Towary i surowce – notowania i inwestycje

Sprawdź bezpłatne notowania surowców i towarów widoczne na wykresie cenowym

4644

Towary i surowce – notowania, inwestycje i aktualna cena widoczna na wykresie. To właśnie rynek towarowy i ceny surowców są jednymi z bardziej popularnych instrumentów dostępnych do handlu na giełdzie.

Notowania towarów i surowców na wykresach giełdowych

Metale:

Surowce energetyczne

Produkty rolne

Waluty surowcowe

Commodity to angielski termin oznaczający towary i surowce. Wśród inwestorów określenie to dotyczy następujących surowców: bawełna, produkty rolne (pszenica, kukurydza, kawa, cukier, mleko); surowce – ropa naftowa, gaz ziemny; metale szlachetne – złoto, srebro, pallad i platyna. Ponieważ towary (Commodity) określane są również jako waluty, których wartość jest silnie uzależniona od cen surowców, grupa ta obejmuje dolara kanadyjskiego (CAD), dolara australijskiego (AUD) i dolara nowozelandzkiego (NZD). Ceny wielu walut są szczególnie zależne od cen ropy naftowej, których państwa są eksporterami. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy można było zaobserwować drastyczny spadek notowań ropy naftowej, który dotknął waluty w kategorii towarowej. Widać to na przykładzie dolara kanadyjskiego, który w ciągu roku stracił ponad 15,5% swojej wartości.

Towary są podstawowymi elementami składowymi światowej gospodarki. Są to dobra fizyczne, które są wykorzystywane bezpośrednio przez konsumentów i przemysł do produkcji innych towarów konsumpcyjnych. Istnieje kilka rodzajów towarów, w tym:

  • Energia (ropa naftowa, olej opałowy i gaz ziemny)
  • Metale (złoto, srebro i miedź)
  • Rolnictwo (kukurydza, pszenica, ryż itp.)
  • Soft commodity (kakao, kawa, cukier itp.)

Na ceny towarów będzie miał wpływ szeroki zakres czynników, w tym:

  • Podaż i popyt
  • Pogoda i wydarzenia geograficzne
  • Czynniki ekonomiczne i polityczne
  • Wartość dolara amerykańskiego (większość cen towarów wyrażona jest w USD)

Produkty te mają zazwyczaj jednorodny charakter i odgrywają podstawową rolę w gospodarce. Często obserwuje się wzrost zmienności za każdym razem, gdy występują zakłócenia na całym świecie, takie jak niepokoje społeczne lub polityczne lub niezwykłe warunki pogodowe.

Towary takie jak złoto są popularne wśród inwestorów, ponieważ od dawna uważane są za magazyn wartości, a zatem „bezpieczną przystań”. Te bezpieczne aktywa historycznie zachowały swoją wartość w czasach niepewności gospodarczej i politycznej.

Notowania towarów i surowców

Rynek surowców i towarów obejmuje m.in. zasoby naturalne, takie jak gaz ziemny i ropa naftowa, a także towary i produkty rolne – metale, pszenicę, kakao, kukurydzę, cukier, bawełnę i wiele innych. Rynek towarowy i towarowy ze względu na swoją zmienność umożliwia wysokie zyski, rolowanie poszczególnych instrumentów, a także dywersyfikuje portfel inwestycyjny, zapewniając dziesiątki dodatkowych instrumentów.

Inwestując na giełdzie nie można całkowicie wyeliminować ryzyka, ale niektóre metody skutecznie go ograniczają. Zróżnicowanie portfela inwestycyjnego zapewnia wiele atrakcyjnych możliwości finansowych, podnosząc w ten sposób poziom bezpieczeństwa kapitału. Najłatwiejszym sposobem dywersyfikacji portfela inwestycyjnego jest podzielenie portfela na różne rodzaje inwestycji, na przykład pod względem rodzaju rynku – towary, waluty, akcje i obligacje.

W tym kontekście szczególną rolę odgrywają ceny rynkowe i ceny towarów. W przypadku kontraktów CFD można stosować dźwignię i krótką sprzedaż. W gospodarce żaden rynek nie funkcjonuje w oderwaniu od innych rynków, podobnie jest w przypadku rynku surowców. Analiza rynku surowców nie byłaby kompletna bez spojrzenia na kursy walut niektórych walut. Jest jednak tak wiele czynników kształtujących obecną ofertę cen towarów, że są one doskonałym narzędziem do dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.

Wykresy i kursy towarów i surowców

Notowania najważniejszych surowców można śledzić w sposób ciągły, 24 godziny na dobę. Zmiany stawek surowców można śledzić na wykresach.

Poza inwestorami finansowymi handlowcami surowcami handlują podmioty, które starają się zawierać transakcje z powodu rzeczywistych operacji biznesowych opartych na towarach będących przedmiotem wymiany. Ropa naftowa, gaz ziemny, miedź, złoto, srebro, nikiel, platyna, kawa, bawełna, cukier, pszenica, ryż to najpopularniejsze surowce na światowych giełdach. Ceny towarów i ich wzrost, a także zmienność zależą również od wysokiej aktywności spekulantów, która zwiększa płynność danego rynku.

Cztery główne czynniki determinują cenę danego surowca lub towaru, tj. Popyt i podaż, sytuacja polityczna i gospodarcza (ograniczenia eksportowe), zapasy i pogoda, które wpływają na wielkość zbiorów. Większość surowców jest podawana w dolarach (USD) lub euro (EUR), więc wartość kwotowań jest prezentowana w tych walutach.

Notowania surowców są również przedmiotem zainteresowania i narzędziami do prowadzenia geopolityki. Wprowadzając obowiązki, embarga, kontrolując produkcję, a tym samym podaż, kraje i organizacje międzynarodowe realizują w ten sposób swoje cele gospodarcze i polityczne.