5 zasad zyskownego handlu na giełdzie

863

Zakończenie transakcji z z zyskiem. Więc radość, emocje, dobry nastrój. Jednak badania wykazały, że tylko niewielki odsetek inwestorów odczuwa te emocje na giełdzie.Jaka jest różnica między inwestorami, którzy dobrze radzą sobie z handlem na giełdzie, a tymi, którzy nie odnoszą sukcesów?

W tym artykule przedstawimy 5 złotych zasad profesjonalnych traderów, które zwiększą Państwa szanse na sukces.

Trading jako zawód, w którym przestrzega się zasad

Jak to jest, że niektórzy inwestorzy radzą sobie lepiej niż inni?

Ludzie nie są maszynami. Duże znaczenie mają emocje. Niektórzy ludzie mają nad nimi lepszą kontrolę, inni gorszą. Jest to jednak kluczowa kwestia podczas handlu na giełdzie.

Czy opracowałeś sprawdzoną strategię? Wszystko wskazuje na to, że będziesz zarabiać na giełdzie. A potem tak się nie dzieje…. Dlaczego?

Największym wrogiem inwestora jest on sam.

Smutek, strach, chciwość. Są to najwięksi wrogowie, z którymi przedsiębiorca musi się zmierzyć każdego dnia. Trzeba nauczyć się racjonalnego handlu, odłożyć emocje na bok i pracować z własnym umysłem. Tylko wtedy można zarobić regularne dochody z handlu na giełdzie.

Aby pomóc Ci zorientować się, których zasad należy przestrzegać, stworzyliśmy listę z pięcioma punktami. Podążając za nimi, zwiększasz prawdopodobieństwo, że znajdziesz się w gronie 1% udanych inwestorów.

Zasada nr 1: Nie handluj przeciwko trendowi

Wielu traderów próbuje zarabiać pieniądze z każdego ruchu na rynku, nawet najmniejszego. W dłuższej perspektywie, strategia ta jest raczej stratna dla początkujących traderów. Przyczyną niepowodzenia jest niewłaściwy czas wejścia na rynek lub wysokie koszty transakcyjne.

Handel krótkoterminowy jest znacznie mniej stabilną formą dochodu w porównaniu z z zyskiem, który można uzyskać z większej ilości ruchów na rynku, kiedy inwestor podąża za aktualnym trendem.

Tylko mała grupa może korzystać z szybkich i częstych pozycji. Na przykład, jeśli spojrzysz na wykres cen akcji Peugeot, zobaczysz, że szansa na pozytywny wynik jest znacznie większa, jeśli podążasz za aktualnym trendem.

Zasada nr 2: Mniej czasem znaczy więcej

Każdy profesjonalny trader wie, że nie powinieneś być aktywny za wszelką cenę i handlować przy każdej okazji. Postępuj zgodnie z zasadą, że mniej to czasami więcej. Każdy inwestor zna to uczucie, kiedy chce otworzyć kolejną transakcję, zarobić pieniądze na giełdzie, zapominając, że zajmowanie pozycji jest niezgodne z jego strategią inwestycyjną. Ucząc się kontrolować to pragnienie, zmniejszamy ryzyko, że rynek zwróci się przeciwko nam po rozpoczęciu handlu.

Początkujący inwestor powinien być w stanie czekać i unikać pozycji, które powstają w wyniku przewidywanych zdarzeń. Przykładem może być decyzja banku centralnego o podwyższeniu stóp procentowych, czy publikacja wyników zmian w rezerwach ropy naftowej i gazu w ciągu ostatniego tygodnia. W takich gorączkowych sytuacjach niedoświadczeni inwestorzy mogą reagować nieracjonalnie.

Często lepiej jest poczekać, aż wartości będą znane i dopiero wtedy rozpocząć handel na giełdzie.

Zasada nr 3: Opracuj plan money managementu

Głównym celem handlu na giełdzie jest zarabianie pieniędzy. Jednak kiedy się nad tym zastanowić, paradoksem jest, że większość inwestorów nie opracowuje planu zarządzania pieniędzmi, czyli zarządzania portfelem.

