Akcje The Walt Disney Company

4447

The Walt Disney Co. jest wszechstronnym międzynarodowym rodzinnym przedsiębiorstwem rozrywkowym i medialnym. Działa w następujących segmentach: Media Networks, Parks, Experiences and Products, Studio Entertainment oraz Direct-to-Consumer and International (DTCI). Segment Media Networks obejmuje sieci telewizji kablowej i nadawczej, działalność w zakresie produkcji i dystrybucji telewizyjnej, krajowe stacje telewizyjne, sieci i stacje radiowe. Segment Parków, Doświadczeń i Produktów jest właścicielem i operatorem Walt Disney World Resort na Florydzie; Disneyland Resort w Kalifornii; Aulani, Disney Resort & Spa na Hawajach; Disney Vacation Club; Disney Cruise Line; oraz Adventures by Disney. Segment Studio Entertainment produkuje i nabywa filmy aktorskie i animowane, treści bezpośrednio do wideo, nagrania muzyczne i spektakle na żywo. Segment ten zajmuje się dystrybucją filmów przede wszystkim pod szyldami Walt Disney Pictures, Pixar, Marvel, Lucasfilm i Touchstone. Segment DTCI licencjonuje nazwy handlowe, postaci i właściwości wizualne i literackie firmy różnym producentom, twórcom gier, wydawcom i sprzedawcom detalicznym na całym świecie.

 

Kurs i notowania Walt Disney

Logotyp eToro (zielony)

67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

 

Prognozy cen akcji

 
The Walt Disney Company
Państwo Stany Zjednoczone
Siedziba Burbank, Kalifornia
Data założenia 16 października 1923
Forma prawna spółka publiczna
ISIN US2546871060
Symbol akcji NYSE: DIS

HISTORIA KURSU AKCJI DISNEY’A

Akcje Disneya są w publicznym obrocie od 1957 roku, kiedy to odbyła się jego pierwsza oferta publiczna, w której akcje Disneya zostały sprzedane po 13,88 dolarów za akcję. Poprzednio Walt Disney Co. wyemitował swoje pierwsze akcje poprzez 6% akcji uprzywilejowanych w 1940 r., kiedy to były one w obrocie pozagiełdowym (Over The Counter). Od czasu pierwszej oferty publicznej, akcje Disneya są notowane na nowojorskiej giełdzie pod symbolem DIS, jest to jedna z 30 akcji w średniej przemysłowej Dow Jones od 1991 roku. Cena akcji Disneya znacznie wzrosła od czasu jego pierwszej oferty publicznej.

Pierwsze akcje Disneya po IPO zostały podzielone w 1967 r., co stanowiło podział akcji w stosunku 2 do 1. Wkrótce potem, w 1977 i 1973 r., miały miejsce dwa kolejne podziały zapasów w stosunku 2 do 1. Kolejny podział zapasów miał miejsce ponad dziesięć lat później, w marcu 1986 r., kiedy to dokonano podziału zapasów w stosunku 4 do 1. Lata 90. przyniosły dwa kolejne podziały zapasów, jeden 4 za 1 w 1992 r., a następnie 3 za 1 podział zapasów latem 1998 r. Kolejne podziały zapasów miały miejsce ponad dziesięć lat później, w marcu 1986 r., kiedy to dokonano podziału zapasów 4 za 1. Wszystkie te podziały akcji okazały się być jedną akcją zakupioną w czasie pierwszej oferty publicznej, która dziś jest warta 384 akcje.

Cena akcji Disneya stale rosła podczas tych okresów rozbicia akcji, ostatecznie przekraczając 25 dolarów w 1997 roku, w ciągu kilku następnych lat nastąpił niewielki burzliwy okres, ale cena akcji Disneya była najbardziej uderzająca na początku następnej dekady.

Cena akcji Disneya spadła o prawie 70% wartości jego ceny w ciągu prawie 2 lat pomiędzy końcem 2000 roku a późnym latem 2002 roku. To wyprzedziło spadek wielu innych akcji nietechnologicznych, które spadły w tym czasie o około połowę.

Rok 2009 był trudnym rokiem dla Disneya i całego rynku. Walt Disney Co. odnotował zysk za I kwartał, który znacznie odbiegał od oczekiwań analityków, co spowodowało 10-procentowy spadek kursu akcji w obrocie po godzinach. Kurs akcji Disney’a na terytorium o wartości 15 dolarów, czyli znacznie odbiegającym od poprzedniego, wszechobecnego kursu akcji, wyniósł około 43 dolarów.

W sierpniu 2011 roku Disney zobaczył spadek kursu akcji o prawie 14% w ciągu jednego dnia, po tym jak wielu analityków obniżyło go. Miesiąc później, cena akcji Disneya spadła poniżej 30 dolarów, co było rok do tej pory niskie. Jednak od tego momentu Disney, podobnie jak wielu członków Dow 30, był częścią ogromnej run-up w ciągu najbliższych 3 lat. Cena akcji Disneya przekroczyła 50 dolarów w 2013 roku, cena akcji spadła do 75 dolarów rok później, a następnie w końcu rozbił pułap 100 dolarów w 2015 roku.

Jeśli zainwestowałbyś 1000 dolarów w IPO Disneya, twoje dzisiejsze akcje byłyby warte ponad 3 miliony dolarów.