Co to jest Flash Crash

1161

Flash Crash to zdarzenie na elektronicznych rynkach papierów wartościowych, w którym wycofanie zleceń na akcjach gwałtownie zwiększa spadki cen. Rezultatem wydaje się być szybka wyprzedaż papierów wartościowych, która może nastąpić w ciągu kilku minut, powodując gwałtowne spadki.

  • Flash Crash odnosi się do gwałtownego spadku cen na rynku lub ceny akcji z powodu wycofania zamówień.
  • Największy spadek w historii DJIA nastąpił 6 maja 2010 r. Po tym, jak Flash Crash spowodował wyparowanie milardów dolarów kapitału własnego.
  • Mówi się, że firmy handlowe o wysokiej częstotliwości (HFT) są w dużej mierze odpowiedzialne za flash crashe w ostatnim czasie.
  • Algorytmy HFT przeprowadziły ponad 70% wszystkich transakcji na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych.
  • Organy regulacyjne w USA podjęły szybkie kroki, takie jak instalowanie wyłączników automatycznych i zakaz bezpośredniego dostępu do central, aby zapobiec flash crashom.

Flash crash, taki jak ten, który miał miejsce 6 maja 2010 r., powstaje, gdy komputerowe programy handlowe reagują na aberracje na rynku, takie jak sprzedaż jednego lub wielu papierów wartościowych, i automatycznie zaczynają sprzedawać duże wolumeny w niewiarygodnie szybkim tempie, aby unikać strat.

Flash crashe mogą powodować uruchomienie wyłączników na głównych rynkach giełdowych, takich jak NYSE, które zatrzymują handel, dopóki zamówienia kupna i sprzedaży nie zostaną wyrównane równomiernie, a handel może zostać wznowiony w uporządkowany sposób.

Zapobieganie awariom typu Flash Crash

Ponieważ handel papierami wartościowymi stał się silniej skomputeryzowanym przemysłem napędzanym przez skomplikowane algorytmy w globalnych sieciach, wzrosła skłonność do usterki, błędów, a nawet flash crashy. Globalne giełdy, takie jak New York Stock Exchange, Nasdaq i CME, wprowadziły silniejsze środki bezpieczeństwa i mechanizmy, aby temu zapobiec i uniknąć strat.

Giełdy wprowadziły wyłączniki automatyczne, które powodują pauzę lub całkowite zatrzymanie działalności handlowej. Spadek indeksu rynkowego o 7% lub 13% w porównaniu z poprzednim zamknięciem wstrzymuje działalność handlową na 15 minut. Załamanie o ponad 20% zatrzymuje handel przez resztę dnia. Firmy handlowe o wysokiej częstotliwości, które są obwiniane za przyspieszenie skutków flash crashy, często używają kodu swojego brokera-dealera, aby uzyskać bezpośredni dostęp do giełd. Takie środki nie są w stanie całkowicie wyeliminować flash crashy, ale udało im się złagodzić szkody, które mogą wyrządzić.

Historia

Wydarzenie 2010, które otrzymało nazwę Flash Crash, dotyczyło rynków S&P 500, Dow Jones Industrial Average i Nasdaq Composite. O 14:32 indeksy zaczęły gwałtownie spadać. Proces trwał mniej niż 36 minut, po czym wszystko wróciło do normy. Rozpoczęto dochodzenie, które wykazało, że algorytm zastosowany przez fundusz inwestycyjny był odpowiedzialny za wszystko, co nakazało sprzedaż 75 000 kontraktów S&P 500. Gdy ceny zaczęły spadać, automatycznie utworzono szybkie zamówienie, które dodatkowo podsyciło błędne koło, ponieważ ceny spadały jeszcze bardziej. Algorytm nie powinien popełnić takiego błędu, ponieważ podejrzewano, że za tym wszystkim stoi osoba.

Kolejna taka sytuacja miała miejsce w 2013 r. kiedy na popularnej stronie Twittera w Stanach Zjednoczonych pojawiły się informacje o ataku na Biały Dom. Informacje te nie były prawdziwe, jednak spowodowały ogromny i tymczasowy krach na giełdzie. Flash crash również nie ominął rynku kryptowalut. W 2017 r. cena kryptowaluty Ethereum spadła z 320 USD do 10 centów. Wkrótce po tej katastrofie nastąpiła poważniejsza sytuacja, ponieważ katastrofa dotknęła cen srebra. Dla właścicieli fizycznego srebra nie jest to zła wiadomość, ponieważ ich nie dotyczy. Ci, którzy handlowali na giełdzie Comex, najwięcej stracili, gdzie srebro jest notowanym towarem.