Obligacje skarbowe to dłużne papiery wartościowe Skarbu Państwa o terminie zapadalności od 1 roku do nawet 20 lat. Dostępność poszczególnych rodzajów obligacji na rynku zależy od bieżących emisji przeprowadzanych przez Skarb Państwa.
Obligacje skarbowe należą do najbardziej stabilnych instrumentów finansowych. Są papierami wartościowymi na okaziciela, co stanowi dowód udzielenia pożyczki Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Ministra Finansów.
Państwo zobowiązuje się do zwrotu pożyczki w określonym terminie wraz z odsetkami. Gwarantem wykupu obligacji i spłaty należnych odsetek jest Skarb Państwa, odpowiedzialny za to zobowiązanie wraz ze wszystkimi jego aktywami.
5
Metody Płatności
Parametry
Obsługa klienta
Ocena
Aplikacja Mobilna
Stałe Prowizje Za Operację
Opłata za prowadzenie konta
- Platforma przyjazna dla początkujących inwestorów
- Darmowe sygnały handlowe
- Aplikacja na iOS i Android
70,48% inwestorów prywatnych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy
Informacje o koncie
Opłaty za operację
- Brak prowizji od handlu funduszami ETF i akcjami
- Nieograniczony wolumen obrotu
- Darmowy dostęp do analiz eksperckich
Kontrakty CFD to złożone instrumenty finansowe. Niosą ze sobą wysokie ryzyko szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej. 75% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.
Informacje o koncie
Opłaty za operację
- Dostępne 142 pary walutowe
- Dwie platformy handlowe do wyboru
- Dostęp do funkcji stop loss
Kontrakty CFD to złożone instrumenty finansowe. Niosą ze sobą wysokie ryzyko szybkiej utraty pieniędzyz powodu dostępu do dźwigni finansowej. 72,6% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.
Informacje o koncie
Opłaty za operację
- Brak prowizji
- Broker regulowany przez CySec
- Środki zabezpieczane na oddzielnych rachunkach bankowych
Pamiętaj o ryzyku! 76,4% rachunków CFD inwestorów detalicznych traci pieniądze.
Informacje o koncie
Opłaty za operację
- Zerowe spready
- Intuicyjna platforma handlowa
- Autoryzowany i regulowany broker
74,91% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą.
Informacje o koncie
Opłaty za operację
POLECANY BROKER
capital.com
Załóż KontoKontrakty CFD to złożone instrumenty finansowe. Niosą ze sobą wysokie ryzyko szybkiej utraty pieniędzyz powodu dostępu do dźwigni finansowej. 72,6% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.......
POLECANY BROKER
Alvexo
Załóż Konto70,48% inwestorów prywatnych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy......
POLECANY BROKER
eToro
Załóż KontoKontrakty CFD to złożone instrumenty finansowe. Niosą ze sobą wysokie ryzyko szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej. 75% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.......
POLECANY BROKER
Libertex
Załóż Konto74,91% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą.......
Obligacje państwowe — charakterystyka
Obligacje są doskonałym sposobem dywersyfikacji portfela inwestycyjnego i zabezpieczania się przed ryzykiem, ponieważ są uważane za instrumenty konserwatywne.
Obligacje to jedne z najstarszych rodzajów instrumentów finansowych na świecie, których wartość jest często wyceniana na podstawie różnych zdarzeń.
Krótko mówiąc – obligacja to IOU, gdzie pożyczkobiorca (zwany tutaj emitentem) pożycza pieniądze od pożyczkodawcy (tutaj inwestora), zgadzając się zapłacić odsetki w zamian.
Emisja obligacji jest formą pożyczki. Kredytodawca jest właścicielem obligacji. Emitent obligacji zobowiązuje się zwrócić pożyczoną kwotę, a często także zapłacić odsetki lub inne korzyści. Nabywca obligacji powinien znać jej cechy charakterystyczne, to znaczy:
- termin wykupu – jest to termin, w którym emitent wykupi obligację tzn., zwróci posiadaczowi wartość nominalną;
- terminy płatności odsetkowych – są to terminy, w których emitent wypłaci posiadaczowi kupony;
- wartość nominalną – jest to wartość, którą emitent zwraca w dniu wykupu;
- kupon– to wielkość odsetek, które otrzyma posiadacz obligacji.
