Chińskie rezerwy walutowe wzrosły w czerwcu powyżej prognoz

1041

Chiny mają największe rezerwy walutowe na świecie. Według Ludowego Banku Chin, w czerwcu ich wolumen wzrósł o 18,23 mld USD w porównaniu do maja, osiągając 3 bln 119,23 mld USD. To najwyższa wartość od kwietnia ubiegłego roku. Eksperci wstępnie oszacowali rezerwy kraju na 3 bln 103 mld USD. Ze względu na deprecjację dolara i rosnące koszty obligacji rządowych obserwowano wzrost rezerw walutowych w ChRL przez dwa miesiące z rzędu. Indeks dolara w zeszłym miesiącu spadł o 1,62%, a juan wobec dolara spadł tylko o 0,49%. Tak więc w czerwcu nie było potrzeby korzystania z rezerw Banku Centralnego Chin. Bank Chin zwiększył swoje rezerwy złota do 61,94 mln uncji trojańskich. Zakupy tego szlachetnego metalu wzrosły według wyników 7 miesiąc z rzędu.

Amerykański wskaźnik trendów zatrudnienia gwałtownie spadł w czerwcu

Indeks trendów zatrudnienia w USA, ustalony przez Conference Board na podstawie wszystkich wskaźników amerykańskiego rynku pracy, spadł w czerwcu tego roku do 109,51 pkt z majowej wartości w 111,22 pkt. Jeśli chodzi o czerwiec ubiegłego roku, odnotowano wzrost o 0,6%. Wkład w indeks trzech z 8 wskaźników był ujemny. W zeszłym miesiącu nastąpił wzrost odsetka respondentów Conference Board, którzy uznali, że zatrudnienie jest ciężko dostępne. W tym samym czasie Gad Levanon, główny ekonomista w Ameryce Północnej, uważa, że ​​rynek pracy będzie nadal się zaciskał dzięki dość silnemu wzrostowi liczby miejsc pracy w kraju. Pomimo faktu, że gospodarka USA nieco zwalnia, jej wzrost, zgodnie z szacunkami ekspertów, pozostanie powyżej 2%.

Deutsche Bank ogłosił wdrożenie najgłębszej od dziesięcioleci transformacji biznesowej

Niemiecki Deutsche Bank ogłosił przeprowadzenie największej transformacji biznesowej od dziesięcioleci, mającej na celu zwiększenie rentowności banku i zwiększenie rentowności jego akcjonariuszy. Bank planuje znaczne ograniczenie operacji bankowości inwestycyjnej i zmniejszenie rocznych wydatków o 6 mld euro do 2022 r. W tym celu liczba jego pracowników zostanie zmniejszona o 18 tys. do 74 tys. osób do 2022 roku. Aktywa o niskiej rentowności na około 74 mld euro zostaną przeniesione do nowego działu, specjalnie stworzonego dla takich aktywów. Wszystkie te procesy będą finansowane z wewnętrznych zasobów banku. Współczynnik wypłacalności pierwszego poziomu zostanie utrzymany na minimalnym poziomie w 12,5%, w związku z czym zapłata dywidend od akcji zwykłych w tym i następnych latach zostanie wstrzymana. Począwszy od 2022 r. planuje się zwrot 5 mld euro dla akcjonariuszy poprzez odkupienie akcji i wypłatę dywidend. Bank wyda 7,4 mld euro na restrukturyzację w okresie do 2022 roku. Niemiecki bank planuje przenieść na francuski bank BNP Paribas technologię do operacji handlowych z udziałami i częścią pracowników Deutsche Banku.

Produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła w maju

Statystyki za maj, opublikowane przez Destatis, wskazywały na przywrócenie produkcji przemysłowej w Niemczech. Jej wielkość wzrosła w ciągu miesiąca o 0,3% po spadku o 2% w poprzednim miesiącu. Prognoza ekonomistów sugerowała wzrost o 0,4%. W porównaniu z majem ubiegłego roku produkcja przemysłowa spadła o 3,7%, przyspieszając spadek z 2,3% w kwietniu. Eksperci oczekiwali spadku produkcji o 3,2%. Wskaźnik, który nie uwzględnia produkcji energii i budownictwa, wykazał wzrost o 0,9%. Produkcja dóbr kapitałowych wzrosła o 2%, podczas gdy produkcja dóbr pośrednich spadła o 0,5%. Produkty konsumenckie wykazały wzrost o 1,1%. Spadek produkcji energii wyniósł 2,2%. Firmy budowlane zmniejszyły produkcję o 2,4%.

