Wieloryb na rynku kryptowalut

2698

Termin „wieloryb”(ang. whale jest używany do opisania osoby lub organizacji, która posiada dużą ilość określonej kryptowaluty. Dla tej definicji nie ma dokładnego progu odcięcia, ale niektórzy twierdzą, że wieloryb Bitcoin powinien mieć co najmniej 1000 BTC. Wieloryb można również zdefiniować jako osobę, która ma wystarczającą liczbę monet lub tokenów, aby wywrzeć znaczący wpływ na ceny rynkowe, kupując lub sprzedając duże kwoty.

Chociaż często nazywamy bogatego człowieka wielorybem, termin ten może również opisywać instytucję lub organizację, która posiada znaczną ilość kryptowalut, a tym samym może przesuwać rynki w górę i w dół. W przestrzeni kryptograficznej przykładami takich wielorybów są grupy inwestycyjne, takie jak Pantera Capital, Fortress Investment Group i Falcon Global Capital.

W praktyce jednak większość tych dużych graczy tak naprawdę nie handluje na konwencjonalnych rynkach kryptowalut, ponieważ ich duże zamówienia mogą przekroczyć wolumen dostępny w książkach zamówień. Zamiast tego kupują i sprzedają monety z książek wymiany, w tak zwanym handlu Over the Counter (OTC).

Jeśli chodzi o łańcuchy blokowe Proof of Stake (PoS) , wieloryby mają znaczący wpływ na procesy zarządzania łańcuchem (więcej funduszy, o które chodzi, daje im większą siłę głosu). W przypadku tych łańcuchów obecność wielorybów może być zarówno dobrym znakiem (pod względem stabilności), ponieważ mają one silną motywację do uczciwego działania i wspierania rozwoju sieci. Z drugiej strony posiadanie wielorybów kontrolujących większość funduszy może przynieść negatywny efekt w odniesieniu do centralizacji władzy.