Kurs rubla rosyjskiego – RUB/PLN

2514

Rubel rosyjski (RUB) jest to waluta obowiązująca w Rosji. Rubel rosyjski składa się z 100 kopiejek i nie posiada oficjalnego symbolu. Chociaż oficjalny symbol nie istnieje, obecnie używa się py6 (trzy znaki cyrylicy, które są odpowiednikiem rubla rosyjskiego).

Kurs rubla rosyjskiego do złotego polskiego – RUB/PLN

Interesuje Cię aktualny kurs waluty i cena rubla rosyjskiego? Poniżej przedstawiamy aktualne notowania rubla rosyjskiegow w stosunku do złotego polskiego widoczne na wykresie RUB/PLN.

Wykres i notowania rubla RUB PLN

Śledź kurs rubla rosyjskiego na wykresie i obserwuj trendy. Wykres aktualizuje się w czasie rzeczywistym.

Analizy i prognozy rubla rosyjskiego

Rubel rosyjski, zwany po prostu rublem, jest podstawową oficjalną jednostką walutową stosowaną w Rosji. Może być również stosowany w republikach Abchazji i Osetii Południowej. Na Białorusi i w Naddniestrzu stosuje się również ruble białoruski i naddniestrzański.

rubel rosyjski

Rubel podzielony jest na 100 kopiejek i oznaczony symbolem ₽ Nazwa waluty pochodzi od rosyjskiego czasownika „rubit”, co oznacza odcięcie go i zaczerpnięcie ze sztuki srebra. Już w średniowieczu, od XIII wieku w Nowogrodzie Wielkim, rubel był jednostką monetarną i odpowiednikiem srebrnej grzywny, emitowanej w formie sztabek srebra. Odpowiadał on 200 dienges. W kolejnych latach, aż do 1534 roku, nadal miała tę samą wartość i stała się jednostką rozliczeniową. Następnie odpowiadał on 100 egzemplarzom, a w 1654 r. Aleksiej I Romanow wybił talar o nominale 1 rubla.

Po reformie monetarnej Piotra Wielkiego moneta na stałe znalazła się w obiegu. Podczas pierwszej wojny światowej rubel był używany w Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Harbinie na Łotwie, Dalekowschodniej republice i Turkiestanie. Od 1922 r. Związek Radziecki używał rubla sowieckiego (SUR), a w 1964 r. wprowadzono rubel transferowy, który był walutą rozliczeniową między krajami Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej.

Do 29 czerwca 2006 r. rubel rosyjski był ustalony z góry przez Centralny Bank Rosji, a następnie został uwolniony. Od lipca 2006 r. kurs rubla ustalany jest przez rynek, a średni kurs wymiany na dzień 31 marca 2016 r. wynosi 1 rubel = 0,0555 zł.

Profil waluty: Rubel rosyjski (RUB)

Rubel rosyjski (RUB) jest oficjalną walutą Rosji. Na rynku międzynarodowym rubel jest szczególnie ważny dla handlu surowcami. Pod względem udziału w światowym obrocie dewizowym rubel zajmuje 16. miejsce tuż za lirem tureckim.

Według jednej z wersji, nazwa rubla pochodzi od rosyjskiego czasownika рубить (rubiť) – „odcinać” (od sztuki srebra).

Rubel rosyjski
Kod ISO 4217RUB
Państwo Rosja
 Abchazja
 Osetia Południowa
 Doniecka Republika Ludowa
 Ługańska Republika Ludowa Krym
Podział1 rubel = 100 kopiejek
Symbol₽ () “P” z dodaną pod “brzuszkiem” krótką poziomą linią)
Monety1, 5, 10, 50 kopiejek
1, 2, 5, 10 rubli
Banknoty5, 10, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000 rubli
Bank centralnyCentralny Bank Rosji

Zrozumienie rubla rosyjskiego

Rubel był oficjalną walutą Imperium Rosyjskiego i Związku Radzieckiego. Jednak przed upadkiem Związku Radzieckiego w 1992 r. Symbolem walutowym był SUR, a do renominacji w 1998 r. Po rosyjskim kryzysie finansowym kod rubla to RUR. Ponowna nominacja z 1998 r. – która w stosunku do starego rubla wynosiła 1000: 1 – nastąpiła po tym, jak rubel stracił ponad połowę swojej wartości podczas kryzysu.

Banknoty rosyjskiego rubla drukowane są w państwowej fabryce w Moskwie, która działa od końca I wojny światowej. Monety są bite zarówno w Moskwie, jak i w prawie 300-letniej mennicy petersburskiej.

Pod koniec 2017 r.Narodowy Bank Ukrainy wydał mandat zakazujący wszystkim bankom ukraińskim i innym instytucjom finansowym rozpowszechniania rosyjskich banknotów przedstawiających obrazy Krymu, regionu Ukrainy powszechnie uważanego za terytorium Rosji.

Chociaż Rosja jest jednym z największych eksporterów ropy, jej waluta nie jest silnie skorelowana z cenami ropy ze względu na ciągłą niestabilność polityczną w Rosji. Okresy słabości rubla zdarzały się w czasach niepokojów politycznych i problemów lokalnych.

Historia rubla rosyjskiego

Rubel jest używany od XIII wieku, co czyni go drugą najstarszą walutą krajową za funtem brytyjskim.

  • Rubel pozostał oficjalną walutą Rosji do 1921 r., Kiedy to dramatycznie stracił na wartości
  • W 1710 r. Rubel otrzymał swój pierwszy podział – kopiejek, przy czym 100 kopiejek stanowi jeden rubel
  • W 1921 Zastosowano bimetaliczny standard złota i srebra. W 1885 r. Przyjęto nowy standard i rubel ustalono względem franka francuskiego w wysokości od 1 rubla do 4 franków
  • W 1998 r. Ustalono kolejną renominację w wysokości 1 nowej na 1000 starych rubli.W tym samym roku, sześć miesięcy po rosyjskim kryzysie finansowym, RUB stracił 70% swojej wartości w stosunku do dolara amerykańskiego.W 2010 r. Rosja i Chiny postanowiły wykorzystać swoje waluty krajowe do wspólnego handlu