Kryptowaluta: co to jest? Bitcoin, XRP, Tron, Ethereum, Lisk, Ripple… Jaka jest najlepsza darmowa kryptowaluta?

Od pewnego czasu świat wirtualnych pieniędzy przeżywa w Polsce prawdziwy rozkwit. Zmienność sytuacji na rynku kryptowalut i wahania kursu bitcoina przyciągają ciekawskie spojrzenia. Handel i inwestowanie w kryptowaluty, akcje, czy kontrakty CFD, stały się dostępne i możliwe dla każdego, bez względu na jego miejsce zamieszkania.

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym inwestorem, czy miałeś już styczność z kryptowalutami, możesz w prosty sposób skorzystać z platform inwestycyjnych, umożliwiających transakcje. Wystarczy, że przejdziesz przez prosty proces weryfikacji i będziesz mieć dostęp do internetu.

Jak zacząć inwestowanie w kryptowaluty w 5 łatwych krokach

 1. Wybierz najlepszą ofertę: Binance.
 2. Załóż konto.
 3. Dokonaj pierwszej wpłaty.
 4. Znajdź wybrane kryptowaluty na liście aktywów.
 5. Kup bezpośrednio lub wybierz dodatkowe opcje.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Najlepsze Giełdy Kryptowalut 2024

W tym artykule zajmiemy się omówieniem wszystkiego, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz zacząć handlować kryptowalutami, CFD i inwestować na giełdzie. Przybliżymy historię powstania bitcoina i wspomnimy o tajemniczej postaci Satoshi Nakamoto.

Podpowiemy, które strony internetowe warto odwiedzić, wyjaśnimy czym jest kryptowaluta, przedstawimy środki bezpieczeństwa, których powinieneś przestrzegać, zaproponujemy cenne wskazówki, dzięki którym staniesz się wytrawnym inwestorem.

Na początku warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę są kryptowaluty, jak powstały, dlaczego zyskały tak wielką popularność, jakie formy płatności udostępniają portale inwestycyjne oraz jakie są ich wady i zalety.

Kryptowaluty to wirtualne, cyfrowe waluty nieistniejące fizycznie, w przeciwieństwie do polskiego złotego. Działają w oparciu o technologię Blockchain, co oznacza, że są zdecentralizowane.

Emisją i kontrolą kryptowalut zajmują się ich użytkownicy. Główną cechą kryptowaluty jest pozostawanie poza wszelkimi regulacjami i kontrolami banków.

Ważne jest, aby mieć na uwadze, że inwestowanie w kryptowaluty i akcje jest

 obarczone ryzykiem straty. Stwarza również możliwość zysku.

Wady i zalety kryptowalut

kryptowaluty - bitcoin ethereum

Polska niedawno otworzyła się na giełdę wirtualnych pieniędzy. W internecie znajdziesz wiele platform przeznaczonych do inwestowania w kryptowaluty.

Umożliwiają przechowywanie Bitcoina (w odpowiednich portfelach) i innych walut.

Wirtualne pieniądze opierają się na modelach kryptograficznych i szyfrowaniu, co zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa kryptowaluty (np bitcoina), w przeciwieństwie do poziomu zabezpieczeń niektórych kont bankowych.

Niewątpliwą zaletą kryptowaluty jest zdecentralizowany sposób działania i brak pośredników. Niektóre z kryptowalut są akceptowane na wszystkich giełdach na świecie. Są walutami globalnymi. Można wymienić je np na PLN.

Przeczytaj opinie inwestorów na temat kryptowalut!

Szybkość i bezpieczeństwo transakcji oraz fakt, że żaden bank centralny nie może przejąć posiadanych kryptowalut powoduje, że są one dobrą opcją inwestycyjną.

Poznanie wad kryptowalut pomoże Ci w podjęciu decyzji dotyczącej wkroczenia w ten świat.

Ryzyko związane z handlem i inwestycjami w kryptowaluty wiąże się z wysoką zmiennością ich wartości. Niektóre systemy płatności, takie jak PayPal umożliwiły przeprowadzanie transakcji za pośrednictwem kryptowaluty bitcoin. Nie oznacza to jednak, że płatność kryptowalutami jest powszechnym zjawiskiem.

Aby zminimalizować ryzyko oszustw i kradzieży kryptowalut (zwłaszcza najdroższej – bitcoina), warto korzystać z zaufanych platform giełdowych działających również w Polsce, takich jak Binance.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Najpopularniejsze kryptowaluty

Poniżej przedstawiamy krótkie opisy najpopularniejszych kryptowalut, które każdy początkujący inwestor powinien poznać.

Bitcoin (BTC) – najpopularniejsza kryptowaluta

Została wprowadzona w 2009 roku przez osobę lub grupę osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto.

BTC to pionier wśród kryptowalut o największej wartości nabywczej. Sprawdź jak zacząć handel bitcoin!

Kurs tej kryptowaluty codziennie zaskakuje na rynku inwestycyjnym.