Rodzaje obligacji
Na rynku dostępne są trzy rodzaje obligacji, które różnią się między sobą rodzajem oprocentowania:
- Obligacje o zmiennym oprocentowaniu – oprocentowanie zależy od zmian wybranego wskaźnika, którym może być między innymi rentowność bonów skarbowych lub stawka WIBOR.
- Obligacje o stałym oprocentowaniu – stopa procentowa pozostaje niezmieniona przez cały okres trwania obligacji.
- Obligacje zerokuponowe – obligacje sprzedane z dyskontem i wykupione za kwotę równą ich wartości nominalnej. Posiadacz nie otrzymuje żadnych płatności odsetek w okresie obowiązywania obligacji. Zysk to różnica między ceną zakupu a ceną nominalną obligacji (cena wykupu).
Obligacje skarbowe — czy warto je kupić?
Nadal nie wiesz, ile pieniędzy ulokować w obligacjach i czy w ogóle warto? Czytaj dalej, a poznasz wszystkie zalety tego typu instrumentów finansowych i ryzyko, które się z nimi wiąże.
Zalety obligacji skarbowych:
- Bezpieczeństwo – jest to najbezpieczniejsza forma oszczędzania, kiedy emitentem jest Skarb Państwa;
- Prostota – obligacje skarbowe posiadają prostą konstrukcję, która nie wymaga wiedzy fachowej. Są łatwo dostępne (duża liczba punktów sprzedaży, zakup przez Internet lub telefon);
- Czyste zasady dla wszystkich czyli przejrzystość i uczciwość:
-
-
- brak limitów kwotowych – oszczędzanie można rozpocząć już od kwoty 100 zł;
- cena obligacji jest jednakowa niezależnie od wysokości przeznaczonych środków;
- brak dodatkowych opłat i ukrytych prowizji;
- bez konieczności zakupu dodatkowych produktów finansowych;
- bez konieczności zakładania konta i ponoszenia kosztów jego utrzymania;
- stałe preferencje dla posiadaczy wykupywanych obligacji;
- wszystkie informacje są rzetelne, bez gwiazdek i małych literek;
-
- Rentowność– obligacje przynoszą nabywcom indywidualnym taki sam lub nawet większy zysk niż obligacje hurtowe oferowane największym inwestorom;
- Możliwość wcześniejszego zakończenia oszczędzania – kupujący może wycofać wpłacone pieniądze (zwrócić dowolną ilość posiadanych obligacji). Jest to tzw. przedterminowy wykup. W przypadku skorzystania z tej opcji wartość narosłych odsetek zostanie pomniejszona o opłatę, której wysokość jest określona w liście emisyjnym danej obligacji. Opłata za przedterminowy wykup wynosi 0,70 zł za wszystkie dwuletnie (DOS), trzyletnie (TOZ), czteroletnie (COI) i sześcioletnie obligacje rodzinne (ROS) oraz 0,02 zł za wszystkie dziesięcioletnie (EDO) i dwunastoletnie (ROD) obligacje rodzinne. Opłata nie jest pobierana w przypadku wcześniejszego wykupu obligacji 3-miesięcznych (OTS), ale odsetki również nie będą naliczone;
- Premia dla dotychczasowych posiadaczy – dodatkowy zysk przy zamianie starych obligacji na nowe;
- Dywersyfikacja – możliwość dywersyfikacji instrumentów znajdujących się w portfelu inwestycyjnym;
- Elastyczność – duży wybór terminów zapadalności pozwala na łatwe dostosowanie do potrzeb klienta;
- Płynność – organizacja rynku wtórnego umożliwia transakcje skarbowymi papierami wartościowymi przed terminem ich wymagalności;
- Spłata – skarbowe papiery wartościowe mogą służyć jako zabezpieczenie innych transakcji, np. spłacanie pożyczek.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
79,17% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Ryzyko związane z obligacjami
Inwestycja w dłużne papiery wartościowe Skarbu Państwa na okres krótszy niż termin zapadalności obarczona jest umiarkowanym ryzykiem rynkowym związanym z możliwością niekorzystnego poziomu cen lub braku płynności na rynku.
