Giełda kryptowalut

643

Kryptogiełda inaczej giełda kryptowalut – serwis internetowy, gdzie użytkownicy składają oferty kupna i sprzedaży kryptowalut, takich jak np. bitcoin, ethereum.

Bezpieczeństwo kryptogiełd

Z uwagi na ryzyko jakim obciążone są transakcje z użyciem kryptowalut, kryptogiełdy wprowadziły szereg zabezpieczeń mających uchronić użytkowników przed utratą środków lub kradzieżą tożsamości.

Kryptogiełdy a polskie prawo

Sprzedaż kryptowalut poprzez kryptogiełdy zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych należy zakwalifikować jako przychód powstały przy zbyciu praw majątkowych. Obrót Bitcoinami nie może korzystać ze zwolnienia z podatku przewidzianego dla usług finansowych, może więc powodować powstanie obowiązku zapłaty podatku VAT.

Co to jest kryptowaluta Bitcoin?

Bitcoin jest formą waluty cyfrowej stworzonej i prowadzonej w formie elektronicznej. Nie jest przez nikogo kontrolowana. Bitcoiny nie są drukowane, jak dolary lub euro – są one „wykopywane” przez wiele osób na całym świecie, za pomocą oprogramowania, które rozwiązuje skomplikowane problemy matematyczne (algorytm). Gdy problem zostanie rozwiązany „górnik” nagradzany jest pewną ilością bitcoinów. Osoba „wykopująca” bitcoiny płaci swoim czasem i użytym do tego celu prądem. Bitcoiny następnie mogą być użyte do zakupów w Internecie lub wymiany na inna walutę za pomocą giełdy kryptowalutowej jak na przykład BitMarket 24.

Co sprawia, że waluta internetowa bitcoin różni się od normalnych walut?

Najważniejszą cechą Bitcoin, która sprawia, że różni się od konwencjonalnego pieniądza, jest to, że system bitcoin jest całkowicie zdecentralizowany. Żadna instytucja nie kontroluje sieci Bitcoin. To sprawia, iż ludzie czują się bezpiecznie, ponieważ oznacza to, że żaden duży bank nie może kontrolować ich pieniędzy. Kolejną cechą jest pewien stopień anonimowości wszystkich transakcji, łatwość przysyłania bitcoinów oraz liczne sposoby jej przechowywania.

Waluta internetowa bitcoin – BTC, jak zacząć?

Obecnie rynek kryptowalut jest mocno rozwinięty. Jest dużo projektów związanych kryptowalutą Bitcoin i ogólnie mocno wzrosła jej popularność w ostatnim czasie. Aby zacząć z bitcoinem, można albo go „wykopać”, czyli zająć się tzw. miningiem lub po prostu kupić na giełdzie Bitcoin jak BitMarket24. Pierwsza opcja jest obecnie wysoce nieopłacalna, zarabianie bitcoinów w ten sposób wiąże się z wysokimi kosztami sprzętu oraz wysokimi rachunkami za prąd. Obecnie kopaniem kryptowalut zajmują się głównie wyspecjalizowane kopalnie bitcoin, których koszt i organizacja przekraczają możliwości normalnego użytkownika.

Kyptowaluta bitcoin. Waluta internetowa bitcoin to w skrócie BTC 

Częste błędy w pisowni: Bit coin, Bicoin, bitcon, bitcoin. Łatwo zapamiętać nazwę jak się rozdzieli słowo Bitcoin na dwa człony, czyli bit – cyfrowa i coin, czyli moneta. Powinno również unikać się odmian i liczby mnogiej jak: bitcoiny, bitcoinów, bitcoinach. Również często mylone są nazwy kantor bitcoin i giełda bitcoin. Kantor BTC to nazwa dla serwisu, który sam sprzedaje lub kupuje bitcoin (po mocno niekorzystnym kursie). Giełda kryptowalut, to portal gdzie ludzie nawzajem między sobą dokonują transakcji.

Bezpieczny zakup kryptowalut na giełdzie

Giełdy kryptowalut są świadome zagrożeń wynikających z charakteru ich działalności, dlatego każda z nich ma własny system bezpieczeństwa oparty na różnych narzędziach. Godne zaufania będą podmioty przechowujące znaczną część kryptowalut swoich klientów w tak zwanych „zimnych portfelach”. Im większy odsetek funduszy przechowywanych offline, bez połączenia z Internetem, tym lepiej. Niektóre kwestie związane z bezpieczeństwem zależą wyłącznie od Ciebie, jednak przestrzegaj podstawowych zasad wymienionych poniżej:

  • upewnij się, że znajdziesz właściwą stronę – skorzystaj z naszej tabeli (wybierz odpowiednią nazwę i przejdź bezpośrednio na stronę giełdy) lub skorzystaj z wyszukiwarki, aby przejść do oryginalnej strony (były sytuacje, w których hakerzy płacili za wyniki wyszukiwania, link do fałszywej strony – nazwa giełdy różniła się tylko jedną literą, a wygląd strony internetowej był praktycznie identyczny, w wyniku czego użytkownik zupełnie nieświadomie podał oszustowi swoje dane. niezbyt intuicyjne np. io lub .net)
  • utwórz bezpieczne hasło – hasło musi być unikalne, inne niż hasło używane w skrzynkach odbiorczych lub serwisach społecznościowych. Zastosuj min. 8 znaków, małe litery, wielkie litery, cyfry i znaki specjalne. W niektórych przypadkach konieczne będzie posiadanie hasła min. 12 znaków. Zapisz hasło na papierze, nie pisz go w żadnej formie elektronicznej.
  • ie pozwól przeglądarce zapamiętać twojego loginu i hasła – przy pierwszej rejestracji przeglądarka zapyta, czy zachować hasło – nigdy się nie zgadzaj, wprowadź je ręcznie po każdym logowaniu.
  • zastosuj 2FA – pamiętaj, aby dodatkowo zabezpieczyć go po utworzeniu konta. Na platformie lub w naszym przewodniku dotyczącym danej giełdy poszukaj informacji o bezpieczeństwie uwierzytelniania dwuskładnikowego lub w skrócie 2FA. Najczęściej znajdziesz wskazówki, które należy pobrać aplikację Google Authenticator ze Sklepu Play lub AppStore (chociaż może być również inna), a następnie w panelu w ustawieniach, w których wybrałeś, do czego chcesz używać tego narzędzia. Uwierzytelnianie powinno być używane do logowania się na konto, akceptowania każdej transakcji zakupu lub sprzedaży lub wypłacania środków. Zasada użytkowania jest bardzo prosta – aplikacja generuje specjalne kody, które dodatkowo podajesz podczas wykonywania określonych czynności.