Ethereum (ETH)

Kolejna kryptowaluta, która zyskała ogromną popularność. Jest to jednocześnie zdecentralizowana sieć służąca do tworzenia i zarządzania inteligentnymi kontraktami peer-to-peer i zdecentralizowanymi aplikacjami.

ETH służy do opłacania przeprowadzonych transakcji na platformie.


Stellar (XLM)

Jest kryptowalutą, która zintegrowała się z firmami fintech. Sprawdź aktualny kurs stellar!


Binance Coin (BNC)

Charakteryzuje się najwyższym wolumenem obrotów i posiadaniem własnej platformy wymiany walut. Przeczytaj opinie o Binance.


Ripple (XRP)

Kryptowaluta, która jest wykorzystywana przez niektóre banki do przeprowadzania transakcji.


Litecoin (LTC)

Jest kryptowalutą działającą na podstawie protokołu Bitcoin.


IOTA (MIOTA)

Jedna z wirtualnych walut, wykorzystywana jako forma płatności w technologii powiązanej z platformą Internetu Rzeczy.


Jak zacząć inwestować w kryptowaluty w Polsce?

Zanim zaczniesz inwestować pieniądz, sprawdź jakie ryzyko niesie ze sobą giełda i wszelkie transakcje. Oblicz, ile jesteś w stanie stracić na zmianie kursu bitcoina.

Aby rozpocząć handel na rynku inwestycyjnym, otwórz konto na bezpiecznej platformie giełdowej. Aktywowanie profilu inwestora poprzedza proces weryfikacji tożsamości. Transakcje przeprowadzisz nawet po 15 minutach.

Poniżej przedstawiamy polecane i najpopularniejsze platformy, skierowane również na rynek polski. Warto założyć na nich konto i inwestować bezpiecznie.

Platformy posiadają w ofercie portfele inwestycyjne, do przechowywania kryptowaluty. Zapewniają bezpieczeństwo aktywów.

Udostępniają aktualne damę rynkowe. Wykres przedstawiający aktualne kursy kryptowalut (np btc czy eth) w czasie rzeczywistym, to znakomity sposób na kontrolę giełdy.


ETHBTC wykres od TradingView

Znajdziesz tu również analizę ruchów i notowań na giełdzie z ostatnich 24h. Warto mieć je pod stałą kontrolą w przypadku nagłych zmian.

Binance

binance coin logo

Szukasz platformy do handlu kryptowalutami, która oferuje zarówno różnorodność, jak i niskie opłaty? Załóż konto na Binance.

Z ponad 600 dostępnymi kryptowalutami, giełda oferuje szeroki wachlarz możliwości inwestycyjnych, od popularnych walut, takich jak bitcoin, po mniej znane altcoiny.

Ponadto, Binance jest znana z niskich opłat transakcyjnych, które zachęcają do aktywnego handlu. Platforma może jednak być dość skomplikowana dla początkujących.

Zalety

 • Binance oferuje dostęp do ponad 600 różnych kryptowalut, co zapewnia użytkownikom szeroki wybór możliwości inwestycyjnych;
 • Niskie opłaty transakcyjne są korzystne dla aktywnych traderów i inwestorów;
 • Zaawansowane narzędzia analityczne dla doświadczonych użytkowników pomagają przeprowadzać skomplikowane analizy rynkowe.

Wady

 • Kompleksowy interfejs i zaawansowane funkcje mogą być trudne do opanowania dla początkujących użytkowników.

Libertex.com

Libertex logotyp Szukasz intuicyjnej i wygodnej w obsłudze platformy do handlu kryptowalutami? Myślisz o inwestowaniu w bitcoin? Chcesz zarabiać na kryptowalutach? Zwróć uwagę na libertex.com. Platforma działa w 110 krajach i ma 2,9 mln zarejestrowanych klientów – również z Polski.

Libertex jest w pełni autoryzowanym i regulowanym brokerem. Rozpoczął działalność w 1997 roku. Możemy mieć pewność, że ma bogate doświadczenie. Oferuje handel CFD oraz wybór spośród ponad 250 kryptowalut, w tym bitcoin (BTC), ethereum (ETH), czy Ripple (XRP)./

Przeczytaj pełną recenzję Libertex!

Zalety

 • Plattforma zezwala na płatności kartą kredytową, kartą debetową i PayPal, dzięki czemu każdy klient może wybrać dogodny środek płatniczy;
 • W 2020 roku libertex.com został uznany za najlepszą platformę handlową online na arenie międzynarodowej;
 • Jest regulowana i nadzorowana przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych.

Wady

 • W przypadku nowych klientów, może sprawiać trudności w użytkowaniu i rozumieniu giełdy.

Tokeny, które warto kupować w 2024

Cały rynek kryptowalut zastanawia się, które tokeny warto kupować w 2024 roku. Duża dynamika i wiele nowych projektów sprawiają, że wybór aktywów do portfela jest trudny. Spieszymy jednak z pomocą.