Jeśli papier jest przechowywany w portfelu do terminu zapadalności, ryzyko to jest niskie, ponieważ gwarantowany jest zwrot z zainwestowanego kapitału i należnych odsetek.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje ryzyka obligacji:
- ryzyko niedotrzymania warunków (czyli nie wywiązania się emitenta z obowiązku wykupu obligacji lub zapłaty odsetek);
- ryzyko stopy procentowej – wynikające z faktu, że w momencie wzrostu rynkowych stóp procentowych spada cena obligacji.
Ryzyko niewykonania warunków jest niższe w przypadku obligacji skarbowych, a wyższe w przypadku obligacji korporacyjnych. Inwestorzy oczekują wynagrodzenia za podjęcie takiego ryzyka, dlatego rentowność obligacji korporacyjnych jest wyższa niż obligacji rządowych.
Ryzyko stopy procentowej jest szczególnie istotne, jeśli nie zamierzamy utrzymywać obligacji do terminu wymagalności. Wzrost rynkowych stóp procentowych (na przykład w wyniku decyzji Rady Polityki Pieniężnej) powoduje spadek cen obligacji. Niższa cena pozwala na wyższe zyski, których nabywcy obligacji bez wątpienia będą oczekiwać, jeśli rynkowe stopy procentowe wzrosną.
Ryzyko stopy procentowej jest tym wyższe, im dłuższy jest termin zapadalności obligacji i tym niższe jest oprocentowanie obligacji.
Trzy-, cztero- i dziesięcioletnie obligacje skarbowe chronią kapitał inwestora przed inflacją. W przypadku dwuletnich obligacji o stałym oprocentowaniu istnieje teoretyczne ryzyko, że zysk będzie niższy niż inflacja.
Ponadto zyski z inwestycji w obligacje skarbowe podlegają 19% podatkowi – tak zwanemu podatkowi Belki. Uzyskany dochód nie musi jednak być ujawniany przez inwestora w deklaracji rocznej.
XTB
XTB jest brokerem, który umożliwia handel kontraktami terminowymi na różnorodne aktywa, w tym akcje, ETF-y, kryptowaluty czy surowce.
XTB zachęca inwestorów niskimi spreadami. Ponadto oferuje handel z wykorzystaniem dźwigni finansowej, a także konto demo, które pozwoli sprawdzić własną strategię.
Broker słynie z własnej platformy inwestycyjnej xStation 5, która jest łatwa w obsłudze i zapewnia wiele przydatnych narzędzi analitycznych oraz wskaźników technicznych, które pomogą ci w podejmowaniu decyzji na rynku.
Atutem XTB jest jej unikalna platforma xStation 5. To intuicyjne oprogramowanie dostarcza szereg użytecznych narzędzi analitycznych i wskaźników technicznych, które wspierają podejmowanie mądrych decyzji inwestycyjnych.
Co ważne, XTB nie narzuca minimalnej kwoty depozytu, a to dobra wiadomość dla początkujących inwestorów. Dokonasz płatności przelewem bankowym, kartą kredytową lub debetową, a także za pośrednictwem e-portfela. W razie problemów możesz liczyć na pomocną obsługę klienta, która działa 24/5.
Plusy:
- Szeroki wybór aktywów inwestycyjnych;
- Niskie opłaty;
- Innowacyjna platforma xStation 5;
- Brak wymogu minimalnego depozytu;
- Elastyczność w metodach płatności.
Minusy:
- Handel wyłącznie w oparciu o kontrakty CFD.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
76.22% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Pepperstone
Pepperstone, z siedzibą w Australii, jest brokerem, który działa zgodnie z regulacjami ustanowionymi przez ASIC, FCA, DFSA oraz kilka innych ważnych organizacji nadzoru finansowego.
Broker oferuje ponad 1200 instrumentów finansowych, w tym CFD na akcje, kryptowaluty czy towary. Ponadto możesz handlować bez prowizji (w zależności od rodzaju konta, jakie wybierzesz).
Pepperstone daje dostęp do kilku platform transakcyjnych, w tym do znanych MT4 i MT5, a także umożliwia wypróbowanie strategii na koncie demo. Co więcej, oferuje zasoby edukacyjne dla początkujących użytkowników.
Składanie depozytu na konto Pepperstone jest proste i komfortowe. Możesz użyć kart kredytowych, debetowych oraz portfeli elektronicznych, takich jak Skrill czy PayPal. W przypadku pytań lub problemów, skorzystaj z pomocy działu obsługi klienta.
