Bitconnect

655

Bitconnect był kryptowalutą typu open source, która była połączona z wysokowydajnym programem inwestycyjnym (rodzaj schematu Ponziego) bitconnect.co. Po tym, jak administratorzy platformy zamknęli platformę zarabiania 16 stycznia 2018 r. I rozprowadzili środki użytkowników w BCC, zaufanie zostało utracone, a wartość monety spadła poniżej 1 USD z poprzedniego maksimum wynoszącego prawie 500 USD. Upadek wartości monety jest jednym z największych w historii kryptowaluty.

Historia

Bitconnect został wydany w 2016 roku, aby umożliwić użytkownikom pożyczanie wartości monety Bitconnect w zamian za spłatę odsetek. Program marquee był tak zwaną platformą pożyczkową, w której użytkownicy handlowali Bitcoinem za Bitconnect Coin i mogli zablokować chwilową wartość monety przez określony czas, jednocześnie zarabiając naliczane codziennie odsetki. Wypłaty odsetek były określane przez tak zwanego „bota handlowego”. Bot handlowy był najbardziej kontrowersyjnym elementem systemu Bitconnect.co. Jednak, jak zauważyli użytkownicy, wypłaty zostały w rzeczywistości obliczone jako ułamek kurs otwarcia i kurs zamknięcia Bitcoin z maksymalnym oprocentowaniem. Płynność użytkowników finansowanych przez kryptowaluty BCC umożliwia wymianę zarobków na Bitcoin.

Celem Bitconnect.com było stać się zdecentralizowanym i autonomicznym sposobem zarabiania kryptowaluty. Jak podali administratorzy: „Bitconnect nie jest firmą”. Jednak kilka podmiotów powstało pod nazwą Bitconnect, oznaczając znanych promotorów jako zleceniodawców. Nie wiadomo, czy kiedykolwiek pieniądze lub kontrakty były dystrybuowane przez te podmioty.

W dniu 7 listopada 2017 r. Rząd Wielkiej Brytanii wydał Bitconnect zawiadomienie z dwumiesięcznym wyprzedzeniem, aby udowodnić swoją zasadność.

W dniu 3 stycznia 2018 r. Texas State Securities Board wydała spółce zaprzestanie działalności i zrezygnowała z niej, nazywając ją programem Ponzi i powołując się na niedociągnięcia w zakresie przejrzystości zarobków użytkowników oraz oświadczenia wprowadzające w błąd. Rada Bezpieczeństwa Stanowego Teksas i Sekretarz Stanu Papierów Wartościowych Karoliny Północnej ostrzegają, że Bitconnect nie jest zarejestrowany do sprzedaży papierów wartościowych w swoich stanach.

W dniu 17 stycznia 2018 r. Bitconnect został zamknięty, a ceny BCC spadły o 92% natychmiast po tym. Bitconnect ogłosił, że zwróci pożyczki. Jednak witryna Bitconnect X pozostała otwarta i działała, dopiero co rozpoczęła ICO i umożliwiła użytkownikom kupowanie monet BCCX za ich monety BCC. [Potrzebne źródło]

31 stycznia 2018 r. Tymczasowe nakaz ograniczający zamroził aktywa Bitconnect, które wygasają 13 lutego. Domniemany lider regionu Indii (jeden poziom poniżej założyciela) Bitconnect, Divyesh Darji, został aresztowany w Delhi w Indiach w dniu 18 sierpnia 2018 r. Podejrzewa się, że pan Darji jest powiązany ze znanymi podmiotami przestępczymi zaangażowanymi w pranie tzw. Czarne pieniądze ”po demonetyzacji rupii przez rząd Indii. W 2019 roku Darji został aresztowany i zwolniony za kaucją w związku z podobnym oszustwem o nazwie Regal Coin.

Krytyka i upadek

Podejrzewano, że Bitconnect jest programem Ponzi z powodu wielopoziomowej struktury marketingowej i niemożliwie wysokich wypłat (1% skumulowanych odsetek dziennie). Zainteresowanie Bitconnectem wahało się znacznie przy zmienności Bitcoina, z którą była powiązana jego wartość.

Moneta Bitconnect była jednym z 20 najpopularniejszych na świecie tokenów kryptowalut, dopóki jej cena nie spadła po tym, jak inwestorzy zaczęli tracić zaufanie. BCC wzrosło z post-ICO w wysokości 0,17 USD do najwyższego w historii poziomu 463 USD w grudniu 2017 r., Spadło do 0,40 USD z dniem 11 marca 2019 r. Bitconnect wypuścił zaległe pożyczki w wysokości 363,62 USD do portfela Bitconnect w formie BCC. Jednak wkrótce po tych wiadomościach cena wymiany wewnętrznej i płynność załamały się, powodując prawie całkowitą utratę wartości.

Zagadnienia prawne

16 stycznia 2018 r. Bitconnect ogłosił, że zaprzestanie wymiany kryptowalut i operacji pożyczkowych po tym, jak organy nadzoru z Teksasu i Karoliny Północnej wydały wobec niego nakaz zaprzestania działalności. W dniu 31 stycznia 2018 r. Amerykański sąd rejonowy w Western District of Kentucky wydał tymczasowe nakaz ograniczający blokujący aktywa Bitconnect i „ujawniający portfel kryptowalut i adresy kont handlowych, a także tożsamość każdego, komu Bitconnect wysyłał waluty cyfrowe ostatnie 90 dni.