Osłabienie polityki Fed może wywołać pierwszy od 4 lat spadek stóp w Chinach

Analitycy przewidują pierwszą od 4 lat redukcję podstawowej stopy dyskontowej przez Ludowy Bank Chin, jeśli amerykańska Rezerwa Federalna na lipcowym posiedzeniu zadecyduje obniżyć stopę procentową. Eksperci przypominają, że w 2017 i 2018 roku chiński bank centralny podniósł stopy za kilka godzin po podwyższeniu stóp w USA. Biorąc pod uwagę utrzymujące się spory handlowe między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, oczekuje się, że wzrost chińskiego PKB zmniejszy się do 6%, co przemawia za wprowadzeniem dodatkowych środków stymulacyjnych przez chiński regulator. Aby stymulować wzrost akcji kredytowej w kraju, Bank Centralny w 2018 r. wlał do systemu finansowego ogromne ilości płynności. Jednak działania te nie doprowadziły do ​​wzrostu, ponieważ chiński biznes nie jest gotowy na nowe inwestycje w obliczu niepewności spowodowanej wojną handlową. Ekonomiści szacują, że Fed obniży stopę procentową pod koniec lipca o 25 pkt bazowych. Oczekują także dalszego łagodzenia polityki przez amerykański bank centralny kilka razy pod koniec tego i przyszłego roku.

Sprzedaż iPhone Apple w Indiach spadła o 42%

Amerykańska korporacja Apple w pierwszym kwartale 2019 r. zmniejszyła podaż iPhonów do Indii do 220 tys. sztuk. Następnie w kwietniu duże rabaty nieznacznie zwiększyły sprzedaż tych smartfonów, ale w okresie od maja do czerwca ponownie spadły, przy wzroście konkurencji ze strony chińskich producentów tanich smartfonów. Według analityków, w 2019 r. do Indii dostarczono do 1,6 mln iPhonów, czyli o 10-17% mniej niż w ubiegłym roku i o 53% mniej niż w 2017 r. Apple planuje zwiększyć liczbę sprzedawanych gadżetów przez organizację ich produkcji w Indiach przez tajwańską firmę Foxconn, co obniży koszty telefonów. Eskalacja konfliktu handlowego między Stanami Zjednoczonymi a Chinami zmusiła amerykańskiego producenta smartfonów do poszukiwania sposobów przeniesienia łańcuchów dostaw poza Chiny. Apple wskazuje na prawdopodobny wzrost uzależnienia od chińskich fabryk w przyszłości. Ale na razie Chiny pozostają główną lokalizacją swoich dostawców, ponieważ przeniesienie ich mocy produkcyjnych zajmie dużo czasu. Dzięki produkcji Apple w Chinach powstało około 5 mln miejsc pracy.

Geely spodziewa się spadku zysku o 40% w pierwszej połowie roku

Chińska firma Geely, specjalizująca się w produkcji samochodów, wśród których jest wiele znanych marek, powiedziała, że ​​spodziewa się słabych wskaźników finansowych w pierwszej połowie roku, co tłumaczy się osłabieniem chińskiego rynku samochodowego. Według jej szacunków zysk netto spadnie o 40% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku z zyskiem w 6,7 mld juanów. Firma przewiduje również, że pod koniec okresu sprawozdawczego sprzedaż samochodów zmniejszy się o 15% w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Geely planuje opublikować wyniki finansowe za pierwszą połowę sierpnia. Na aukcji w Hongkongu akcje Geely straciły 3,8%. Jej kapitalizacja wyniosła 110,8 mld dolarów w Hongkongu, spadając o 15,2% w porównaniu z początkiem roku.

BASF pogorszyła prognozę przychodów na 2019 rok

Największy na świecie koncern chemiczny BASF ogłosił, że do końca bieżącego roku spodziewa się spadku przychodów i zysków zamiast wcześniej prognozowanego wzrostu. Pogorszenie prognozy wynika z tego, że konflikt między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w sprawach handlowych nadal trwa. Według firmy, nie warto czekać na szybkie rozwiązanie konfliktu w oparciu o wynik czerwcowego szczytu G20. Ponadto, według szacunków BASF, poważnym negatywnym czynnikiem dla dynamiki wskaźników rocznych jest spowolniony popyt na rynku motoryzacyjnym. Chińscy producenci samochodów zmniejszyli produkcję w pierwszej połowie o 13%. Wstępna ocena wyników drugiego kwartału wykazała, że ​​przychody BASF w wysokości 15,2 mld euro spadły o 4%. Zysk przed odsetkami spadł o 47% do 1 mld euro. Oczekuje się, że EBIT, z wyłączeniem pozycji jednorazowych, spadnie o 30% na koniec roku. Aby zwiększyć zyski, firma przeprowadza reorganizację działalności, w której planuje się zwolnienie około 6 tysięcy pracowników na całym świecie.