bitcoin

Kryptowaluta jest przydatna, jeśli wykonuje zadanie, którego Bitcoin nie może wykonać.

  • Działa jako magazyn kluczy do takich rzeczy jak zdecentralizowana rejestracja domen.
  • Demultage lub inny system gospodarczy, który jest jedną z zabronionych zmian .
  • Umożliwienie tworzenia i przesyłania zasobów cyfrowych.

Wady Bitcoina

Twórcy altcoinów przede wszystkim rozwiązują problemy obecne w Bitcoin.

Wśród takich wad są:

  • Długie transakcje. Aby przyspieszyć czas transakcji, stosuje się inne algorytmy. Ponadto kryptowaluty o mniejszej objętości bloku szybciej obliczają niezbędne operacje.
  • Brak anonimowości . Chociaż transakcje kryptowalut są uważane za wystarczająco zaszyfrowane, nadal nadawca i odbiorca mogą być śledzeni. Aby tego uniknąć, niektóre altcoiny używają dodatkowych metod szyfrowania.
  • Trudne i kosztowne wydobycie. Ciągłe komplikowanie wydobywania bitcoinów wymaga jeszcze większej ilości zasobów, aby tworzyć nowe bloki w łańcuchu bloków. Altcoiny oferują alternatywne protokoły wydobywcze, które pozwalają użytkownikom to robić bez skomplikowanego sprzętu.
  • Niewystarczająca funkcjonalność. Bitcoin jest kryptowalutą, a jego podstawowym zadaniem jest być narzędziem do transakcji rozliczeniowych. Altcoiny dodają dodatkową funkcjonalność, na przykład tworzenie inteligentnych umów.