Jak działają akcje?

863

Akcje należą do najpopularniejszych instrumentów finansowych, w które inwestorzy inwestują swoje pieniądze. Jeśli jesteś początkującym inwestorem, który chce nauczyć się kupować akcje, ten artykuł jest dla Ciebie.

W ciągu ostatnich 9 lat rynki światowe przechodziły przez bardzo dobry okres. Na przykład, dziewięć lat temu znany amerykański indeks S&P 500 można było kupić za około 1000 dolarów, a jego obecna wartość wynosi około 2700 dolarów. Handel akcjami nie jest bardzo skomplikowany, ale należy zauważyć, że wymaga to dużo czasu.

Już teraz cieszę się, że zarobię pieniądze i będę mógł je wydać…..

Jeśli już wypowiadasz powyższe słowa, powinieneś natychmiast przypomnieć sobie, że nie oczekujesz żadnych “gwarantowanych podpowiedzi, które uczynią cię milionerem”.

Jak działają akcje giełdowe?

Spółka emituje akcje w celu pozyskania kapitału na finansowanie działalności operacyjnej i dalszy rozwój. Jednym ze sposobów pozyskiwania środków finansowych jest emisja (lub emisja) akcji. Akcje mogą być emitowane wyłącznie przez spółki akcyjne i wyrażać własność majątku spółki.

IPO czyli debiut spółki na giełdzie

Jeżeli spółka emituje akcje po raz pierwszy, jest to tzw. pierwsza oferta publiczna (IPO). Na tym etapie spółka staje się notowana na giełdzie, a jej akcje są notowane na giełdzie. Jeżeli akcje spółki znajdują się już w obrocie giełdowym, spółka może wyemitować dodatkowe akcje w celu pozyskania dodatkowego kapitału. Inwestycje w akcje IPO zwracają uwagę szerokiego grona inwestorów, ponieważ jest to pierwsza okazja do zakupu akcji dynamicznie rozwijających się spółek.

Udział we własności spółki

Nie każdy akcjonariusz, który kupuje udziały, zarówno w ramach oferty publicznej, jak i później, ma te same prawa i ten sam udział własnościowy. Podział dywidendy reguluje polityka dywidendowa, którą spółka określa i stosuje. Każdy akcjonariusz ma prawo do dywidendy (udział w zysku). Wysokość dywidendy zależy od liczby posiadanych akcji. Jeżeli dywidenda wynosi 50 zł na akcję i posiadasz 10 akcji, masz prawo do dywidendy w wysokości 500 zł. Dywidendy wypłacane są w okresach rocznych, półrocznych lub kwartalnych.

Kiedy notowania akcji rośną, a kiedy spadają?

Cena akcji podlega tym samym przepisom dotyczącym popytu i podaży, co inne towary lub usługi. Jeśli produkty lub usługi świadczone przez spółkę są skuteczne, cena akcji zazwyczaj rośnie. Przy inwestowaniu w akcje ważne jest, aby wybierać akcje o odpowiednim potencjale wzrostu. Inwestując w akcje, kupujesz część firmy i stajesz się jej współwłaścicielem, więc musisz wierzyć w przyszły rozwój firmy. Aby zrozumieć mechanizm wzrostu lub spadku ceny akcji, należy pamiętać, że cena akcji zależy od oczekiwań co do przyszłego rozwoju spółki. Obecna cena akcji zawiera już publiczne informacje o ostatnich wydarzeniach związanych ze spółką, ale także o jej aktualnej sytuacji i aktualnych oczekiwaniach.

W praktyce oznacza to, że jeśli np. Apple opublikowało informację, że spodziewa się wzrostu przychodów o 10% w kolejnym kwartale, informacja ta powinna zostać uwzględniona w aktualnej cenie akcji. Kiedy sprzedaż wzrośnie o 10% na koniec kwartału, akcje Apple nie będą rosły, choć jest to pozytywne zjawisko. W tym przypadku jednak, ponieważ informacja ta była już oczekiwana, została ona uwzględniona w cenie akcji.

Rosnąca cena akcji jest oczywiście życzeniem każdego inwestora. Stabilne tempo wzrostu zapewnia wzrost kapitału, co oznacza, że akcje mogą być sprzedawane po cenie wyższej niż cena, po której zostały zakupione, a różnica w zysku oznacza zysk kapitałowy.

Cena akcji spadnie, jeśli spółka nie osiągnie zysków, a raport finansowy będzie niezadowalający lub dane kwartalne będą gorsze niż oczekiwano, wtedy możemy spodziewać się spadku przychodów i zysków w przyszłości.

Oczywiście istnieją również inne czynniki, nie zawsze zależne od spółki, które mogą mieć wpływ na cenę akcji. Czynniki zewnętrzne, takie jak sytuacja polityczna, inflacja, stopy procentowe, obciążenia podatkowe, cykle koniunkturalne lub nieprzewidywalne wydarzenia, takie jak wojny, trzęsienia ziemi itp.