Niezbędny słownik inwestycji w kryptowaluty

3943

Jako nowy inwestor w rozwijającym się sektorze kryptowalut możesz czuć się przytłoczony terminologią, jaką napotkałeś, badając rynek i rozmawiając na forach. Aby pomóc w zaznajomieniu się z kolokwializmami kryptograficznymi, prezentujemy niezbędny słownik pojęć, który pozwoli ci na opanowanie inwestowania w waluty cyfrowe.

Blockchain

Połączona lista bloków danych odpornych na modyfikacje. Transakcje za pomocą kryptowaluty są publicznie rejestrowane w porządku chronologicznym na blockchain przy użyciu kryptografii.

Bitcoin

Bitcoin (BTC) to cyfrowa waluta peer-to-peer, która istnieje bez potrzeby posiadania banku centralnego lub pośrednika.

Altcoin

Każdy model kryptowaluty inny niż Bitcoin można poprawnie nazwać altcoin.

Ethereum

W przeciwieństwie do Bitcoin, Ethereum to platforma blockchain zaprojektowana w celu umożliwienia innym projektom uruchamiania inteligentnych protokołów kontraktowych, umożliwiając wykonanie danego zadania, jeśli zostaną spełnione określone uzgodnione warunki. Token Ethereum (ETH) służy jako mechanizm motywacyjny.

Fork (widelec)

Zmiana protokołu. Twardy widelec (hard fork) zastępuje stary protokół, podczas gdy miękki widelec jest kompatybilny wstecz. Zarówno Bitcoin Cash (BCH), jak i Ethereum Classic (ETC) są przykładami twardych widelców.

Algorytmy konsensusu

Zasady sieci blockchain mają na celu zapobieganie oszustwom (w postaci podwójnego wydatkowania) i sprawdzanie poprawności transakcji. Zobacz :Algorytm konsensusu.

Dowód pracy (PoW)

Algorytm konsensusu Bitcoin to system Proof of Work, w którym górnicy weryfikują transakcje w sieci, rywalizując o rozwiązanie bloków przed dodaniem ich do łańcucha bloków.

Dowód stawki (PoS)

Algorytm konsensusowy Ethereum to system Proof of Stake, w którym górnicy sieci blockchain stosują swoje ETH w rodzimym portfelu powiązanym z siecią i zobowiązują się do uczciwego przetwarzania transakcji w zamian za nagrodę górniczą.

Wymieniać się

Wymiana kryptowalut, takich jak Binance lub Coinbase, umożliwia użytkownikom handel kryptowalutami za inne aktywa cyfrowe lub fiducjarne.

Znak

Jednostka wartości oparta na bazowym łańcuchu bloków. Wykorzystanie tokena zależy od platformy i może być wykorzystane do płatności / opłat, praw dostępu, głosowania i wielu innych funkcji.

Bug Bounty

Nagroda oferowana za znalezienie „błędów” lub problemów z kodem komputerowym.

Hojność

Nagroda oferowana za wykonanie określonego zadania.

Łowca nagród

Ktoś, kto czerpie zyski z uczestnictwa w nagrodach.

Schemat pompy i zrzutu

Program inwestycyjny, który podnosi cenę składnika aktywów przez emitenta w celu sprzedaży z zyskiem.

Podaż w obiegu

Przybliżona ilość monet krążących na rynku

Całkowita podaż

Łączna ilość istniejących monet, zarówno na rynku, jak i bez obiegu. Zwykle całkowita podaż jest równa lub większa niż podaż w obiegu.

Maksymalna podaż

Maksymalna liczba monet, które kiedykolwiek zostaną wydobyte lub wyprodukowane. Uwaga: niektóre monety mają nieskończony zapas.

Kapitalizacja rynkowa

Określa wartość monety lub grupy i jest obliczana przez pomnożenie bieżącej ceny monety przez podaż w obiegu. Obliczenia te można również wykorzystać do analizy grup monet lub firm w celu ustalenia wartości zbiorowej.

ICO

ICO Initial Coin Offering, to zbiórka pieniędzy na sprzedaż nowego tokena w zamian za Bitcoin, Ethereum i / lub pieniądze fiat. Zamiast kupować kapitał w firmie, inwestorzy nabywają nowy token, oczekując, że albo zwiększy wartość, albo zapewni dostęp do możliwości specyficznych dla projektu.

Miękka czapka / Twarda czapka

Ograniczony ICO ma limit pozyskiwania funduszy, a jego twarda i miękka kapitalizacja reprezentuje cele pozyskiwania funduszy. Twarda czapka jest absolutnym limitem, podczas gdy miękka czapka jest jedynie hipotetycznym minimum.

Zmienność

Ekstremalne wahania ceny aktywów.

ASIC

„Układ scalony specyficzny dla aplikacji”. Chip komputerowy wykorzystywany w wydobywaniu kryptowalut.

Górnictwo

Proces weryfikacji transakcji w celu uzupełnienia bloku, który ma zostać dodany do łańcucha bloków. Zobacz: kopanie kryptowalut.

Basen wydobywczy

Grupa górników dzielących się zasobami komputerowymi i nagrodami za wydobycie.

Nagroda za wydobycie

Nagroda za wolontariat zasobów komputerowych w celu weryfikacji transakcji kryptowalutowych, często kryptowaluty lub części opłaty transakcyjnej.

Węzeł (node)

Dowolne urządzenie w sieci blockchain. Zobacz: nodes

Krzywa emisji / harmonogram emisji

Harmonogram wydobywania monet

FOMO

FOMO czyli„Strach przed brakiem” jest wynikiem impulsywności, jaką niestabilny rynek wywołuje u inwestorów.

FUD

FUD czyli „Strach, niepewność, wątpliwości” odnosi się do rozpowszechniania nieuzasadnionych, negatywnych opinii na monecie.

HODL

Początkowo literówka (błąd) na forum BitcoinTalk, HODLer to handlowiec kryptograficzny, który planuje „Hold On for Dear Life”. Zobacz HODL.

Bagholder

Ktoś trzyma spadający zasób lub monetę po schemacie pompowania i zrzutu.

Niedźwieź

Osoba z nastawieniem „niedźwiedzi” oczekuje, że rynek i ceny spadną.

Byk

Osoba „uparta” oczekuje, że rynek i ceny wzrosną. Zobacz:Byk i niedźwiedź.

Wieloryb

Inwestor z dużą rezerwą aktywów.

Atak 51%

Ktoś, kto zyskuje kontrolę nad ponad 50% węzłów przyczyniających się do sieci blockchain, oznacza kontrolę nad siecią i umożliwia weryfikację transakcji podwójnego wydatkowania. Zobacz Atak 51

Flippening

Wydarzenie, w którym całkowita kapitalizacja rynkowa Ethereum przewyższa wartość Bitcoin.

Profesjonalne inwestycje wymagają wiedzy eksperckiej, a krypto stanowi zupełnie nowy zestaw wyzwań. Nasz słownik podstawowych terminów związanych z kryptowalutami powinien nie tylko dać ci przegląd codziennego języka, ale powinien także stanowić punkt wyjścia do głębszych badań. Pamiętaj, aby dodać tę stronę do zakładek i sprawdzić nasze inne posty na blogu, aby uzyskać bardziej przydatne informacje na temat inwestycji w kryptowaluty.