Przyglądamy się dwóm ciekawym projektom, które rozwijają się w segmencie zdecentralizowanych finansów. Dlaczego Lucky Block i DeFi Coin mogą okazać się świetnymi inwestycjami? Przeczytaj i sprawdź.

Lucky Block

lucky block Gra na loterii to świetna zabawa, która ma wielu zwolenników na całym świecie. Niestety jest sporo krajów, które na nią nie pozwalają. Odpowiedzią na ten problem jest Lucky Block! Ogólnoświatowa, zdecentralizowana loteria wirtualna, w które weźmie udział każdy.

Zespół Lucky Block tworzy loterię online opartą o protokoły blockchain funkcjonujące na Binance Smart Chain. Dzięki temu wystarczy Ci jedynie portfel kryptowalutowy i tokeny LBLOCK, żebyś każdego dnia mógł cieszyć się rozgrywką.

Jak to działa? Za token LBLOCK możesz kupić bilet na loterię. W codziennej rozgrywce zdobędziesz 2% puli, chyba że posiadasz rzadki token NFT. Wówczas Twoja wygrana będzie podwójna.

Nie bawi Cię loteria, ale uważasz, że projekt ma perspektywę? Zainteresuje Cię fakt, że możesz zarabiać na nim pasywnie. 10% każdego jackpota trafia do posiadaczy tokenów, którzy trzymają je w portfelach.

DeFi Coin

Logo DeFi Coins DeFi Coin rozwija zdecentralizowaną giełdę DeFi Swap, oraz token DEFC, który ją wspiera. Sektor zdecentralizowanych finansów prężnie się rozwija, więc oczekiwania rynku związane z tym projektem są duże. W jaki sposób na nim zarobić?

Po pierwsze, wartość DEFC jest zależna od wyników giełdy, która dopiero startuje. Wraz z jej rozwojem, cena coinów również powinna pójść do góry. Sama inwestycja w tokeny może okazać się korzystna.

DeFi Swap stawia jednak na inwestorów długoterminowych. Zostań dostawcą płynności giełdy, dorzucając swoje tokeny do puli. Dostawcom przysługuje nagroda w wysokości 0,25% wartości wszystkich transakcji, proporcjonalna do ilości tokenów w puli.

Kolejną możliwością jest staking coinów. To nic innego, jak zamrożenie ich na pewien okres czasu: 30, 90, 180 a nawet 365 dni. Roczne odsetki wahają się w przedziale 30-75% w zależności od długości okresu. Taka stopa zwrotu jest z pewnością atrakcyjna.

Czym jest krypto? Podsumowanie

Popularność inwestowania w kryptowalutę bitcoin (BTC), litecoin (LTC) i inne wirtualne waluty nie spowoduje rezygnacji z posiadania tradycyjnych pieniędzy.

Transakcje zawierane za pomocą kryptowaluty zdarzają się coraz częściej i prawdopodobnie będą traktowane na równi z walutą polski PLN lub nawet dolarem (USD).

Na rynku kryptowalut zdarza się wiele nieprzewidzianych ruchów, które mogą okazać się sposobem na dodatkowe pieniądze lub główne źródło zarobku, ale też przynieść znaczne straty.

Przed rozpoczęciem kariery inwestora, sprawdź bezpieczeństwo korzystania z wybranej platformy i to, w jaki sposób dba ona o swoich klientow.

W powyższym atykule przedstawiliśmy propozycje wiodących światowych platform inwestycyjnych: Binance. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź nasz ranking brokerów. Wybierz z kim będziesz inwestować w kryptowalutę.

Jeśli szukasz rzetelnych źródeł informacji dotyczących kryptowalut, proponujemy Ci poradniki i artykuły, które zostały stworzone i udostępnione na powyższych portalach giełdowych.

Upewnij się, że jesteś gotowy stracić pieniądze zainwestowane w kryptowaluty (np bitcoin). Inwestuj tylko tyle, ile możesz stracić.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

FAQ – Najczęściej Zadawane Pytania

Jak nazywa się twórca pierwszej kryptowaluty?

Satoshi Nakamoto, do dzisiaj nie mamy pewności czy to pseudonim jednej osoby, czy grupy osób.

Czy mogę wykonywać transakcje za pomocą wirtualnych środków (krypto)?

Tak. Wykonywanie transakcji na kryptowalutach jest możliwe. Są akceptowane również przez niektórych przedsiębiorców oraz strony internetowe. Płatność wykonasz znacznie szybciej od tradycyjnych przelewów.

Artykuły

Ola jest absolwentką Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Już na studiach zajęła się handlem na rynkach finansowych. Dodatkowe zajęcie wkrótce zaczęło przynosić spodziewane zyski i hobby zmieniło się w prawdziwą pasję. Dziś Ola dzieli się widzą nabytą w trakcie i po studiach, by pomagać początkującym w stawianiu swoich własnych pierwszych kroków.