Plusy:
- Bezpieczeństwo i zgodność z międzynarodowymi regulacjami;
- Obszerny wybór instrumentów finansowych;
- Dostęp do różnorodnych platform transakcyjnych;
- Możliwość testowania strategii na koncie demo;
- Szeroki wybór metod płatności.
Minusy:
- Handel kontraktami CFD.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
76.22% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Jak Kupić Obligacje?
Inwestorzy indywidualni mogą inwestować w polskie detaliczne obligacje skarbowe. Istnieją trzy sposoby ich zakupu. Pierwszym z nich jest zakup w dowolnym punkcie sprzedaży obligacji, który podlega pod bank PKO BP – wystarczy przynieść dowód osobisty.
Obligacje skarbowe można również nabyć przez Internet i telefon (szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.obligacjeskarbowe.pl).
Minimalna kwota inwestycji to 100 PLN.
Ponadto obligacje skarbowe można nabywać na rynku pierwotnym (tj. bezpośrednio od agenta sprzedaży) lub na rynku wtórnym. W ostatnim przypadku kupujemy papiery wartościowe od inwestora, który już je posiada.
Może to być samodzielna transakcja kupna-sprzedaży lub zakupu papierów wartościowych na rynku giełdowym pod warunkiem, że seria jest przedmiotem obrotu.
Różnice pomiędzy rynkiem pierwotnym i wtórnym są znaczne. Przede wszystkim kupujemy obligacje po różnych cenach.
W przypadku rynku pierwotnego (chyba że emitent założył inaczej i sprzedaje zdyskontowane obligacje, tzn. po cenie niższej niż wartość nominalna obligacji) cena nominalna obligacji jest równa cenie sprzedaży.
Przykładowo: detaliczne obligacje skarbowe sprzedawane są po cenie 100 zł. Jednocześnie jest to wartość nominalna papieru wartościowego, od którego naliczane są odsetki.
Może to być:
- stała stopa procentowa (niezależnie od poziomu inflacji, stóp procentowych itp.),
- zmienna stopa procentowa oparta na stopie WIBOR (która jest ściśle powiązana z poziomem rynkowych stóp procentowych),
- zmienna stopa procentowa indeksowana inflacją (uzależniona od średniego rocznego wzrostu ceny).
Poniżej wyjaśniamy, jak kupić obligacje w każdy możliwy sposób.
Zakup obligacji przez internet
Jeżeli chcesz handlować obligacjami wygodnie w zaciszu własnego domu, załóż konto w eToro. Zajmie ci to maksymalnie 5 minut.
Poniżej przygotowaliśmy krótki poradnik, który przeprowadzi cię od procesu rejestracji do zakupu obligacji.
Krok 1: Rejestracja
Na oficjalnej stronie brokera zauważysz przycisk “Handluj teraz”. Kliknij go, a pojawi się okno z formularzem rejestracyjnym.
Wystarczy, że podasz w nim adres e-mail oraz hasło i klikniesz przycisk “Kontynuuj”.
Wtedy przeniesiesz się do ankiety, w której odpowiesz na kilka pytań odnośnie twojego doświadczenia inwestycyjnego, a następnie podasz bardziej szczegółowe dane, czyli:
- imię i nazwisko,
- data urodzenia,
- numer PESEL,
- miejsce zamieszkania,
- numer telefonu.
Na koniec wybierzesz walutę swojego konta spośród 4 dostępnych:
- USD,
- EUR,
- GBP,
- PLN.
Krok 2: Weryfikacja konta
Jeszcze podczas rejestracji broker poprosi cię o weryfikację danych osobowych. Możesz to zrobić od razu lub później na platformie handlowej.
Aby zweryfikować konto, wyślij skany:
- dokumentu tożsamości (np. dowodu osobistego albo paszportu);
- dokumentu, który potwierdzi twoje miejsce zamieszkania (np. aktualnego wyciągu z banku lub rachunku za prąd).
Ten krok jest konieczny u każdego brokera, który działa legalnie.
Krok 3: Depozyt
Zanim kupisz obligacje, zasil rachunek inwestycyjny. Podobnie jak z weryfikacją konta, zrobisz to jeszcze podczas rejestracji lub później na platformie.
W drugim przypadku kliknij przycisk “Depozyt”, a w nowym oknie wybierz metodę przelewu oraz podaj kwotę. Na koniec zatwierdź swój wybór.
