W co zainwestowac 10 – 15 tysiecy złotych ?

Między 10 000, a 15 000 tys. zł to pozornie niewielka kwota na i trudno liczyć na duży zwrot z taką inwestycją. Czy oznacza to jednak, że lepiej jest wpłacać te pieniądze na stały rachunek? Zdecydowanie nie! Inwestycja w wysokości 10-15 tys. zł musi się koncentrować przede wszystkim na ochronie nieruchomości przed inflacją i kosztami, a także na możliwości dostępu do gotówki w każdej chwili. W co więc zainwestować 10-15 tys. zł?

Jak bezpiecznie zainwestować 10-15 tysięcy złotych?

Dla zdecydowanej większości inwestorów, zwłaszcza tych, którzy nie dysponują dużą ilością gotówki, podstawowym kryterium inwestycyjnym będzie bezpieczeństwo. Dlatego też poszukują oni sposobów, aby w pierwszej kolejności nie stracić. Pierwszą myślą jest z pewnością wrzucenie tych pieniędzy na konto bankowe, ale trudno jest mówić o inwestycji z takim wyborem. Jeśli ktoś chce powierzyć swoje pieniądze bankowi, lepiej jest zdecydować się na lokatę. Zysk z nich jest skromny, ale pewny. Przy inwestycji o wartości 10-15 tys. zł można liczyć na roczny dochód w wysokości 400-600 zł. Jest to metoda, którą można polecić tylko najbardziej konserwatywnym inwestorom, bo nawet w dłuższej perspektywie zarobki będą niewielkie. Należy również pamiętać, że kiedy wpłacamy pieniądze do depozytu, zamrażamy je w pewien sposób. Teoretycznie można je w każdej chwili wyjąć z depozytu, ale w większości przypadków będzie to równoznaczne z rezygnacją z zysku.

Zainwestuj 10-15 tysięcy złotych w… państwo

Inną bezpieczną formą inwestycji jest zakup obligacji skarbowych – ich gwarantem jest państwo, więc aktywa są odpowiednio zabezpieczone. Trudno jednak powiedzieć, że jest to sposób na zarabianie pieniędzy. Jeśli mimo to ktoś zdecyduje się kupić obligacje, najlepiej jest mieć je indeksowane do inflacji, czyli takie, których stopa procentowa zależy od spadku lub wzrostu wartości pieniądza na rynku. Jest to szczególnie ważne w kontekście zakupu dłuższych 6- lub 12-letnich obligacji, ponieważ w tak długiej perspektywie trudno jest przewidzieć, jak rozwinie się inflacja, a tym samym czy proponowana stała stopa procentowa będzie przynajmniej w minimalnym stopniu opłacalna.

Inwestowanie dla odważnych lub cierpliwych – fundusze inwestycyjne

Kolejnym pomysłem na to, w co zainwestować 10-15 tys. zł, są fundusze inwestycyjne. W tym przypadku są dwie drogi. Można postawić na te, które oferują niewielki zysk w krótkim terminie, ale jednocześnie, w długim terminie, pozwalają liczyć na więcej. Jednak nikt nie będzie w stanie powiedzieć, ile dokładnie. Z drugiej strony, istnieją fundusze, które inwestują agresywnie i pozwalają szybko zarobić dużo pieniędzy…. lub stracić. Jeśli wspomniane 10 tysięcy złotych to ciężko odłożyć na bok oszczędności, które nie tylko są przeznaczone na inwestycje, ale także są rodzajem poduszki finansowej, to nie warto ryzykować. Jeśli jednak masz komfort finansowy, a ewentualna utrata części pieniędzy nie jest perspektywą paraliżującą, możesz spróbować odważniejszej inwestycji.

Inwestycja i zabezpieczenie w jednym, czyli zakup złota

Idea inwestowania i zabezpieczania nieruchomości, która jest warta poważnego rozważenia, to z pewnością zakup złota. Jest to pewna inwestycja, która uchroni Twoje aktywa przed utratą wartości, a jeśli zrozumiesz proste zasady rządzące rynkami kruszcu, pozwoli Ci również zarobić pieniądze. Wprawdzie ceny złota zmieniają się, ale wybierając odpowiedni moment na kupno i sprzedaż, możesz zarobić nawet w krótkim terminie. W rzeczywistości jednak złoto powinno być postrzegane jako inwestycja długoterminowa – pozwala chronić swoje aktywa, a w odpowiednich okolicznościach stopa zwrotu może być kilkakrotnie wyższa od zainwestowanej kwoty. Z drugiej strony, zawsze jest popyt na złoto, więc jeśli inwestor chce szybko spieniężyć swoje złoto, nie będzie miał z tym praktycznie żadnego problemu. Należy również pamiętać, że do inwestowania w złoto nie są potrzebni żadni pośrednicy, więc cały potencjalny zysk trafia do inwestora, a koszty całego projektu są znikome.

Inne sposoby na zainwestowanie 10-15 tysięcy złotych

Rozważając w co zainwestować 10-15 tys. zł należy mieć świadomość, że jest to stosunkowo niewielka kwota i że możliwości inwestycyjne są ograniczone. W tym przypadku nie jest to bardzo popularna inwestycja w nieruchomości, ale taka, która wymaga znacznie większego wkładu. Osoby z odpowiednią wiedzą mogą próbować inwestować w dzieła sztuki lub sztukę numizmatyczną. Jest to jednak tylko sposób dla osób, które są zdecydowanie zaznajomione z tematem. Jeśli jednak uda Ci się znaleźć zapomnianą „perłę” i sprzedać ją kolekcjonerowi lub entuzjastom, możesz zarobić pieniądze. Ale bez względu na to, gdzie zainwestujesz 10 tysięcy złotych, musisz najpierw uważnie przyjrzeć się swoim finansom i zastanowić się, czy Twoja gotówka jest naprawdę wolna. W praktyce może się okazać, że lepiej jest natychmiast spłacić wysoko oprocentowaną pożyczkę niż zdecydować się na inwestycję, która przyniesie mniej niż 5% zwrotu rocznie.

 | Witryna

MonitorFX.pl tworzymy z pasji do giełdy i rynku forex. Piszemy również o ekonomii, walutach i rynku kapitałowym z pasji, którą jest trading.