Sprzedaż detaliczna w strefie euro wzrosła w czerwcu drugi miesiąc z rzędu

793

Wielkość sprzedaży detalicznej w strefie euro wzrosła w czerwcu tego roku o 0,3% wobec maja dzięki sprzedaży żywności, wynika z danych Urzędu Statystycznego Eurostat. Analitycy oczekiwali wzrostu na poziomie 0,4%. Sprzedaż artykułów nieżywnościowych w porównaniu do maja wzrosła o 0,3%. Wolumen samochodów realizowanych w czerwcu zwiększył się o 0,6%. Sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych wzrosła o 0,7%. W porównaniu do czerwca ubiegłego roku tempo wzrostu sprzedaży detalicznej spadła z poziomu majowego 1,6% do 1,2%. Ekonomiści przewidywali wzrost wskaźnika o 1,4%.

Deficyt amerykańskiego salda handlu zagranicznego wzrósł w czerwcu o 7,2%

Ujemne saldo bilansu handlu zagranicznego USA w czerwcu 2018 roku wzrosło o 7,2% wobec maja do 46 miliardów 300 milionów dolarów, podało Ministerstwo Handlu kraju. Analitycy przewidywali wzrost do 46,5 miliarda dolarów. Wyłączając wahania cen, liczba ta wzrosła do 79 miliardów 300 milionów dolarów z 75,5 miliardów dolarów przed miesiącem. Eksport towarów i usług spadł o 0,7% do 213 mld 800 mln dolarów. W tym eksport towarów konsumpcyjnych spadł o 8,1%, samochodów i części zamiennych do nich — o 5,2%. Dostawy benzyny za granicę osiągnęły rekordową wartość 19 miliardów 900 milionów dolarów. Wielkość importu wzrosła o 0,6% do 260 miliardów 200 milionów dolarów, głównie z powodu aktywnego zakupu ropy i leków. Zakupy zagranicznej ropy wzrosły o 2%. Deficyt w handlu z Chinami nieznacznie wzrósł do poziomu 32,5 miliardów z 32 miliardów w maju.

Świat w ciągu sześciu miesięcy osiągnął największy poziom inwestycji w nieruchomości od 2007 roku

W pierwszej połowie 2018 roku wolumen transakcji inwestycyjnych na światowym rynku nieruchomości wzrósł o 13% i osiągnął najwyższą wartość od 2007 roku na poziomie 341 miliard dolarów, dowodzą obliczenia ekspertów JLL. W drugim kwartale inwestycje w nieruchomości wzrosły o 2% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i wyniosły 173 miliardy dolarów. Półroczne indeksy dla regionów Ameryki Północnej i Południowej, a także dla rynków europejskich wzrosły o 9%. W regionie Azji i Pacyfiku wolumen inwestycji zwiększył się o 29% i osiągnął rekordowy poziom 81 miliard dolarów. Najwięcej wyrósł popyt na obiekty magazynowe i przemysłowe.

Cena ropy naftowej wzrosła w związku z danymi o spadku produkcji w Arabii Saudyjskiej

Ropa naftowa w poniedziałek wykazała silny wzrost cen ze względu na raporty o spadku produkcji w Arabii Saudyjskiej. Według agencji Bloomberg, Arabia Saudyjska w lipcu zmniejszyła produkcję ropy do 10 milionów 300 tysięcy baryłek dziennie z 10 milionów 490 tysięcy baryłek dziennie przed miesiącem, co okazuje się sprzeczne z oczekiwaniami wzrostu produkcji tego kraju, zgodnie z umową o nasileniu produkcji. Rynek jest również wspierany przez geopolityczne ryzyko związane z wprowadzeniem amerykańskich sankcji przeciwko Iranowi. Październikowe kontrakty futures na ropę Brent o 13:47 czasu polskiego zdrożały o 69 centów do 73 dolarów 90 centów za 1 baryłka. Cena wrześniowych kontraktów futures na ropę WTI wzrosła o 88 centów do 69 dolarów, 37 centów za baryłkę.

Holenderski operator pocztowy zamierza sprzedać aktywa w Niemczech i we Włoszech

Holenderski operator pocztowy PostNL ogłosił zamiar sprzedaży niemieckiej jednostki Postcon i włoskiego oddziału Nextive, skierowanej na to, aby skoncentrować się na rynkach Belgii, Holandii i Luksemburga. Spółka dokonała korekty prognozy rocznej, uwzględniając zmiany w klasyfikacji jednostek w Niemczech i we Włoszech od bieżącego kwartału. PostNL oczekuje podstawowego zysku operacyjnego w przedziale od 160 milionów do 190 milionów euro zamiast oczekiwanych wcześniej 200 milionów euro. W drugim kwartale firma zwiększyła liczbę wysyłanych paczek o 22% i zmniejszyła liczbę listów o 10,8%. W pierwszym półroczu przychody z dostawy towarów ze sklepów internetowych wzrosły o 44%. W drugim kwartale spółka zanotowała stratę netto w wysokości 1 miliona euro wobec zysku netto w wysokości 29 milionów euro przed rokiem.

Eksperci oczekują przywrócenia wartości złota bliżej grudnia do 1 tys. 300 dolarów za uncję troy

Spadek cen złota dobiega końca, szacują analitycy ICBC Standard Bank. Ich zdaniem wartość może wrócić do poziomu $1300 za uncję troy bliżej grudnia tego roku. Eksperci spodziewają się, że w trzecim kwartale ceny złota powrócą do $1260 za uncję, czemu sprzyja wzrost fizycznego popytu na ten metal szlachetny w czasie, gdy podwyższenie stóp Rezerwy Federalnej są już uwzględnione w obecnych kwotowaniach. W poniedziałek podczas przetargu na Nowojorskiej Giełdzie Towarowej Comex ceny złota za grudniową dostawę spadły o 0,4% do niemal najniższego poziomu w ciągu roku na poziomie $1218 za 1 uncja.

Analitycy Morgan Stanley uważają, że Rezerwa Federalna podniesie stopę przed końcem tego roku i 2 razy w przyszłym roku

Rezerwa Federalna podniesie stopę przed końcem 2018 r. i jeszcze dwa razy w 2019 r., szacują analitycy banku Morgan Stanley. Ich prognoza wcześniej zakładała podniesienie stopy Rezerwy Federalnej tylko raz w tym roku i trzy razy w 2019 roku. Bank zmienił go ze względu na aktywny wzrost PKB USA w drugim kwartale tego roku. Starszy analityk Morgan Stanley w USA Ellen Centner powiedziała: „Statystyki wykazały, że amerykańska gospodarka jest zbyt silna, a RF nie będzie robić przerwy „. Według ekspertów banku RF podniesie stawkę do maksimum bliżej połowy roku 2019 i będzie zatem ją utrzymywać.