Jednak pamiętaj, że w eToro obowiązuje minimalny depozyt w wysokości 200 PLN (lub 50 USD/EUR/GBP — w zależności od wybranej waluty bazowej). Oznacza to, że pierwszy przelew nie może być niższy.
Krok 4: Handel
Kiedy pieniądze znajdą się na koncie, przejdź do zakładki handel i w polu wyszukiwania wpisz nazwę interesujących cię aktywów.
Z listy, która się wyświetli, wybierz docelowy instrument finansowy i kliknij widoczny przy nim przycisk “Kup” lub “Sprzedaj” (w zależności od tego, co zamierzasz zrobić).
Następnie na pasku bocznym ustal szczegóły inwestycji, czyli:
- kwotę,
- kurs wejścia (opcjonalne),
- poziomy stop loss i take profit (opcjonalne).
Na koniec potwierdź swój wybór, a otworzysz pozycję na giełdzie.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
79,17% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Zakup obligacji skarbowych w placówce
Obligacje nabędziesz też w oddziale agenta sprzedaży. Wystarczy dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, np. paszport.
Podaj liczbę obligacji i ich rodzaj. Od doradcy otrzymasz konto rejestracyjne, na które powinieneś przelać pieniądze. Nie musisz posiadać konta u agenta sprzedaży.
Zakup obligacji skarbowych telefonicznie
Jest to metoda, która w tej chwili wydaje się archaiczna. Jednak jeśli chcesz kupić obligacje w rozmowie z konsultantem, masz taką możliwość.
Inne sposoby kupna obligacji
Obligacje kupisz też na rynku wtórnym. Transakcja odbywa się na podstawie warunków umowy kupna-sprzedaży. Dlatego musisz znaleźć osobę, która jest gotowa odsprzedać ci papiery wartościowe, a następnie napisać odpowiednią umowę.
Innym sposobem inwestowania w skarbowe papiery dłużne jest wybór funduszu inwestycyjnego, który inwestuje w obligacje skarbowe. Pamiętaj jednak, że wiąże się to z kosztami zarządzania, zakupu i sprzedaży jednostek uczestnictwa, a czasem także dodatkowych opłat manipulacyjnych.
W rezultacie przy relatywnie niskim oprocentowaniu oferowanym przez obligacje skarbowe (pochodna niskich stóp procentowych i dobrej kondycji gospodarki), rentowność takich funduszy jest dużym znakiem zapytania.
Na ostateczny wynik inwestycji mają wpływ takie czynniki, jak:
- wysokość kuponu (oprocentowanie obligacji),
- zysk z reinwestycji zapłaconych odsetek (najczęściej dodawanych do obligacji, co oznacza, że działają one tak samo efektywnie jak same obligacje)
- ogólna sytuacja na rynku, w tym zmiana stóp procentowych (ich wzrost powoduje spadek ceny obligacji).
Co ważne, w przeciwieństwie do wielu depozytów bankowych, w przypadku wcześniejszego wykupu obligacji lub ich sprzedaży na warszawskiej giełdzie odsetki nie są tracone i są naliczane do daty płatności.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
79,17% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Jakie obligacje skarbowe wybrać?
Skarb Państwa oferuje różne rodzaje obligacji, umożliwiając tym samym wybór najdogodniejszej formy oszczędzania dla nabywcy. Oferta obejmuje obligacje o oprocentowaniu stałym, zmiennym i opartym na inflacji oprocentowaniu.
Każda obligacja ma swój własny symbol wskazujący rodzaj obligacji, miesiąc i rok wykupu.
Przykładowo: dwuletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym (symbol DOS).
Obligacje dwuletnie sprzedawane w październiku 2016 r. to DOS1018, gdzie:
DOS to symbol obligacji (skrót od Dwuletnie Oszczędnościowe Stałoprocentowe),
10 – miesiąc wykupu (październik),
18 – rok wykupu (2018 r.).
Obligacje trzymiesięczne (OTS – Oszczędnościowe Trzymiesięczne Stałoprocentowe) o stałej stopie procentowej są przeznaczone dla osób, które chcą poznać swój zysk w dniu zakupu i chętnie angażują się w oszczędności na bardzo krótki okres.
