Jak tworzone są bitcoiny ?

1493

Jak tworzone są bitcoiny? W przeciwieństwie do drukowanych pieniędzy papierowych, bitcoiny są „wydobywane” za pomocą komputerów, które rozwiązują złożone zagadki matematyczne. W momencie tworzenia Satoshi Nakamoto (założyciel Bitcoin) zdecydował, że może być tylko 21 milionów Bitcoinów.

Stworzenie Bitcoina nie jest łatwe i wymaga dużej mocy obliczeniowej i energii elektrycznej. Jednak górnicy są do tego zachęcani, ponieważ jeśli rozwiążą matematyczną łamigłówkę, tworząc nowe Bitcoin BTC, zostaną nagrodzeni 12,5 Bitcoinami – i to dużo pieniędzy.

Jeśli chodzi o strukturę Bitcoin, wiodąca kryptowaluta jest oddzielona od jakiegokolwiek rządu lub banku centralnego. Innymi słowy, jest zdecentralizowany i zorganizowany za pośrednictwem sieci znanej jako blockchain, która jest księgą internetową, która prowadzi bezpieczny rejestr każdej transakcji w jednym miejscu. Oznacza to, że za każdym razem, gdy ktoś kupuje lub sprzedaje bitcoiny, zamiana jest rejestrowana w księdze głównej.

Ponieważ nikt nie kontroluje tych bloków, Bitcoin jest w pełni niezależny. Każdy może go używać na dowolnym komputerze lub urządzeniu, które ma portfel Bitcoin – który można uzyskać tylko wtedy, gdy kupujesz bitcoiny. Bitcoin opiera się na czymś innym – prawie matematyki. Innymi słowy, bitcoin jest częścią matematycznej formuły, która jest używana w programie i jest również dostępna bezpłatnie, aby każdy mógł to sprawdzić.

Ponieważ jest otwarty, zdecentralizowany i elastyczny, Bitcoin jest szybszy, tańszy i bardziej niezawodny niż jakakolwiek forma płatności. Co więcej, jest to jedyna forma pieniędzy, którą można teoretycznie „wydobywać”. Ale nawet jeśli nie wydobywasz Bitcoinów, możesz je kupić lub sprzedać – zazwyczaj za pośrednictwem najpopularniejszych giełd kryptowalut.

Nadal jednak nie można wypuszczać nieograniczonej liczby bitcoinów w miejscach publicznych. Wynika to z protokołu, według którego górnicy mogą stworzyć tylko 21 milionów bitcoinów. Istnieje jednak pewien haczyk – monety te można podzielić na mniejsze części (najmniejsza to sto milionowa część bitcoinów i nazwana „satoshi” od imienia założyciela).

Górnicy to ci, którzy uruchamiają oprogramowanie na swoich maszynach i w zamian wydają pewną ilość bitcoinów. Zapewnia to inteligentny sposób wydawania waluty, a jednocześnie zachęca więcej osób do przyłączenia się do niej.

Jak powiedzieliśmy wcześniej, „wydobywanie” bitcoin odnosi się do rozwiązywania określonych problemów matematycznych za pomocą specjalnego oprogramowania. Im więcej osób bierze udział w wydobyciu – tym bezpieczniejsza staje się sieć bitcoin. Gdy tylko jeden problem matematyczny zostanie rozwiązany, węzeł znajduje rozwiązanie, ogłasza je innym węzłom w sieci i żąda rozwiązania nowej partii bitcoinów w celu wytworzenia nowych bitcoinów.