Kluczową kwestią jest określenie celów finansowych oraz zasad rozpoczynania i kończenia transakcji. Kwestia ta oraz sposób właściwego przygotowania własnego planu zostały omówione w artykule Money Management: Zostań mistrzem dyscypliny.

Nie zapominajcie więc o tym zagadnieniu i pracujcie nad stworzeniem kompleksowego planu. Wreszcie, zrozumiesz, że jest to dobra inwestycja, która pozwoli Ci zaoszczędzić sporo stresu na giełdzie.

Nie zapomnij prowadzić dziennika handlowego i jego regularnej analizy.

Zasada nr 4: Nie domyślaj się, nie miej zdania

Inną przydatną radą dla inwestorów giełdowych jest zaprzestanie przewidywania. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać niezwykłe, ponieważ każdy inwestor musi zdecydować, czy zająć pozycję długą czy krótką. Stwierdzenie to jest jednak poparte prostym wyjaśnieniem. Musisz działać na podstawie tego, co się wydarzyło, a nie na podstawie tego, co mogło się wydarzyć.

Często rynki nie reagują zgodnie z oczekiwaniami. I to należy wziąć pod uwagę.

Podkreśla to również słynny cytat: „Kupuj plotki, sprzedawaj fakty.

Odnosi się do faktu, że inwestorzy często kupują na podstawie oczekiwań, które nie zawsze muszą być spełnione. Na przykład, jeśli po fuzji spodziewana jest poprawa wyników firmy, inwestorzy kupią akcje, a ich cena wzrośnie. Kiedy jednak okaże się, że wyniki spółki są raczej negatywne, akcje zostaną sprzedane w dużych ilościach i cena spadnie.

Doskonałym przykładem ostatnich lat są amerykańskie wybory. Prawie każdy analityk przewidział spadek na rynkach, jeśli D wygra. Trumpa. Okazało się, że tak nie było, a jego wybór zapoczątkował wiec. I ten nieoczekiwany ruch nie powinien być problemem dla dobrego inwestora. Rozpoczyna handel tylko na podstawie trendu i nie jest napędzany wyłącznie spekulacją.

Zasada nr 5: Stosuj proste reguły

Porady dotyczące udanego handlu giełdowego dotyczą opracowania zasad gry. Zasady te powinny być proste, konkretne i istotne dla inwestora. W związku z tym sprzeniewierzenie zasad innych podmiotów gospodarczych nie jest dobrym wyborem. Z prostego powodu: trudniej będzie je zastosować.

I to jest to, co dyscyplina ochroni Cię w czasach, kiedy nie odnosisz sukcesu na giełdzie. Przestrzeganie ustalonych zasad oznacza, że są one dobrze rozwinięte. Na przykład, jeśli ustanowisz 1000 zasad, trudno będzie Ci zobaczyć, jakie to są zasady, nie mówiąc już o ich przestrzeganiu. Sekret do zarabiania tkwi w ustaleniu prostych zasad.

Co powinieneś teraz zrobić, jeśli już opracowałeś listę zasad, to ponownie je przeanalizować. Zastanów się, czy są to konieczne i niezbędne zasady, które są dla Ciebie korzystne. Nie obawiaj się, że zostaniesz przekreślony. Czytanie ich pomoże Ci je zapamiętać. A jeśli ostateczna lista zawiera tylko 5 pozycji, to nie jest to mała lista.

Każdy przedsiębiorca jest również świadomy, że nie każda transakcja jest opłacalna. Pamiętaj, aby uwzględnić ten fakt na swojej liście. Jeśli uda Ci się osiągnąć zysk w wysokości 55% lub więcej Twoich transakcji, oznacza to, że Twoja strategia jest dobra, zasady są dobrze ugruntowane i możesz uważać się za zdyscyplinowanego inwestora.

Będę stosował zasady, ale co dalej?

Jak już wspomnieliśmy, handel na giełdzie jest działalnością podobną do każdej innej i tutaj również należy przestrzegać pewnych zasad. Staraliśmy się przedstawić najbardziej podstawowe, ale jest wiele innych zasad w tym „rzemiośle”.

Jeśli przestrzegasz wyżej wymienionych zasad, Twoje wyniki powinny ulec zasadniczej poprawie, ale jest oczywiste, że mają one również wpływ na nie inne czynniki.