Obligacje dwuletnie (DOS – Dwuletnie Oszczędnościowe Stałoprocentowe) o stałym oprocentowaniu są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć pewność stałego oraz z góry znanego zysku.
Dzięki stałemu oprocentowaniu obligacji dwuletnich z góry wiadomo jaki będzie zysk po zakończeniu okresu oszczędzania.
Trzyletnie obligacje (TOZ – trzyletnie zmienne oszczędności) o zmiennej stopie procentowej są dobrym sposobem dla osób, które szukają formy oszczędzania zapewniającej regularne (co 6 miesięcy) przepływy pieniężne.
Stopa procentowa zawsze zmienia się w stosunku do trendów na rynku finansowym.
Czteroletnie obligacje (COI – Czteroletnie Oszczędnościowe Indeksowane) to świetny sposób oszczędzania dla osób, które mają nadwyżki finansowe i zamierzają je pomnożyć w perspektywie długoterminowej.
Mogą mieć pewność, że inflacja nie zmniejszy ich zysków, a marża odsetkowa zagwarantuje zysk. Czteroletnie obligacje zapewniają również roczny przypływ gotówki z tytułu odsetek.
Obligacje dziesięcioletnie (EDO – Emerytalne Dziesięcioletnie Oszczędnościowe) ze stopą procentową opartą na inflacji, z równoczesną kapitalizacją odsetek po każdym rocznym okresie odsetkowym, co znacznie zwiększa rentowność tego instrumentu.
To doskonały produkt skierowany przede wszystkim do osób, które chcą oszczędzać w dłuższej perspektywie, np. dla ich przyszłości, dodatkowej emerytury, ale także dla wszystkich, którzy chcą zadbać o przyszłość swoją lub bliskich.
Czy można wcześniej sprzedać obligacje skarbowe?
Jeśli potrzebujesz pieniędzy i musisz wcześniej zakończyć oszczędzanie (wcześniejszy wykup), możesz wycofać swój kapitał(zwrócić dowolną liczbę posiadanych obligacji).
W przypadku skorzystania z tej opcji wartość naliczonych odsetek zostanie jednak pomniejszona o opłatę, której wysokość jest określona w liście emisyjnym obligacji. Od kwietnia 2015 r.
Wynosi ona 0,70 PLN za każdą obligację 2-letnią (DOS), 3-letnią (TOZ) i 4-letnią (COI) oraz 2 PLN za każdą 10-letnią obligację (EDO).
Opłata nie jest naliczana, jeśli skorzystasz z wcześniejszego wykupu 3-miesięcznych obligacji (OTS) i nie zostaną naliczone odsetki.
Jak to zrobić?
Złóż tzw. dyspozycję przedterminowego wykupu.
Kiedy można?
Pieniądze możesz wypłacić (obligacje wykupione wcześniej) po siedmiu dniach kalendarzowych od daty zakupu obligacji i nie później niż na miesiąc przed datą ich wykupu.
W przypadku skorzystania z tej możliwości:
- odsetki naliczane są do piątego dnia roboczego po dniu złożenia dyspozycji,
- wypłata następuje po upływie pięciu dni roboczych po dniu złożenia dyspozycji.
Gdzie trzeba się udać?
- W oddziałach banków w całym kraju (w godzinach pracy – od poniedziałku do piątku),
- W Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego ,
- Za pośrednictwem internetu,
- Za pośrednictwem konta internetowego,
- Za pośrednictwem telefonu komórkowego.
Przykład:
Jan Kowalski w dniu 10.05.2015 r. Kupił 1 sztukę obligacji DOS0517 (oprocentowanie wynosi 2,00%), za które zapłacił 100 zł. 9 czerwca 2016 r. decyduje się zakończyć oszczędzanie i składa zamówienie na wcześniejszy wykup. 17.06.2016 (po pięciu dniach roboczych od dnia złożenia zamówienia) otrzymuje: 101,22 PLN = 100 PLN + 2,21 PLN (odsetki naliczone 16.06.2016) – 0,70 PLN (kwota opłaty za wcześniejsze wykupienie obligacji DOS0517) – 0,29 zł (podatek od kwoty 1,51 zł = 2,21 zł – 0,70 zł).
Obligacje oszczędnościowe mogą być również odsprzedane innemu nabywcy na podstawie umowy cywilnoprawnej. Sprzedając obligacje rządowe na podstawie umowy cywilnoprawnej, musisz odwiedzić z kupującym jeden z punktów sprzedaży obligacji i przedstawić umowę sprzedaży.
