Jak zostać inwestorem giełdowym?

1087

Coraz liczniejsze platformy transakcyjne online zdemokratyzowały globalne rynki finansowe. Kiedyś dostępne jedynie dla bardzo niewielkiej części społeczeństwa, teraz stoją otworem dla każdego, kto ma dostęp do Internetu. Spowodowało to narodzenie się nowej generacji inwestorów giełdowych, którzy w większości zajmują się tradingiem “na pół etatu”, a zatem dodatkowo, z własnego domu lub biura.

W erze informacji trading na pół etatu to jeden z najlepszych sposobów na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Poniżej prezentujemy pięć kluczowych zasad, jakie musisz znać, żeby zostać półetatowym inwestorem giełdowym. Stosując się do nich, będziesz mógł swobodnie wpisać do swojego planu dnia transakcje na rynku akcji, towarów i walut.

1. Im więcej wiesz, tym więcej zarabiasz

Nikomu nie trzeba powtarzać, że “nauka to potęgi klucz”. Rozumienie rynku, przewidywanie wydarzeń i analiza techniczna oraz fundamentalna to umiejętności, bez których nie da się osiągnąć sukcesu. Jeżeli jesteś w tym nowy, powinieneś korzystać z każdej nadarzającej się okazji, żeby dowiedzieć się nowych rzeczy na temat rynków finansowych, śledzić newsy gospodarcze i uczyć się, jak analizować rynek papierów wartościowych.

2. Określ własny poziom tolerancji ryzyka

Jeśli jesteś nowym traderem, szybko przekonasz się, że zarządzanie ryzykiem jest tak samo ważne jak przeprowadzanie dobrych transakcji. Identyfikując własny poziom tolerancji ryzyka i pracując nad nim, masz szansę uniknąć niepotrzebnych, często kosztownych błędów. Zarządzanie ryzykiem obejmuje stosowanie takich narzędzi jak stop-loss czy take-profit, prawidłowe obliczanie wielkości pozycji w lotach, czy określenie poziomu strat, na które możesz sobie pozwolić. Te narzędzia pomogą zminimalizować straty, jeśli transakcja pójdzie nie tak jak trzeba, a także zabezpieczyć zysk, jeśli wszystko idzie zgodnie z planem.

3. Działaj zgodnie z planem

Jeśli jesteś inwestorem giełdowym na pół etatu, twój czas jest bezcenny. Nie dysponujesz 12 wolnymi godzinami, które mógłbyś poświęcić na handel instrumentami finansowymi, zatem musisz mieć pewność, że przeznaczasz na to odpowiednią ilość czasu i pracujesz naprawdę efektywnie. Sięgnij po trading mobilny, ustaw sobie alerty i twórz automatyczne wykresy za każdym razem, gdy się logujesz na platformę transakcyjną. Chociaż narzędzia te mogą wydawać się mało znaczące, z pewnością zaoszczędzą ci masę cennego czasu. A poza tym dzięki nim będziesz skuteczniejszy. Jeśli nie masz możliwości przeprowadzania transakcji w ciągu dnia, najlepsza opcja dla ciebie to rynek forex, ponieważ jest dostępny 14 godzin na dobę, 5 dni w tygodniu.

4. Wybierz odpowiedniego brokera / domu maklerskiego

Wybór właściwego brokera to jedna z najważniejszych decyzji, jaką kiedykolwiek podejmiesz jako inwestor giełdowy. Pamiętaj, że broker nie tylko ułatwia przeprowadzanie transakcji, ale też jest odpowiedzialny za jakość tradingu. Sprawy takie jak spread, szybkość reakcji, instrumenty finansowe, platformy transakcyjne i organy nadzorcze – to wszystko powinieneś bardzo skrupulatnie sprawdzić, nim zdecydujesz się usługę tego, a nie innego brokera. Warto też wziąć tu pod uwagę poziom wsparcia klienta oraz dostęp do spersonalizowanych narzędzi transakcyjnych.

5. Nie trać motywacji

Decyzja o tym, by zostać inwestorem giełdowym na pół etatu, jest łatwa, ale trzymanie się jej przez dłuższy czas jest już znacznie trudniejsze, zwłaszcza po kilku kiepskich sesjach. Strata pieniędzy na rynku jest czymś, czego doświadczył każdy trader, niezależnie od doświadczenia i majątku. To, co odróżnia traderów, którzy odnieśli sukces, od “reszty świata” jest ich zdolność do pogodzenia się ze stratą i uczenie się na błędach. To właśnie dlatego zarządzanie ryzykiem jest tak ważne. Jeśli poważnie traktujesz trading, pamiętaj, że perspektywa długoterminowa jest kluczem do sukcesu.

Podsumowanie

Nie bez przyczyny miliony ludzi na świecie decydują się na półetatowy handel na rynku kapitałowym. Możliwość decydowania o czasie, dostęp do najpłynniejszych rynków świata oraz wiedza dostępna za jednym kliknięciem powodują, że trading “z doskoku” okazuje się atrakcyjną opcją dla każdego, niezależnie od wykształcenia i zainteresowań. Dzięki nauce, praktyce i dyscyplinie możesz sprawić, że rynki finansowe zaczną pracować dla ciebie, i to zgodnie z twoim własnym planem i tempem.