Umowa sprzedaży jest poświadczona notarialnie? Wtedy wystarczy, że sam kupujący zgłosi się do punktu sprzedaży.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
79,17% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Wykup obligacji
Skarb Państwa odkupuje obligacje wraz z odsetkami należnymi w określonym terminie. Oznacza to, że po upływie okresu oszczędzania kwota 100 PLN wraz z należnymi odsetkami za każdą obligację zostanie przelana na konto nabywcy lub pozostanie do pobrania na rachunek rejestracyjny. Ta operacja jest znana jako odkupienie.
Sposoby realizacji wykupu:
- wypłata gotówki – w dowolnej placówce prowadzącej obsługę obligacji,
- dokonanie przelewu – na rachunek posiadacza obligacji,
- zamiana – gdy właściciel obligacji zechce przedłużyć oszczędzanie i złoży dyspozycję, aby środki należne z wykupu obligacji zostały przeznaczone na zakup nowych obligacji.
Rentowność obligacji
Rentowność obligacji zależy od kwoty kuponu i ceny zakupu obligacji. Nabywca obligacji musi zapłacić za kwotę nominalną obligacji (może to być 100% wartości nominalnej, ale także 95% lub 80%) i odsetki naliczone od ostatniej płatności. Notowania giełdowe zawierają jedynie cenę procentową wartości nominalnej (zdefiniowanej jako cena obligacji), do której należy doliczyć naliczone odsetki.
Rentowność obligacji zwykle wyraża się w postaci tzw. stopy dochodu w dniu zapadalności.
Oblicza się ją na podstawie równania:
We wzorze n oznacza czas do wypłaty poszczególnych kuponów, a m – czas wykupu obligacji. Obliczeń tych można dokonać za pomocą kalkulatora finansowego lub (co jest bardzo kłopotliwe) metodą prób i błędów, wprowadzając kolejne wartości r do równania.
Stopa dochodu w terminie do wykupu jest średnią stopą dochodu z obligacji nabytej po określonej cenie i przetrzymanej do momentu wykupu (przy założeniu, że odsetki zapłacone od obligacji zostaną ponownie zainwestowane według tej samej stopy dochodu).
Jeśli nie zamierzamy trzymać obligacji do wykupu, stopa dochodu nie odzwierciedla dobrze rentowności inwestycji, ponieważ nie znamy ceny sprzedaży.
Obligacje skarbowe — informacje podsumowujące
Opis instrumentu: Obligacja skarbowa to dłużny papier wartościowy emitowany przez Skarb Państwa, o określonym terminie wykupu, o stałym lub zmiennym oprocentowaniu.
Bardziej szczegółowy opis obligacji skarbowych można między innymi znaleźć na stronie internetowej GPW: www.gpw.pl
Złożoność: Niska
Warianty instrumentu: Zależnie od mechanizmu oprocentowania: o zmiennej stopie procentowej albo o stałej stopie procentowej.
Dokumenty informacyjne: List emisyjny dostępny na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.
Profil zysków i strat: Instrument liniowy
Rynek obrotu: Obligacje skarbowe mogą podlegać wtórnemu obrotowi na rynku międzybankowym oraz na rynku regulowanym.
Depozyt zabezpieczający: Brak wymogów
Opis składników: Instrument prosty
Gwarancje: Brak
Dźwignia finansowa: Brak
Zmienność ceny: Niska / średnia – zależnie od terminu do wykupu oraz mechanizmu oprocentowania
Ryzyko płynności: Niskie / średnie / wysokie – zależnie od rynku obrotu oraz od kształtowania się popytu i podaży na poszczególne emisje obligacji.
Ryzyko stopy procentowej: Niskie / średnie / wysokie – zależnie od terminu do wykupu oraz mechanizmu oprocentowania
Ryzyko kredytowe: Niskie
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
79,17% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Ola jest absolwentką Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Już na studiach zajęła się handlem na rynkach finansowych. Dodatkowe zajęcie wkrótce zaczęło przynosić spodziewane zyski i hobby zmieniło się w prawdziwą pasję. Dziś Ola dzieli się widzą nabytą w trakcie i po studiach, by pomagać początkującym w stawianiu swoich własnych pierwszych kroków.